10550 Efe Torunu Guinness Rekorlar Kitabı’nda

10550 Efe Torunu Guinness Rekorlar Kitabı’nda

Aydınlı Efeler rekor kırmaya devam ediyor. Daha önce Harmandalı Zeybeği oynayarak 525 kişi ile Guinness rekorlar kitabı’na girmeyi başaran Efeler bu rekoru geliştirerek 702 kişi ile kendi rekorlarına kırdılar. Rekor denemesi için katılımın yüksek olması herkesi memnun etti. Efeler diyarı Aydın’da farklı bir etkinlikle rekor denemesi yapıldı 10550 Aydınlı Efe torunu bu sefer şehitlerimize saygı […]

Aydınlı Efeler rekor kırmaya devam ediyor. Daha önce Harmandalı Zeybeği oynayarak 525 kişi ile Guinness rekorlar kitabı’na girmeyi başaran Efeler bu rekoru geliştirerek 702 kişi ile kendi rekorlarına kırdılar. Rekor denemesi için katılımın yüksek olması herkesi memnun etti.

Efeler diyarı Aydın’da farklı bir etkinlikle rekor denemesi yapıldı 10550 Aydınlı Efe torunu bu sefer şehitlerimize saygı için rekor denemesi yaptı. Bu sefer 10550 öğrenci ile gerçekleştirilen rekor denemesi dünyada koro halinde türkü söyleyen çocuk rekorunu getirdi.

Efeler diyarı olan Aydın’dan şehitlere saygı amacıyla gerçekleştirilen aynı zamanda rekor denemesi yapılan etkinlik büyük ilgi gördü. Aydın Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullardaki öğrencilerin bir araya gelerek hep birlikte ‘Çanakkale Türküsü’ söyleme denemesi beraberinde dünya çocuk rekorunu da getirdi.

10550 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen koroda Çanakkale Türküsü söylendi ve bu koro Guinness rekorlar kitabının Türkiye temsilciliğini yapan Profesör Doktor Orhan Kural tarafından kayıtlara alındı. Bu kapsamda Aydın Milli Eğitim Müdürlüğü ile Aydın Valiliği Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü’nün işbirliği çerçevesinde Dünyada En Kalabalık Öğrenci Korosu ve En Kalabalık Çocuk Rekoru kırıldı.

Aydın’da ortaokul ve lise öğrencilerinin oluşturduğu 10550 öğrenci Aydın Adnan Menderes Stadyumu’nda bir araya geldiler. Çanakkale’de efsane olmuş ‘Dur Yolcu’ adlı silüeti oluşturan öğrenci grubu aynı zamanda hep birazdan Çanakkale Türküsü’nü de söylediler. Bu büyük çalışma Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazandı. Guinness Rekorlar Kitabı’nın Türkiye direktörlüğünü yapan Profesör Doktor Orhan Kural bu etkileyici görsel şov ve koro karşısında gözyaşlarına hakim olamadı. Burada bir konuşma yapan Profesör Doktor Kural, “Dedem anneannem ile nişanlanmış ve ardından hemen Sarıkamış’a askere gitmiş. Daha sevdiğine doyamadan donarak şehit oldu. Çanakkale’de 250 bine yakın vatan evladı bu vatan için kendini feda etti. Bu ülke için, biz rahatça burada yaşayalım, oturalım diye kendilerini feda ettiler.” dedi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  MTSK Direksiyon Sınavında Başarılı Olmak

Profesör Doktor Orhan Kural gençliğimize tarihimizin mutlaka öğretilmesi gerektiğini ifade ederek sözlerine şunları ekledi:

