Görsel Yanılsama Örnekleri

Görsel Yanılsama Örnekleri

 Insanların çoğu görsel yanılsama adını verdiğimiz resimlere baktığın zaman görme bozukluğu yaşadığını sanır. Fakat gerçekten dünyayı anlayabilmek için devamlı olarak düzenlemeler yapmakta, kararlar vermekte olan gözleriniz normal olarak düzenekleri göremez. Fakat optik yanılsamalar kendilerini aktif olarak açığa vururlar.

Görsel yanılsama örneklerinin en çok karşımıza çıkan resmi bir fildir. File baktığın zaman normal gibi görünür ancak filin normal gözükmesini bilen beynimiz onu parçaları ayakları birbirine tutmayan görsel verileri bunları bu görsele benzeyen başka bir imgeye benzetmeye çalışır. Yani sizin de sürekli gördüğünüz ayaklarının sayısının belli olmadığı karmaşık göz yanılsamasına sebep olan bir fil görünümü vardır.

Görsel Yanılsama Resimleri

Optik yanılsamalar
Bazen nesneler arasında bulunan ilişki gözlerimizin bunları nasıl görece ile ya da yorumlayacağı ile ilgili önemli bir etken olur örnek olarak söylemek gerekirse uzakta küçücük görünen bir şey yakınımızda bulunan başka küçük bir şey arasındaki farkı anlamamızı la ilgili bir durumdur.
Yine karşımıza çıkan bir resim olan iç içe geçmiş halkaların ortasında bulunan bir noktaya baktığımız zaman halkaların ters yönde döndüklerini yani halkalardan birisi saat yönünde dönerken dış tarafta bulunan halka saat yönünün zıt yönünde hareket ediyormuş gibi görünür bunun açıklaması iki ayrı mekanizma ile ilgilidir. Geştalt etkisi adını verdiğimiz bir bütünü halka rotasyonu şeklinde yorumlamamıza sebep olur.
Bir başka görsel yanılsama da bir çember üzerine merkezden geçen doğruların bulunduğu dairenin üzerine merkezdeki nokta ortada kalacak şekilde paralel iki doğru geçer oysa göz yanılsaması sebebiyle paralel iki doğru sanki ortası biraz gelişmiş gibi gözümüzü yanıltır bunun sebebi de derinlik izlenimi oluşturan ortadaki çizgilerin dışa doğru açılmasından kaynaklanmaktadır.
Göz yanılsamaları bazı uyanıklar tarafından avantaj olarak kullanılmaya başlanmış dolayısıyla kelime oyunlarıyla reklam teknikleri gelişmiştir bu yöntemle reklam tabelaları oluşturularak insanların zihnini bulandırmıştır. Reklamı yatay olarak okursanız başka bir anlam çıkmakta dikey olarak okursanız başka bir anlam içermektedir bu sebeple göz yanılsamaları bazen bize pahalıya mal olabilir.

Bir önceki yazımız olan İnsana Kıymet-Değer Vermekle İlgili Sözler başlıklı makalemizde İNSANA DEĞER VERMEK ve İnsana kıymet vermek hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebook’ta Bize Destek Olun