112 Acil Çağrı Merkezi Asılsız Aramalardan Kurtuldu

112 Acil Çağrı Merkezi Asılsız Aramalardan Kurtuldu

112 ihbarlarının çoğu asılsız çıkıyordu Herhangi bir olay olduğu zaman anında müdahale eden ve bu amaçla hazır bekleyen 112 Acil Çağrı Merkezine amacına uygun aramalar yapılıyordu. 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü gereksiz ve asılsız aramaların önlenmesine yönelik önemli bilgiler verdi. 112 Acil Çağrı Merkezine yapılan acil çağrı ihbarlarının çoğunun asılsız veya gereksiz olduğu için ceza […]

112 ihbarlarının çoğu asılsız çıkıyordu

Herhangi bir olay olduğu zaman anında müdahale eden ve bu amaçla hazır bekleyen 112 Acil Çağrı Merkezine amacına uygun aramalar yapılıyordu. 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü gereksiz ve asılsız aramaların önlenmesine yönelik önemli bilgiler verdi. 112 Acil Çağrı Merkezine yapılan acil çağrı ihbarlarının çoğunun asılsız veya gereksiz olduğu için ceza uygulamasına gidildi..

Herhangi bir konuda acil yardım ihtiyacı olan vatandaşlara yardım etmek maksadıyla hizmet veren acil imdat bazen gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşamıyordu. Bunun en büyük sebebi de keyfi olarak ya da istemeden hattın meşgul edilmesi olduğu bilinmektedir. Yangın, sağlık, emniyet gibi acil yardım bekleyen vatandaşlara hizmet veren merkez tek çatı altında toplandı. Kısa, akılda kalıcı olması için 112 olarak da tanınmaktadır.

Dünya genelinde hemen hemen aynı numara kullanılmaktadır. Sadece Amerika’da acil yardım hattı 911 olarak hizmet vermektedir. Bu numaranın en önemli iki amacı ve işlevi yerine getirmek için kurulduğunu söyleyebiliriz.

Birincisi, ihtiyaç sahiplerinin acil çağrı yapmaları halinde anında müdahale etmek, ve diğer numaraları öğrenme ihtiyacını ortadan kaldırmak. İkincisi ise, acil yardım çağrısı yapan kişiye en kısa sürede ulaşmak ve müdahale edilmesi gereken kişiye gerekli insanı yardımı ve sağlık hizmetini vermek, olarak özetlenebilir.

112 Acil

112’yi meşgul etme cezası

112 Acil Çağrı Merkezini amacı dışında arayanlara para cezası uygulamasına geçildi. Böylece gereksiz aramalar önlenmiş oldu. Servisi gereksiz ve asıl yere asılsız yere arayan kişilerin adresleri tespit ediliyor. Aynı zamanda kimlik ve telefon numarası ile özel bilgileri ifşa ediliyor. Durum böyle olunca da keyfi olarak 112 acil imdat merkezine yapılan aramalar sona ermiş oldu. 112 gereksiz yere arayan kişi sayısı neredeyse sona erdi diyebiliriz. 112’yi meşgul etmenin cezası 350 lira civarında olunca işin şakası olmadığı lüzumsuz kişiler tarafından anlaşıldı.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Dolandırıcılık Bir Türlü Önlenemiyor

2018 yılında 2 milyona yakın asılsız çağrı yapıldı bunları önlemek için yapılan para cezası uygulaması olumlu netice verdi. Böylece 112 Acil Çağrı Merkezi gereksiz yere aranmaktan kurtulmuş oldu.

112 çok önemli bir görev üstleniyor. Acil çağrı hizmeti yapan ve tek merkezden daha seri ve organize bir şekilde yürütülmesi amacıyla kurulan 112 Acil Çağrı Merkezi sağlık, emniyet, jandarma ve AFAD birimleri gelen bütün çağrıları ortak değerlendirmektedir.

2015 yılında 112 Çağrı merkezine 321 bin çağrı yapılarak, merkeze yapılan çağrılara müdahale için gidilen yerlerde maalesef yapılan aramaların asılsız olduğu anlaşılmıştır. Bunu rakamsal olarak oranladığımızda 112 Acil İmdat aramalarının yüzde 82 kadarı asılsız ihbar yapıldığı anlaşılmıştır.

Amacına uygun olmayan çağırdılar neticesinde hem israf, hem de personelin enerjisini boşa harcanmaktadır. Aynı zamanda gerçekten ihtiyacı olan insanlara da daha geç ulaşılacağı düşünülmelidir. Böyle asılsız ihbarların yapılması ülke insanına hiç yakışmamaktadır. Asılsız ihbarların bu kadar yüksek olması zor durumdaki vatandaşlarımız için hiç olumlu bir davranış değildir. Bu konu hakkında halkımızı duyarlı olmaya davet ediyoruz. 112 Acil Çağrı Merkezi bünyesinde çalışan bütün emekçileri kutluyoruz.

Bir önceki yazımız olan Geliri Yüksek Meslekler Hangileridir başlıklı makalemizde Geleceğin Meslekleri, getirisi iyi olan meslekler ve ilgi gören meslekler hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?