3. Sınıf Türkçe Dersi Örnek Soru Çözümleri

3. Sınıf Türkçe Dersi Örnek Soru Çözümleri

3. Sınıf Türkçe konuları arasında anlam bilgisi, eş anlamlı kelimeler, sesteş sözcükler, 5N 1K sorularının cevaplanması, noktalama işaretlerinin doğru kullanılması ve sözcükte sıralama konuları ağırlıklı olarak işlenmektedir. Ayrıca ileriki aşamalarda Türkçe’de şiir konusu ve unsurları, şiire başlık bulma, yazım kuralları, gerçek ya da hayal ifadelerin örneklerle anlatılması yer almaktadır. Zıt anlamlı kelimeler her daim konu […]

3. Sınıf Türkçe konuları arasında anlam bilgisi, eş anlamlı kelimeler, sesteş sözcükler, 5N 1K sorularının cevaplanması, noktalama işaretlerinin doğru kullanılması ve sözcükte sıralama konuları ağırlıklı olarak işlenmektedir. Ayrıca ileriki aşamalarda Türkçe’de şiir konusu ve unsurları, şiire başlık bulma, yazım kuralları, gerçek ya da hayal ifadelerin örneklerle anlatılması yer almaktadır. Zıt anlamlı kelimeler her daim konu aralarında örneklerle öğrencilere pekiştirmeye çalışılır.

Sonraki dönemlerde ise 3. Sınıf Türkçe konuları arasında benzetmeler, abartılı cümleler üzerinde durulur. Kelime yapısı, kelimelerin ek-kök halleri ya da nasıl türediği de öğrencilere zaman zaman verilmeye çalışılır.

Son zamanlara doğru sözcüklerin özelliklerini yani önadlar üzerinde ağırlıklı durularak 4. Sınıfa hazırlık yapılır.

Konuların pekiştirilmesi için öğrencilerin mutlaka ders dışında günde yarım saat kadar sesli ve sessiz okuma yapmaları beklenir. Burada amaç, okurken yazım kurallarının uygulamalı olarak yazıda gözlemlenmesidir. Bir başka hedef ise, zıt anlamlı, eş sesli kelimeler ya da sıfatların cümleler arasında keşfedilmeye çalışılmasıdır. Okuyan çocuk, okuduğu yazıda abartılı cümleleri, benzetme cümlelerini, hayal ya da gerçek ifadeleri anlar. Her cümle içerisinde kullanılan noktalama işaretlerini zaten göre göre öğrenmiş olur.

Demek ki öğrenme sadece test çözme ders notlarına tekrar etme değildir, hayata geçirme yani konuşurken yazarken veya herhangi bir eser okurken öğrendiklerimizin karşılığına düşünerek pekiştirmedir.

Üçüncü sınıf Türkçe dersinde soru çözümlerine hoş geldiniz. Soru çözümleri bir öğrenci için en önemli aşamadır, çünkü öğrenci bilgileri burada doğru ve yanlış olup olmadığını kontrol etme aşamasıdır. Bugün sizlere Türkçe dersinden soru çözümleri nasıl yapılır, anlatmaya çalışacağız. Bunun için hemen giriş yapıp videoyu güzelce takip edin. Eğer işin mantığını öğrendiğimiz zaman siz de videoyu durdurarak cevabı önceden verebilirsiniz, sonra hocanın konu anlatımını dinleyerek aynı fikirde misiniz, yoksa aceleci mi davrandınız, yoksa çok yanlış mı yaptınız…

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  U Harfinin Öğretimi

Türkçe dersi  soru çözümleri videosu izle

Örneğin heceleme nasıl yapılır, kelimelerin hecelere ayrılımı nasıl yapılır, onu gösteriyor, görsellerin içindeki ünsüz harflerin sayılarıyla ilgili sorular sorulacak, kendinizi YETERLİ seviyede geliştirdiyseniz bu sorulara çok rahatlıkla cevap vereceksiniz. Kelimelerin eş anlamları bilmeniz gerekiyor, noktalama işaretlerini ne kadar öğrendiniz, soru işareti, nokta, virgül, kesme işareti cümle içinde kullanımları ile ilgili sorular size yönetilecek. Siz de bilgi birikimlerimizi kullanarak noktalama işaretlerinin doğru kullanıldığını öğreneceksiniz. Eş sesli, sesteş kelimelerin sorulduğu soru çözümlerini yapmaya çalışacak ve kendinizi test edeceksiniz.

3. Sınıf Türkçe konuları nelerdir?

Burada yapmanız gereken elbette Yazılışları aynı anlamları farklı olan kelimelerin sesteş olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Soruları çözerken en çok dikkat etmemiz gereken konu sorunun olumlu mu olumsuz mu sorulduğuna bakmaktır bu da soru kökünde yatar ve genelde Koyu renkle yazılır ama nasıl yazılırsa yazılsın bunu siz değerli öğrencilerin düşünerek Hatta kalemle soru kökünü yuvarlak içine almanız gerekir. Çünkü soruyor anlamadan cevap vermek hiçbir işe yaramaz soru çözmek için öncelikle Soruyu tam olarak anlamak gerekir, hangi hocalar hep söyler ya soru çözmenin yüzde doksanı soruyu anlamaktır, diye.

Gerçekten de doğru anlamadığın bir şeye cevap vermek çok komik değil mi? Kurallı cümle oluşturma ya da karışık verilmiş kelimelerden anlamlı bir cümle yapma şeklinde de sizin seviyenize uygun olarak sorular sorulacaktır. Hepinize başarılar diliyoruz. Türkçe dersi soru çözümlerini başarıyla yapacağımızı tahmin ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Duyu Organlarımız Konu Anlatımı başlıklı makalemizde Burun sağlığı, Duyu Organlarımız Videolu Konu Anlatımı ve Göz nasıl korunur hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?