2017 Yılının İlgi Uyandıran İcatları

2017 Yılının İlgi Uyandıran İcatları

Hayatımızı kolaylaştırmak için durmadan çalışan bilim insanları geçtiğimiz yıl da da bizi mutlu etmek için olanca hızıyla çalışmaya devam ettiler. 2017’nin en iyi icatları olarak kabul edilen buluşları merak edilmektedir. Yaptığımız değerlendirmede en çok ilgi gören ve satış rekorları kıran buluşları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Stres Çarkları

Stres Çarkları Merakı

2017 senesinde hemen herkesin eline geçen stres çarkları unutulmaz bir başarı yakaladı. 3 yaşındaki çocuktan 90 yaşındaki insanın bile kullandığı stres çarkları geçen yılın ilgi gören buluşları arasında yer aldı. Başlangıçta  pahalı olarak satılan ürünler piyasada düşüş eğilimine girdi ve herkes bu ürünlerden alarak stresini atmaya çalıştı. Satış teknikleri açısından iyi bir başarı grafiği yakalayan stres çarkları hiperaktivite bozukluğundan dikkat dağınıklığına kadar, otizm ve anksiyete bozukluklarının tedavisine iyi geldiği söyleniyor. Toplumda benzer sorunu olan olmayan her kitle stres çarklarını elinde çevirmeye başladı. Dolayısıyla 2017 yılının ilgi gören buluşları arasında önemli bir yer edinmeyi başardı.

Plastik Koruyucu Kask

Vicis-zero1 kask

Pediyatrik beyin cerrahisi koruyucu kasklara nasıl farklı bir bakış getireceği üzerinde çalışmalar yaptı. Özellikle Amerikan futbolu oynayan oyuncuların kafalarını korumak için sert plastik koruyucular gerekiyordu. Bu amaçla üretilen esnek polimerden yapılan kasklar geçtiğimiz yılın ilgi gören icatları arasında yer alıyor. Zero1 adı verilen koruyucu kasklar yapılan testler sonucunda beyinde oluşabilecek hasarlara karşı güçlü engelleme özelliği taşımaktadır. Bu koruyucu kasklar çarpma esnasında araba tamponu gibi bir görev üstlenerek takan kişinin hasar görmesini önleyebilecek.

Her Yerde Oynamaya Olanak Tanıyan Oyun Konsolu

Nintendo-switch konsol

Nintendo hemen herkesin severek oynadığı oyun konsolu olarak üretildi. Nintendo Switch ise oyun oynama boyutunu farklı bir alana taşıdı. Oyununuz yarıda kalmayacak, hareket halindeyken bile oynamaya devam edeceksiniz. Her iki taraftan çıkan kumandası sayesinde çoklu kullanıcılar bu kolaylıktan faydalanabilecek. Eve geri geldiğiniz zaman bile tablete aparatı yerleştirerek evde oynamaya devam edecekler.

Nintendo meraklıları bu kolaylığı sağlayan oyun konsolunu çok sevdiler. Dolayısıyla 2017 yılına damga vuran buluşlar arasında listeye girmeyi başardı.

Bebeklere Hayatı Kolaylaştıran Buluş; Bileklik

Bempu bileklik

Bempu adı verilen bileklik sayesinde bebeğin vucut sıcaklığı takip edilecek. Bebeğinizin vücut ısısı düşerse anne bebeği kundağa sarıp ısının artmasını sağlayacak. Her çocuk şanslı bir şekilde hayata gelmiyor. Bazıları düşük kilolu bazıları da prematüre olarak dünyaya merhaba diyor. Belli ağırlık ve kiloya ulaşmaları için kuvöz ya da farklı desteklere ihtiyacı var. Anne bebeğini belli ısıda tutmak zorundadır, yoksa hasta olur ve kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalır. Benpu önemli bir görevi yerine getirerek yaklaşık 10000 civarında bebeğin hayata tutunmasına yardımcı oldu. Bu nedenlere 2017 senesinde faydalı buluşlar arasına girmeyi başardı.

