1. DÜNYA SAVAŞI’NIN FARKLI YÖNLERİ

1. DÜNYA SAVAŞI’NIN FARKLI YÖNLERİ

Size ilk defa kitlesel bir savaştan bahsedeceğiz, yani Birinci Dünya Savaşı’ndan… Şu soru hep sorulur, neden bu savaşa ‘dünya savaşı’ denmiştir. Herkes katıldığı için mi yoksa katılıp sonuçlarından çok etkilendikleri için mi bu savaşın adına dünya savaşı denmiştir. Bu savaşa dünya savaşı denmesinin sebebi; herkesin bu savaşa katıldığı için değildir. Çünkü zaten bütün dünya katılmamış, […]

Size ilk defa kitlesel bir savaştan bahsedeceğiz, yani Birinci Dünya Savaşı’ndan… Şu soru hep sorulur, neden bu savaşa ‘dünya savaşı’ denmiştir. Herkes katıldığı için mi yoksa katılıp sonuçlarından çok etkilendikleri için mi bu savaşın adına dünya savaşı denmiştir. Bu savaşa dünya savaşı denmesinin sebebi; herkesin bu savaşa katıldığı için değildir. Çünkü zaten bütün dünya katılmamış, belli başlı bazı ülkeler katılmıştır. Ama savaşa katılsa da katılmasa da dünya devletlerinin bir çoğu bu savaştan çok etkilendiği için bu savaşın adına Birinci Dünya Savaşı demiştir. Bu savaş 1914 de başlamış 1918 yılında sona ermiştir.

1. DÜNYA SAVAŞININ BİLİNMEYEN YÖNLERİ 

Yaklaşık 4 yıl süren bu büyük savaş ilk kez uçağı, ilk kez deniz taşıtları kullanılmış ilk kez tank kullanılmış ilk kez biyolojik değil de kimyasal savaşlar da kimyasal silahlar da bu savaşta kullanılmıştır. Dolayısıyla bu savaş kitleleri etkileyebilmiş, bu sebeple eskiden savaş dediğinizde bir meydan olurdu ve o meydanda kozlar paylaşılırdı. savaşan taraflar bir meydanda karşılıklı olarak güçlerini gösterilerdi. Savaşın sonunda da kim kazandı, kim kaybetti belli olurdu. ama eğer siz savaşta uçak kullanıyorsanız, tank kullanıyorsanız, kimyasal silah kullanıyorsanız, denizaltı kullanıyorsanız, savaşın alanı genişleyecek ve yeri, meydanı olmayacaktır.

1. DÜNYA SAVAŞININ BİLİNMEYEN YÖNLERİ

Bu yüzden birinci dünya savaşı gerçekten askeri, teknik ve taktikleri de alt üst etmiştir. Çünkü savaş alanı değişiyor, savaştan etkilenen kitleler değişiyor, cepheler değişiyor. bu yüzden sadece askerler değil, sivil vatandaşlar da etkilenmiştir. Bu sebeple ilk kez sivil savunma teşkilatı ne zaman kurulmuştur diye bir soru çıktığı zaman da, birinci dünya savaşından sonra ilk kez uçak ve tank gibi silahlar teknolojik ulaşım araçları sayesinde kitleler çok fazla etkilenecek, etkilenenlerin çoğu da sivil olacağı için ilk defa sivil savunma teşkilatı birinci dünya savaşından sonra kurulmuştur diyeceğiz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Gölgelerin Kırık Aksi

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?