2023 Yılında İnsanlık Nasıl Olur

2023 Yılında İnsanlık Nasıl Olur

 Bizim için önemli bir tarih hüviyetindeki 2023 nasıl olacak acaba? Cumhuriyetin 100. yılında insanlık ne hale gelecek diye düşünmeden edemiyoruz. Hele zaman kavramının anlamını yitirme sürecinde olacakları tahayyül etmek neredeyse imkansız diyebiliriz. Biraz yaşı orta ve ileri düzeyde olanları dinlerseniz hep geçmişe özlemle baktıklarını duyarsınız. Bulundukları dönemin insanlarının çok tuhaf yaşadıklarını, alışkanlıkların, dostlukların bittiğini, yardımlaşma […]

 Bizim için önemli bir tarih hüviyetindeki 2023 nasıl olacak acaba? Cumhuriyetin 100. yılında insanlık ne hale gelecek diye düşünmeden edemiyoruz. Hele zaman kavramının anlamını yitirme sürecinde olacakları tahayyül etmek neredeyse imkansız diyebiliriz.
Biraz yaşı orta ve ileri düzeyde olanları dinlerseniz hep geçmişe özlemle baktıklarını duyarsınız. Bulundukları dönemin insanlarının çok tuhaf yaşadıklarını, alışkanlıkların, dostlukların bittiğini, yardımlaşma duygusunun olmadığını, kısacası insanın bireyselleştiğini; bunun sonucunda da yalnızlaştığını, en nihayetinde de hiç bir şeyin eskisi kadar güzel olmadığından dem vuracaklardır.
Haklılık payları oldukça fazla ama durum aslında gittikçe de içinden çıkılamaz bir hal almakta olduğunu kimse tahayyül bile edemiyor. Nedeni ise şu an şikayet edilen sözde olumsuzluklarının kaynağının aslında gelecekte geriye dönüp özlemle hatırlanacak günler olacağını kim söyleyemez? Gerçekten de  2023 yılı teknolojik gelişmelerin sonuçlarını tasavvur edince içimiz kıpır kıpır oluyor, heyecanlanıyoruz. Peki, perdenin öbür yüzünden bakıyor muyuz? Hayır. İnsan ilişkisi diye bir şeyin sıfıra inecek gibi. Duygusuz, maddeci, ruhsuz bir gelecek bizi bekliyor diye endişeleniyorum kendi adıma. Teknoloji durmadan gelişebilir ama insanın özü olan ruh da buna ters orantılı olarak can çekişmekte. KORKUYORUM, ÜRPERİYORUM, HİSSİZİM…
2023 Yılında İnsanlık

2023 yılında makineleşmiş, ‘insan’ bile diyemeyeceğimiz garip yaratıkların yaşadığı bir yıl olacak dersek, belki de çok iyimserlik etmiş olabiliriz. Durumdan herkes şikayetçi ama bir şekilde şikayetçi olduğu çarkın da bir parçası olarak yaşamak zorunda olduğunu bilmek daha da acı veriyor insanlara. Yapay zeka olarak adlandırılan robotlar hayatı kolaylaştırırken işsizlik için büyük şok etkisi yapacak gibi. Akıllı cihazlarda yapılan aramalar ve girilen istatistiksel bilgiler yapay zeka tarafından depolanıyor. Bu bilgiler her alanda kullanılmak üzere veri olarak kayıt altına alınıyor. İnsan kendini devreden çıkaracak haberi yok. Kendi sonunu getirdiğini bile bile uçuruma doğru son hızla yolmaya devam ediyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ucuz Tavuk Döner Tehlike Saçıyor!

Arkadaşlıklar yapay ve sayısal olarak oldukça fazla ama gerçek anlamda sıkışınca yardıma çağırınca gelebilecek arkadaş bulmak nerdeyse imkansız. Boş konuşmada istemediğiniz kadar arkadaşınız olur ama bir bardak su verecek birini sorsanız hepsinin bir sürü sanal mazereti çıkıverir.

2023 yılı insanlığın bitişinin dibe vurmuş halini görme yılı olacaktır, vesselam…

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?