Havasız Tekerlekler Zor Koşullarda Yanınızda

Vision Concept

Otomobiller her geçen gün teknoloji ile birlikte akıllanmaya başladı ancak gelecekte daha da farklı bir boyuta kavuşacaklar. Dünyaca ünlü Michelin firması Vision Concept adını verdiği tekerlek ile önemli bir başarı yakaladı. Havasız tekerlek üreterek hava basıncının düşme sorununu ortadan kaldırdı.  Vizyon Concept tekerlekleri ile sorun ortadan tamamen kalkacak. Yani lastik değiştirme ihtiyacınız olmayacak. Her türlü yol şartlarına uyum sağlayan açılıp katlanabilme özelliği taşıyacak bu buluş önemli bir mihenk taşı olacak. Lakin hayata geçirilmesi için yaklaşık 20 yıl gerekiyor.

Çevre Kirliliğine Son Veren Hava Filtresi

Molekule hava filtresi
Hava-filtresi Molekule

Günümüzde kullanılan hava filtrelerinin çoğu zararlı maddeleri filtre içinde tutarak havanın kalitesini artırmaktadır. Oysa yeni üretilen çevre dostu hava filtresi ‘molekule’ farklı bir adımla yola devam ediyor. Moleküle adı verilen hava filtresi bakteri ve küf taneciklerini tekrardan oluşmasını önleyecek. Nanoteknoloji ile üretilen hava filtresi çevrede zararlı maddeleri temizleyecek herkesin hayranlıkla takip ettiği bu buluş 2017 yılının gözde icatları arasında yer edinecek gibi görünüyor.

Selfie Çubuğu OUT, Drone İN

droneDJI Spark

Birkaç yıldan beri popüler bir şekilde kullanılmaya başlanan dronelar geliştirildi. Fotoğraf çekmek için veya video görüntüsü yakalamak için dronelar kullanılmaya başlandı. 2017 yılına damga vuran buluşlar içinde dronların yeri ayrı.

Geliştirilen dronelar sensörleri sayesinde hiçbir yere çarpmıyor. Dolayısıyla her açıdan görüntü yakalama imkanı sağlıyor. Oldukça beğenilen teknoloji ürünü durumlar hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Selfie çubuğu kullanmak isteyen insan sayısı giderek azaldı şimdi moda durum kullanmakta. Çin firması olan Spark durumları 2017 yılının en çok ilgi gören buluşları listesinde önemli bir yer edinmiş gibi görünüyor.

Basit  Ev Güvenlik Sistemi

Nest Secure güvenlik

Basit ev güvenlik sistemi davetsiz misafirleri caydırmak amacıyla üretilmiş. Caydırıcı özellik taşıyan güvenlik sistemi akıllı telefon uygulamaları ile de uzaktan kontrol edilebilmektedir. Benzer ürünler piyasada satılmaya çalışıldı ancak bu ürünün en önemli özelliği evi korumaktan ziyade davetsiz misafirlere aman vermemesidir.

Evinizin alarmını kırmaya çalışan veya sökmeye çalışan davetsiz misafirlere karşı 85 desibel gücünde yeni bir alarm tepki veriyor.

Giyilebilir Taşınabilir Göğüs Pompası

Willow Pump

Çalışan annelerin çocuk emzirme çilesine son veriliyor. Elektrikli göğüs pompası havalı korna görünümünde değil. Geliştirilmiş ve kolaylık sağlanmış. Bu yeni ürün geleneksel olarak kullanılanlardan hayli farklı. Beta sürümü test aşamasında olan ürün anne adaylarını heyecanlandırır gibi görünüyor.

Hem küçük hem de sütün soğumasını önleyici özellikte ve torbası mevcut.

Elektrikle Çalışan Otomobiller

2017 yılının ilginç icatları arasında elektrikli arabalar gelmektedir. Çünkü fosil yakıtları hem doğaya zarar veriyor, hem de çok pahalı. Çevre dostu olan elektrikli arabalar yıllardan beri bekleniyor. Nihayet Tesla bu soruna parmak bastı ve Model 3 adı verilen icadı ile 2017 Scene senesinde meraklıların ilgi odağı oldu.