“Bazı sanatçı geçinenler ve komiklik yapanlar bunları anlayamaz. Ne giysem, ne yesem, 90, 60, 90, konuşması noksan kadınlar da bizim söylediklerimizi anlamaz. Ancak bizim tarihimizi mutlaka gençlere öğretmemiz gerekir. Çanakkale’de yan yana, koyun koyuna yatarak vatanı uğruna şehit olanlar, şu anda onların ruhu sizleri yattığı yerden selamlıyor ve sizlere teşekkür ediyorlar. Bu güzel anlamlı ve coşkulu etkinliğimiz için hepinize teşekkür ediyorum, sağ olun var olun. Dünya çocuk rekorları hakem heyeti başkanlığını yaptığım için çok mutluyum. Yiğitler diyarı, efeler diyarı Aydın şehrimizde bu güzel günde büyük bir mutluluk yaşıyorum. Edindiğim rakamlara göre rekor denemesi için 10550 öğrencimiz katılmış ve bu da büyük bir başarı olarak kayıtlara geçmiştir. Emek veren, katkı sağlayan hocalarıma ayrıca teşekkür etmeyi bir borç bilirim. Dünya çocuk rekoru sizin tarafınızdan kırılmıştır. Ben de bu rekoru kayıt altına alıyorum, hepinizi kutluyorum.”

Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Türkler

Türklerin zaman zaman deneme yaprak girmeyi başardığı Guinness Rekorlar Kitabı’nda ilginç denemeler var. İşte bunlardan bazıları;

en uzun burunlu adam
 • 1 saat içerisinde en çok organ bağışı rekor denemesi. Bu rekor 7 dakikada elde edildi.
 • İzmit’te en uzun pişmaniye rekoru kırıldı. 1040 metre uzunluğunda olan pişmaniye Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.
 • Emektar senarist Safa Önal tarafından çekilen 395 film senaryosu bu alanda bir rekor olarak tescil edildi.
 • Aydın Kuşadası’nda aşçılar derneğince düzenlenen Açık Büfe Yemek Festivali’nde yer alan 28 çeşit yemek bu alanda bir rekor olarak tescil edildi.
 • Adana portakal çiçeği karnavalı En Büyük Barış Resmi rekorunu Japonlardan Türkiye’ye getirdi.
 • Yine Aydın ilimizde Yöresel Kıyafetli Küçük Efeler yapılan bir organizasyonda Guinness Rekorlar Kitabı’nda yer bulmayı başardı.
 • Dünyanın en uzun şiş kebabı Murat Aksu isimli Türk vatandaşı tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nde Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başardı.
 • Bir gelinlik firması tarafından 45000 24 tane Swarovski gümüş taş işlemeli gelinlik Türklere ait bir başka Guinness rekoru olarak tescil edildi.
 • Metin Şentürk görme engelli olarak otomobil ile Dünya Görme Engelliler sürat rekoru kırmayı başardı.
 • Bir alışveriş merkezinin yöneticileri müşterilerin ellerini sıkarak hoş geldiniz temennisi ile 12 saat içinde 12972 insana ulaşmayı başararak yine rekorlar kitabına girdi.
 • Cemil İpekçi tarafından kırılan ilginç bir rekor da AVM’nin dışı ve içini çevreleyen 2069 metre uzunluğundaki podyum yine Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.
 • Tüplü dalış denemesinde Cem Karabay su altında 135 saat 2 dakika 19 saniye süreyle kalarak başka bir rekora imza attı.
 • 6 metre 30 santim boyunda ve yaklaşık 900 kilo ağırlığında olan bir çanta ile Konyalı bir firma başka bir rekora imza attı.
 • Türklerin meşhur yiyeceklerinden döner vinç ile taşınarak 5 metre yüksekliğe ve 198 kilogram ağırlığa ulaşarak Guinness Rekorlar Kitabı’nda yer buldu.
 • Dünyanın en uzun ve en kısa insanı Sultan Kösen, Elif Kocaman 2011 yılında başka bir rekora dahil oldular.
 • 45 kişi tarafından 30 günde örülen kazak 18 metre eninde ve 45 metre genişliğinde olan özelliği ile Guinness Rekorlar Kitabı’nda yer buldu.
 • En uzun burunlu adam olarak kabul edilen Mehmet Özyürek Dünya Altın Burun şampiyonu oldu.
 • 8,8 santimetre uzunluğunda olan burun bir başkan rekor olarak kayıtlara geçti.
 • Ayakkabı numarası dalında Konyalı bir firma rekor denemesinde ele geçirdi. Ayakkabı numarası 455 olarak kitapta yer buldu.
döner rekor denemesi

Bir önceki yazımız olan Çocuklar Nasıl Mutlu Edilir? başlıklı makalemizde çocuğu mutlu etmek, Çocuklar Nasıl Mutlu Olur ve ÇOCUKLARI MUTLU ETME METOTLARI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?