2. Dünya Savaşı’nın İlginç Yönleri

2. Dünya Savaşı’nın İlginç Yönleri

Nisan 1942’de Pasifik Okyanusu’nda Pearl Harbour saldırısından 3 ay  sonra Amerika, Japonlara karşı misilleme baskını yapmak üzere güvertesinde  16 adet B 21 bombardıman uçağı bulunan büyük bir gemi ile Japonya’ya doğru  yola çıkar. Ama bu uçak gemisi bir Japon balıkçı teknesi tarafından fark edilir.  Bu sebeple Amerikan savaş uçakları planladıkları saldırı alanından daha erken  havalanmak […]

Nisan 1942’de Pasifik Okyanusu’nda Pearl Harbour saldırısından 3 ay  sonra Amerika, Japonlara karşı misilleme baskını yapmak üzere güvertesinde  16 adet B 21 bombardıman uçağı bulunan büyük bir gemi ile Japonya’ya doğru  yola çıkar. Ama bu uçak gemisi bir Japon balıkçı teknesi tarafından fark edilir.  Bu sebeple Amerikan savaş uçakları planladıkları saldırı alanından daha erken  havalanmak zorunda kalırlar. Bu, 16 uçağın aynı anda savaş gemisinden havalanması tarihte bir ilk olacaktır. Görevleri de Tokyo’yu bombalamak. Daha sonra Çin ve Rusya’daki sığınakları vurup batıya yönelme başlayacaklardı. Erken kalktıkları için de yakıtlarının yetmeyeceği ve bir yerlere düşecekleri tahmin edilmekteydi.

Bu baskın ciddi bir maddi hasar yaratmasa da müttefiklere iyi bir moral vermişti. Aynı zamanda Japonların savunma parametreleri yükselmesine sebep oldu. Japonların bu savunma değişikliği ile daha sonra Midwey adasını işgal etme girişimine sebep olacaktı. Müttefikler savaş birliklerini güçlendirmek ve daha iyi savunma yapabilmek için ve ayrıca uzun savaşlarda elde ettiklerini korumak için kuzey Afrika limanlarına çok sayıda yeni asker gönderdiler. Artık savaşın sonucuna dair hiçbir kuşku kalmamıştı. Nazi Almanya’sı 1941 yılının sonuna doğru Avrupa’nın büyük bölümünü ele  geçirip Moskova’nın eşiğine kadar dayanmıştı. Aynı anda Japonlar da Asya  kıtasını ele geçirmekle meşgul oldu. Amerika’nın 2. Dünya Savaşı’na girmesi ile güç  dengesi, itilaf devletlerinden müttefiklere geçmesine sebep oldu.

Nisan 1943’te Almanlar Tunus ve diğer liman şehirlerinin ellerinden çıkmasından sonra Avrupa kıtasına geri dönmek zorunda kaldılar. Bu arada Pasifik’teki müttefikler Japonların Tarawa adlı küçük mercan adasında ne kadar inatçı olduklarını göstermek için elinden geleni yaptılar. 20 Kasım 1943 tarihinde Müttefikler Pasifik’te Japonlara karşı ilk büyük saldırı Tarawa mercan adasına olacaktı. Tarih bu kanlı savaşı asla unutmayacaktı. Tarawa  adasındaki olaylar günlük savaş olaylarıydı ama bu savaşta 4 tane kahramanlık madalyası verildi. 3 tanesi ise ölen askerlere aitti. Savaşı birkaç kelime ile özetleyebilecek en iyi kelimeler bir savaş muhabirine aitti. Bu gazeteci ‘Tarawa insan ruhunun zaferidir.’ diyordu.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Hızlı Okuma Teknikleri

Amerika’nın 2. Dünya Savaşı’na girmesi

New Mexico çölünde bir başka başarı kazanılmıştı ama bu başarı askerler tarafından değil bilim adamları tarafından kazanılmıştı. Los Alamos-New Mexico, 1942 yılının Aralık ayında burada, Mexico çöllerinde bir atom bombası yapmak için ilk büyük adımlar atıldı. Önce denekler tarafından bilinmeyen çok büyük bir atom bombası düşünüldü.