Yaklaşık 2000 civarında günlük talep olduğu söylenen firma, siparişleri yetiştirmekte zorlanacak gibi görünüyor.

Performans Artırıcı Ayakkabı

Adidas Futurecraft 4D

Adidas markası tarafından üretilen Futurecraft 4D ayakkabılar kolay dönme, hızlı koşma ve daha yükseğe zıplama imkanı vermektedir. Bir çok ihtiyacın giderilmesi için tasarlanan ayakkabı yoğun ilgi ile karşılandı.

2017 yılında ilgi uyandıran buluşlar arasında 4 boyutlu ayakkabı yer almaktadır. En önemli noktası ortak tabanın her 1 milimetresinde performansın eşit dağılımını artırıcı özellik taşımasıdır.

Önleyici Tedavi Kliniği Forward

Kilo verme programları, kan testi yapma, genetik taraması ve doktor randevularının ayarlanması için geliştirilen proje, geçtiğimiz yılın en çok beğeni toplayan buluşları arasında olduğu söyleniyor.

Amerika’da sağlık sigortasını reddeden eleştirmenlerin çoğu bu programın sayesinde kusursuz iş gördüğü söylenmektedir. Forward yaklaşık 100 milyon dolar fon toplayarak önemli bir başarı elde etti. Amerika’nın diğer şehirlerinde de ağını genişletmeyi planlayan şirket, önemli bir iş başarmış durumda.

Profesyonel Başörtüsü Nike Pro Hijab

Nike Pro Hijab

İnançları gereği başörtüsü takan ve spor yaparken zorlanan bayanlar için geliştirilen Pro Hijab büyük sükse yakaladı. Nemi atma ve vücudun nefes alabilmesine imkan tanıyan kumaştan yapılan bu ürün Müslüman bayanların işini kolaylaştırdı.

Sportif müsabakalarda terleme sorununa çözüm buldu. Çünkü yanlış bağlandığı zaman sporcunun boğulacakmış hissine kapılmasını ortadan kaldırıyor. Bu önemli buluş ile terleme sona eriyor. Çok hafif olması sebebiyle Müslüman bayanların da sportif faaliyetler de etkin rol oynamasına olanak veriyor.

Sandığınızdan Daha Akıllı bir Telefon Apple iPhone X

2017 yılının dikkat çeken icatları arasına girmeyi başaran çok akıllı telefon Apple iPhone x düşündüğünüzden kat kat akıllı. Artırılmış gerçeklik özelliği ile optimize edilerek kullanıcıların yüzlerini tanıyarak açılması en belirgin özelliği gibi görünmektedir.

İnsanın bütün yüz mimiklerini rahatlıkla algılayabilen ekrana sahip. Ayrıca cihazın tamamı ekran görünümünde. Önemli bir kamera özelliği ile geleceği hayal etmek için tasarlanmış bütün bu özellikler bir cihaza hazırlanacak. Bugüne kadar üretilmiş iPhone olduğunu görüyoruz.

İnip Çıkmaktan Başka İşlevleri Bulunan Asansörler

Gökdelenlere inip çıkmanın hızlı bir şekilde gerçekleştiren asansörler geliştirildi, yatay işlev özelliği eklendi . Almanya’da üretilen Thyssenkrupp Multi firması asansörlerin çok yönlü olarak tasarladı. Binaların inşaat aşamasında da işlerin hızlı bir şekilde tamamlanmasını sağlayan bu özellik ile asansörler sadece yukarı aşağı gitmeyecek, yatay olarak yapılması gereken çalışmalara da destek olacak. Test aşamasında olan Multi asansörleri birkaç yıl içerisinde hayata geçirilecek.

Kahveyi İstediğiniz Sıcaklıkta Sunan Bardak

Ember Mug kupa

Türklerin kahve ile buluşması geçmişe kadar uzanmaktadır. Bakmayın siz, Çay Tiryakisi bir toplum olduğumuz yönünde çıkan konuşmalara. Dünya genelinde kahve içmeyi ‘Hayır’ diyecek insan sayısı çok azdır. Bu değerli içeceğim belli bir ısıda içilmesi için damak tadı oluşmaktadır. Yani ne sıcak, ne soğuk olmalıdır. Ember Mug adı verilen kupa sizin kahvenizin ideal sıcaklıkta olmasını sağlıyor.

