20’lik Dişlerin Yaşattığı Sıkıntılar

20’lik Dişlerin Yaşattığı Sıkıntılar

 20’lik diş olarak kabul edilen ve 17-23 yaş arasında ortaya çıkan aslında üçüncü azı dişleri olarak bilinmesi gereken bu dişler ön dişleri sıkıştırması sebebiyle, ağızda istenmeyen kokulara maruz bırakır.  İltihap oluşturması nedeniyle, ön dişleri sıkıştırarak yamuk diş çıkması nedeniyle, avurtlarımızda şişkinlik oluşturması, sürekli ağrı vermesi nedeniyle insanların tam bir kabusu haline gelmektedir. Hemen hemen her insanda meydana […]

 20’lik diş olarak kabul edilen ve 17-23 yaş arasında ortaya çıkan aslında üçüncü azı dişleri olarak bilinmesi gereken bu dişler ön dişleri sıkıştırması sebebiyle, ağızda istenmeyen kokulara maruz bırakır.  İltihap oluşturması nedeniyle, ön dişleri sıkıştırarak yamuk diş çıkması nedeniyle, avurtlarımızda şişkinlik oluşturması, sürekli ağrı vermesi nedeniyle insanların tam bir kabusu haline gelmektedir.

Hemen hemen her insanda meydana gelen yirmilik dişler herkeste aynı sıkıntıyı vermeyebilir ama çoğunlukta yirmilik dişleri insanların hayat kalitesini düşürdüğü için hatta ve hatta çoğu zaman insanlarla yakın mesafede konuşmalarına engel olduğu için çekilmez bir çile olarak düşünülmektedir.

Yirmilik dişleri çıkarken bazen insanın yüzünde çene eklemlerinde avurtlarda şişkinliğe neden olduğu için bu şikayeti yaşayanlara hekimler tarafından antibiyotik veya ağrı kesici ilaçlar verilmektedir ağrı çeken hastalar bu ilaçları kullanarak geçici olarak şikayetlerden kurtulur, ancak daha sonra eğer dişler çekilmezse ağrının devam edeceği bilinen bir gerçektir.

20’lik Dişlerin Çekilmesi

Sürekli ağrı yapan yirmi yaş dişleri kesinlikle çekilmesi tavsiye edilmektedir. Zaten ağrı vermeyen dişler sıkıntı yaratmadı için ne diş hekimine gitme ihtiyacı vardır neden dişlerin çekimi ne gerek vardır uzman diş hekimleri sıkıntı yaratan 20 lik diş adı verilen üçüncü azı dişlerinin kesinlikle ağızdan çıkarılması önünde görüş beyan etmektedirler.

Yirmilik dişlerin meydana getirdiği olumsuzluklar

İnsan çenesinden yer darlığı meydana getirerek ön dişlerin sıkışmasına neden olmaktadırlar. 20 lik dişler daha önce çıkan dişlerin ağzı tamamen kaplaması sonucunda çıkarken yer bulamadığı için damakta gömülü kalması sonucunda dişin köküne baskı yaparak diş köklerini çürütebilmektedir. Bu sebeple gömülü dişin çevresinde kist konuşarak ağzımızda şişlik ve ağrı oluşmasına, çene eklemlerinde ağrıya sebebiyet vermesine, ağız açma da zorluk oluşmasına, çene kemiği içindeki sinirlere aşırı baskı yapması sonucunda insan çenesinden hissizlik gibi sorunlara neden olabilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  101 Meşale ile Türk Bayrağı Figürü

Yirmilik dişlerin görevleri nelerdir

20 yaş dişleri diğer azı dişleri gibi yiyecekleri çiğnemeye yardımcı olmak için ön azı dişlerini destek görevi üstlenirler. Dişi dökülen insanların ağzında sonradan çıkan bu 20 lik dişler, protez takan insanların dişlerine iliştirmek için iyi bir fırsattır. Eğer 20 yaş dişlerinin de sorun yoksa ve dişlerin üzerinde yeteri kadar yer varsa bu dişler ağızda tutulmalı ve korunmalıdır.

20 yaş dişleri alınırken ne gibi riskler meydana gelir

Her türlü cerrahi operasyonda riskli olduğu bilinmektedir, bu dişlerin de ağızdaki çıkış pozisyonuna göre farklı riskleri olması doğaldır. Bazı insanların dişler 10 dakikada alınırken, dişin yapısına bağlı olarak bazı insanların dişlerinde de uzun zaman operasyon yapma ihtiyacı hissettiren durumlar ortaya çıkabilir.

Hem yapılan işlem, hem de işlemin yapıldığı süre kişiye göre farklılık gösterebilmektedir. Aynı zamanda bu durum sadece diş sahibi için değil, diş hekiminin yeteneği, dişin pozisyonu gibi farklı kriterlerin meydana gelmesi durumunda cerrahi operasyonun riski ve süresi değişiklik gösterebilmektedir.
Her cerrahi operasyonda olduğu gibi 20 yaş dişleri için de küçük çaplı lokal anestezi yapılması gerektiğinden ister istemez operasyon sonrasında ağızda his kaybı olmaktadır. Ancak bu durum fazla uzun sürmeden kısa zamanda normale kavuşacaktır.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?