Albert Einstein’ı Nasıl Bilirsiniz?

Öykü, 1939 yılında Albert Einstein’ın (Dikkatinizi çekiyoruz Yahudi asıllı bir Alman vatandaşıdır bu zat) Amerikan başkanı Theodore Roosevelt’ e bir mektup yazması ile başlar. Mektupta atomu parçalamak ve kendilerine ait bir atom bombası tasarlamak için bir araştırma yaptıklarını söylüyordu. Theodore Roosevelt, Einstein’a verdiği yanıtla, insanoğlunun en büyük ve en gizli operasyonlarından biri olan Manhattan’ın projesini yürütme yetkisini veriyordu. Eşi benzeri görülmemiş çalışmalarla, ülkenin dört bir yanında getirilen bilim adamı, mühendis ve teknisyenler atom bombası yapmak için var gücüyle çalışmaktaydı. Tam sonucun ne olacağını bilinmiyordu ama Amerika’nın her yerinden çeşitli parçalar getirilerek bu proje üzerinde çalıştılar ama fizikçilerden birisinin bu konuda bir itirazı vardı. Parçaları bir araya getirmek için dünyanın en zeki  fizikçilerin bir araya gelmesi gerektiğini söylüyordu.

1944 yılının Ağustos ayında ilk atom bombasının nasıl patlatılacağına dair bilmece hemen hemen herkes tarafından tahmin edilmeye başlamıştı. Bütün bilim adamları teorilerinin test edilmesini sabırsızlıkla beklemektedir. Aylarca süren bir çalışmadan sonra New Mexico çölünde 300 metre yükseklikteki bir kulenin tepesine yerleştirilen  atom bombası deneme için hazır durumdaydı. Herkes merak içindeydi. Şişman adam lakabı verilen bomba, hemen hemen üç buçuk metre uzunluğunda ve yaklaşık 5 ton  ağırlığındaydı.  İnsanların çoğu bu bombanın patlamayacağını düşünüyordu. Bazılarının ise bombanın patladığında dünyanın sona ereceği endişeleri vardı.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Sarı Gelin Türküsünün Gerçek Hikayesi

16 Temmuz 1945’te bomba patlatıldığında her iki taraf da haklı olmadıklarını görecekti. Bomba patladığında New Mexico çölü semalarında 12 buçuk kilometre yüksekliğinde dev bir mantar bulutu oluşmuştu. 1945 yılının sonunda şişman adam infilak ederek kısa bir süre içerisinde savaşı sonlandırmaya yetecekti ve dünyayı da derinden etkileyecekti.

2. Dünya Savaşı Görüntüleri

Bomba Meraklısı Almanlar

Bu arada Almanlar ise kendilerinin nihai silahını yapmak üzere çalışmalar sürdürmektedir. Baltık Denizi’nde yer alan bir üste çok gizli Nazi Roket Araştırma Merkezinde Almanlar tarafından çalışmalar sürdürülmekte ve burada Alman bilim adamları sesten daha hızlı giden ilk roketi geliştirdiler.  Roket Londra’ya fırlatıldığında, roketin yaklaştığına dair uyarı niteliğinde tek bir ses bile duyulmamış, roketin yaklaşma sesinden önce, patlamanın sesini duyulmuştur. Sonuç felaketti.
Bu sonuçlardan edindiğiniz bilgiler ışığında görüyoruz ki insanların kötü tutumları, hırsları, anlaşmazlıkları, bilim adamlarını olumsuz yönde gelişmelere sevk etmektedir.

Atom bombasının imalatı, sesten hızlı giden bombaların üretilmesi, elbette insanların değil bütün canlıların yok olması, mahvolması, inim inim inlemelerine sebep olmuştur. Güya bilim adamı dediğimiz kişiler devlet başkanlarının etkisinde kalarak insanlara zarar verecek, tüyler ürperten gelişmelere çanak tutmamalıdır, izin vermemelidir. Bilim insanı, insanlara faydalı çalışmalara alet olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?