Paslanmaz çelikten üretilen ember mug 37 saniye içerisinde kahvenin keyfine varmanız a yardımcı oluyor. Dünyanın en sevdiği içecekler arasında yer alan kahve istediğiniz sıcaklıkta sizlere sunulacak. Yani bardağındaki kahve hep aynı sıcaklıkta kalacak ve kahvenin tadı bozulmayacak. Aslında minik bir termos olarak kabul edebileceğiniz bardak şeklindeki ember mug geçtiğimiz yılın ilgi gören tasarımı arasında bulunuyor.

Cilt Tonuna Göre Fondöten Seçimi

Makyajın gizli bir silah olduğunu söyleyen Süperstar Rihanna, değişimin önemli olduğunu vurguluyor. Bayanların makyaj ürünlerine tonlarca para yatırdığını bilmeyen yoktur.

Fenty Beauty firması 40 farklı tonda özellik taşıyan fondöten ile bayanların sorununa çözüm üretmeye çalışmış. Piyasada adından söz ettiren Rihanna rakip firmalarla mücadele etmek istiyor. Bu sebeple farklı tonlarda olan ciltlere uygun fondöten satarak adından söz ettirecek gibi.

Görme Engellilerin Umudu; eSight 3

eSight gözlük

Yön bulmakta zorlanan görme engellilere umut olarak üretilen ve görme  kazandıran gözlük dünya çapında yoğun ilgiyle karşılandı. Görme  zorluğu olan ve sokaklarda baston ya da başkalarının yardımına ihtiyacı olan insanlara gerçek görüş deneyimi sağlıyor. Işığın ve renklerin farkında olanlar bugün değerini bilemez. Ancak hayatı gerçek ışıklarla görmek isteyen görme engellilerin gözlüğünün yüksek çözünürlüğü sayesinde farklı bir dünyayı tanımalarına imkan veriyor.

Görme engelli insanların hayali olan bu cihaz 2017 yılının en iyi buluşları arasında yer edinmiş. Fiyatı yaklaşık 10 bin dolar civarında olan bu ürün her şeye rağmen takdir edilmeye değer. Üretilen gözlük sürekli geliştirilmesi için çaba harcanıyor. Görme engelli insanların normal ihtiyaçlarının giderilmesi yanı sıra, spor yapmalarına da fırsat vermek amacıyla bağış yapılması, dolayısıyla fon oluşturulması gerekiyor.

Sizi Anlayan Bir Robot; Jibo

Yıllarca geliştirilerek özellikleri artırılan robotlar insanların her türlü sorunlarına çözüm üretmek için tasarlandı. Son üretilen teknoloji harikası robot Jibo bugüne kadar üretilenlerden oldukça gelişmiş durumda. Çünkü animasyonlu ikonları sayesinde ilginç tepkiler vermesi inanılmaz. Bugüne kadar üretilmiş olanlar sizlere sesi ile cevap verebiliyor,  ya da yön değiştirip çeşitli figürler gerçekleştirebiliyordu. Oysa Jibo bütün bu özelliklerin yanı sıra tamamen bir insana benziyor. Size haberleri özetleyebiliyor, fotoğrafları çekmek için yardımcı oluyor.

Robot Jibo hızla geliştiriliyor. Yakın gelecekte müzik isteklerinizi çalabilecek, yemek siparişi verebilecek.

Derlediğimiz buluşlar arasında en çok ilgi görenleri özetledik. 2017 yılının çok ilgi çeken buluşları bunlarla sınırlı değildir. İnsanoğlunun hayali sınırsızdır.  Hayalini hayata aktarıp insanlığın hizmetine sunanlar gelecek yıllarda yeni listelere eklenecektir.

Bir önceki yazımız olan GAZIN YANMASI NASIL GERÇEKLEŞİR başlıklı makalemizde gaz nasıl yanar, Gazın alev alması için ve Gazın yanma aşaması hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebook’ta Bize Destek Olun