23 Nisan Çocuk Bayramının Tarihçesi

23 Nisan Çocuk Bayramının Tarihçesi

 Günümüzde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, olarak kutlanan bu bayram günümüze kadar farklı isimler anılarak kutlanmıştır. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı adı verilen milli bayramımız Türkiye Büyük Millet Meclisinin ilk açıldığı günden itibaren birinci yılında kutlanmaya başlanmış, o günkü adı da 23 Nisan Millî Bayramı olarak hafızalara kazınmıştı. Daha sonra Saltanatın kaldırılması ile önce 1 kasımda […]

 Günümüzde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, olarak kutlanan bu bayram günümüze kadar farklı isimler anılarak kutlanmıştır. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı adı verilen milli bayramımız Türkiye Büyük Millet Meclisinin ilk açıldığı günden itibaren birinci yılında kutlanmaya başlanmış, o günkü adı da 23 Nisan Millî Bayramı olarak hafızalara kazınmıştı. Daha sonra Saltanatın kaldırılması ile önce 1 kasımda kutlanmaya başlanmış, daha sonra ise 1935 yılında 23 Nisan Millî Bayramı ile birleştirilerek kutlanmaya başlanmıştır. Ayrıca bugünkü adı Çocuk Esirgeme Kurumu olan Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin 1927 yılından itibaren Çocuk Bayramı adıyla ayrıca kutladığı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün de destek verdiği 23 Nisan Çocuk Bayramının dahil edilmesiyle 3 bayram birleştirilmiş, nihai olarak 1980 cunta döneminde Kenan Evren’in önderliğindeki milli güvenlik konseyi tarafından bu bayramın adı bugünkü adı ile kullandığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, olarak kutlana gelmektedir.
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı‘nın tarihçesini şu şekilde özetleyebiliriz. Her 23 Nisan Türkiye’de milli bayram olarak kabul edilmesindeki sebep ilk meclisimizin 1920 yılında açılmış olmasından kaynaklanır. O günkü şartlarda bir meclisin oluşturulması, milletvekillerinin alelacele Ankara’da toplanması kolay bir iş olmadığı için, meclisin açılması büyük bir olay olmuş, dolayısıyla da bugünün unutulmaması adına Türkiye Büyük Millet Meclisinin milli bir bayramı gereksinimi de göz önüne alınarak milli bir bayram günü olarak benimsenmiştir.
Yukarıda da söz ettiğimiz gibi farklı şekillerde ve farklı isimlerde kullanılan 23 Nisan Bayramı farklı 3 kutlama gününün birleştirilerek tek bir günde ve tek bir isimde anılmasına ve son halinin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, olarak kutlanmasına karar verilmiştir.
1921 yılında 23 nisan’ın bayram olması için bir kanun çıkarılarak ülkemizin ilk milli bayramı kabul edilmiş, ilk kutlanan bu bayramda aslında ne milli egemenlik ne de çocuklar söz konusu değildi. Çünkü 1921 yılında Osmanlı Devleti fiilen devam ettiği için Osmanlı Saltanatı hukuken devam etmekteydi. Bu sebeple de bayram kutlaması söz konusu değildir. 1922 yılında Saltanatın kaldırılması kararı ile Ulusal Egemenlik Bayramı olarak kutlanmasına karar verilmiş, daha sonraki dönemlerde Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisinin açıldığı tarih olan 23 Nisan Milli Hakimiyet Bayramı olarak kutlanırken, 1935 yılında yapılan bir değişiklikle 23 Nisan milli bayramın adı da Milli Hakimiyet Bayramı olarak değiştirilmiş, iki bayram birleştirilerek tek isim altında 23 Nisan Millî Bayramı, Milli Hakimiyet Bayramı  tek bayram olarak kutlamaya devam edilmiş.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Hey 15’li Türküsünün Gerçek Hikayesi

23 NİSAN ÇOCUK BAYRAMI KUTLAMASI

Çocuk Bayramı olarak kutlanması 1981 yılına kadar devam etmiş olan Milli Hakimiyet Bayramı,  Çocuk Esirgeme Kurumunun para toplamak için ’23 nisan Türk çocuklarının günüdür’ başlıklı bir yazı ile bağış toplamaya başlamış, çocukların önemi vurgulanmış, sonunda da başarılı oldukları için 23 nisana çocuk bayramı özelliği de eklenmiştir.

1927 yılında ilk defa çocuk bayramı olarak kurtlanmış, asıl amacı Çocuk Esirgeme Kurumuna kaynak olacak para toplamak olmuş, o dönemin cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Paşa çalışmaları olumlu bulmuş ve desteklemiştir. Hatta Mustafa Kemal Paşa Çocuk Esirgeme Kurumu’na destek olmak için Ankara’daki binalardan birini Çocuk Sarayı olarak Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağışlamış.
Atatürk’ün önderliğinde yapılan bu çalışmalar çocuklar için faydalı olmuş, bu sebeple 23 Nisan 30 Nisan tarihleri arası Çocuk Haftası olarak kabul edilmiş, 1970 li yıllara kadar da bu durum böyle devam ederek, 1975 te TRT’nin katkılarıyla çocuk programları düzenlenerek çocuk bayramının önemi artmış, bütün dünya çocukları ülkemize davet edilerek Türkiye’nin değil dünyanın sayılı çocuk bayramları arasında yer almıştır.
Kendini hala çocuk gören bütün herkesin çocuk bayramı kutlu olsun, derken aslında 23 Nisan Bayramı kutlu olsun, Ulusal Egemenlik Bayramın kutlu olsun, Çocuk Bayramı kutlu olsun diyerek 3 bayramı aynı günde kutlamış oluyoruz.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?