1. SINIFTA SAYI ÖĞRETİMİ

1. SINIFTA SAYI ÖĞRETİMİ

Matematiğin önemini hele Türk eğitim sisteminin en belirleyici rol üstlendiğini anlatmaya gerek yok. Biz bilmeyen ve dank etmeyenler hala var diye söyleme gereği hissettik. Bu amaçla 1. sınıfta sayı öğretimi bu işin daha da önem arz ettiğini hatırlatmak istiyoruz. Yüzde 90 oranında bu dersi pek sevmeyen ve doğal olarak da başarısız olunan bu matematik dersi […]

Matematiğin önemini hele Türk eğitim sisteminin en belirleyici rol üstlendiğini anlatmaya gerek yok. Biz bilmeyen ve dank etmeyenler hala var diye söyleme gereği hissettik. Bu amaçla 1. sınıfta sayı öğretimi bu işin daha da önem arz ettiğini hatırlatmak istiyoruz. Yüzde 90 oranında bu dersi pek sevmeyen ve doğal olarak da başarısız olunan bu matematik dersi zamanında iyi öğretilemiyor. Sevdirilmediği için bu derse karşı önyargı ve nefret boyutuna varan öğrenci durumları ortaya çıkmaktadır.

RAKAMLARIN ÖĞRETİMİ SUNUSU

 1. sınıfta kolay sayı öğretimi nasıl olmalıdır

Hangimiz eğlenceyi sevmeyiz? Hele çocuksa, bayılır eğlenceye. O zaman siz çocuğa doğrudan matematik dersi öğretmek yerine oyun oynayarak, eğlendirerek kısacası korkutmadan sezdirerek giriş yaparsanız, yaptığınız işin ders değil de oyun olduğunu düşünecekler ve bu eğlenceye, oyuna bayılacaklar çocuklar. Sonra da bu işin, bu oyunun, bu hoşça vakit geçirmenin adına matematik dendiğini kendileri söyleyecekler. Her çocuk farklı öğrenme düzeyine ve algılamasına sahip olduğunu dikkate alarak ve her çocuğu özel kabul ederek işe başlanmalı ve devam edilmelidir. Her öğrencinin adımı farklı olacaktır. Atılan adımlar her zaman desteklenmeli, takdir edilmeli, teşvik edilmelidir. Yani adım çok kısa da olsa neticede bir mesafe anlamına gelmeli, adımların uzunluğuna takınılmamalıdır. Kısa da olsa adım atması başarı olarak kabul edilip bu güzel adımları yavaş yavaş, eğlendirerek hızlandırmak için desteklenmelidir minik beyinler.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  3. Sınıf H.B. Beslenme ve Sağlık konusu videolu ders anlatımı

1. sınıfta kolay sayı öğretimi

Evet matematik fobisi bu şekilde verilecek eğitimle yok edilir, herkes gerçekte de bir oyun, bulmaca, eğlence olan beyin jimnastiğinden zevk alacaktır. Sosyal paylaşım sitelerinde dolaşan ve çok hoşuma giden bir paylaşımda; bütün karpuzu bölünen, bıçak bölen, dilimler bölüm ve kabukların da kalan olarak gösterilmesi benim söylemek istediklerimi özetlemeye yeterli ve kanıtı değil mi?

O zaman burada en büyük görev öğretmenlere düşmektedir. 1. sınıfta kolay sayı öğretimi için lütfen çocuklarımıza eziyet etmeyin. Hem kendiniz hem de gencecik beyinlere işkence çektirmeyin.

Bir önceki yazımız olan Maddelerde Isı Alış-Verişi başlıklı makalemizde Isı alışverişi nasıl olur ve nesnelerde ısı alışverişi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?