1 Aile Hekimine Kaç Hasta Düşüyor?

1 Aile Hekimine Kaç Hasta Düşüyor?

Türkiye’de son istatistiklere göre yaklaşık 25000 civarında aile hekimi görev yapmaktadır. İnsanlar sağlık hizmeti alabilmek için uygulanan aile hekimliği sisteminden faydalanmak zorundalar ASM yani Aile Sağlığı Merkezleri her sokakta mahallede giderek artıyor. Bu durum doğal olarak büyük şehirlerde gözlemleniyor. Köy, kasaba ve ilçelerde ise aile hekimliği uygulaması biraz daha rahat seyrediyor. Peki bir aile hekimine […]

Türkiye’de son istatistiklere göre yaklaşık 25000 civarında aile hekimi görev yapmaktadır. İnsanlar sağlık hizmeti alabilmek için uygulanan aile hekimliği sisteminden faydalanmak zorundalar ASM yani Aile Sağlığı Merkezleri her sokakta mahallede giderek artıyor. Bu durum doğal olarak büyük şehirlerde gözlemleniyor. Köy, kasaba ve ilçelerde ise aile hekimliği uygulaması biraz daha rahat seyrediyor. Peki bir aile hekimine kaç hasta düşüyor? Bu ülke nüfusunun doktor sayısına bölünmesi ile bulunabilir.

Yaklaşık olarak bir aile hekiminin 4 bine yakın hastaya baktığı görülmektedir. Aslında esas sıkıntı, hekimlerin sağlık hizmeti vermek yerine giderlerini hesaplamak, işletmecilik yapmak, fatura ödemek, ekip oluşturmak gibi sorunlar ile uğraşmak zorunda kalıyorlar. Her şeye rağmen devletin uyguladığı aile hekimliği sistemini hayata geçirmek, yürütmek zorunda olan insanlar bir yandan da hasta bakmak, gelir-gider dengesini kontrol etmek zorundalar.

Koruyucu sağlık hizmetinin verilmesinde büyük engel olarak düşünülen uygulama sıkıntılarla birlikte yürümeye devam ediyor. Türkiye’de sağlık alanında gelişmelerle birlikte uygulamalar da değişmeye devam ediyor. Doktorlar bir araya gelerek bina kiralıyor, çalışacak personel ayarlıyor, velhasıl her türlü sorunla uğraşmak zorunda kalıyorlar. Sadece insan sağlığı ile uğraşmak ile yetinmeyip ticari faaliyetleri de bilmek zorunda kalıyorlar.

Toplam Hekim Sayısı

Türkiye’de son yıllarda uygulanan aile hekimliği sayesinde önemli bir başarı kaydedilerek bu sayının 25 bine ulaştığı bildirildi. 3 yıl içerisinde bu sayının 40 bin aile hekimine ulaşacağını söyleyen Sağlık Bakanlığı Müsteşarı, İstanbul Aile Hekimleri Derneği tarafından Kemer Rixos Sungate Otel’de düzenlenen Aile Hekimliği Kongresi’nde konuyla ilgili bilgiler verdi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İstiklal Marşı’nın Kabul Edilişi

Ülkemizde şu anda yaklaşık 136 bin doktor bulunuyor. Bunlardan yaklaşık 22 bini aile hekimi olarak görev yapıyor. Bu sayının gelecek yıllarda 40 bine ulaşması hedefleniyor. Aile Hekimleri Kongresi’nde ele alınan konular arasında bireyselleştirilmiş tedavi, aile hekimlerinin problemleri, anne ölümleri, diyabete güncel yaklaşım, aile hekimlerine kayıtlı hastaların sayıları ve aşılara güncel yaklaşım gibi konular tartışılacak.

Aile Hekimliği Kongresi’ne Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Profesör Dr. Eyüp Gümüş ile Aile Hekimliği Dernekleri Federasyonu Başkanı olan Dr. Gürsel Özer ve bu konudaki diğer uzmanlar katıldılar. Kongrede bir konuşma yapan Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı olan Dr. Gürsel Özer, son zamanlarda aile hekimlerine yönelik olarak gerçekleştirilen saldırılara temas etti. Aile hekimlerine yapılan  saldırıların sona ermesi için kanun değişikliği gerektiğini vurgulayan Dr. Gürsel Özer aile hekimlerine uygulanan şiddetin psikolojik ve sosyal yönleri bulunduğunu bu sebeple de bilimsel ve hukuki çalışmalar yapmaya başladıklarını söyledi. Dr. Gürsel, Hepatit A aşısının temininde bazı sıkıntılar yaşandığını belirterek şunları söyledi:

“Bazı durumlarda aşı olmadığı için aileleri geri çeviriyoruz. Ancak Hepatit A aşısı gelir gelmez ihtiyacı olan aileleri arayıp bu aşıyı yapıyoruz. Bu problemin bir an önce çözülmesi gerekiyor. Çünkü problemi olan aile geldiği zaman aşı yapmazsak tekrar ulaşması sıkıntı oluyor. İhtiyacımız olduğu zaman ailelere aşı yok, dememek gerekiyor.”

Aile Hekimliği Kongresinde söz alan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Profesör Doktor  Eyüp Gümüş ise, ülkemizin gelecek dönemde sağlık sisteminde nasıl çalışması gerektiğini izah etti. Bütçenin önemli bir kısmının aile sağlığı merkezlerine aktarıldığını ifade eden Gümüş şunları söyledi:

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  20’lik Dişlerin Yaşattığı Sıkıntılar

“Ülkemizde yaklaşık 136 bin hekim bulunmaktadır. Bunların yaklaşık 22 bini aile hekimi olarak görev yapıyor. Bunu nüfusa oranladığımız zaman yaklaşık bir aile hekimine 3500 hasta düşüyor. Bu sayıyı gelecek dönemde daha aşağıya çekmeyi düşünüyoruz. Hedefimiz 2.500 kişiye bir hekim düşmesi. Bu sene tıp fakültelerinden yaklaşık 9 bin civarında öğrenci mezun olacak. Bu mezun olan öğrencilerin 5 bine yakını Aile Hekimliği’ne kazandırmayı hedefliyoruz. Gelecek 3 yılda 40 bin aile hekimine ulaşmayı planlıyoruz. Daha kaliteli Aile Hekimliği hizmeti vermek amacındayız.”

Bir önceki yazımız olan Doğal Et Üretiminden Para Kazanmak başlıklı makalemizde Doğal et, doğal et üretimi yapmak ve yapay et hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?