4.5G Hakkında Bilgi

4.5G Hakkında Bilgi

ALATURKA İLETİŞİM SİSTEMİ 4.5G HİZMETE GİRDİ Herkesin merakla beklediği yeni nesil iletişim teknolojisi 4.5G hizmete başladı. Özellikle mobil internet hızını oldukça fark ettirecek olan bu iletişim teknolojisi hakkında neler biliyoruz, nasıl geçilir, nasıl kullanılır? Siz tüketicilerin bilmesi gerekenleri özetlemeye çalıştık. Yıllardan beri farklı iletişim teknolojileri kullanılmış ve nihayet 4.5g adı verilen Türkiye’ye özgü,  dördüncü ve beşinci […]

ALATURKA İLETİŞİM SİSTEMİ 4.5G HİZMETE GİRDİ

Herkesin merakla beklediği yeni nesil iletişim teknolojisi 4.5G hizmete başladı. Özellikle mobil internet hızını oldukça fark ettirecek olan bu iletişim teknolojisi hakkında neler biliyoruz, nasıl geçilir, nasıl kullanılır? Siz tüketicilerin bilmesi gerekenleri özetlemeye çalıştık.

Yıllardan beri farklı iletişim teknolojileri kullanılmış ve nihayet 4.5g adı verilen Türkiye’ye özgü,  dördüncü ve beşinci nesil arasında bir noktada bulunan 4.5G adı verilen veri aktarım hızı kullanıma açıldı.

Vatandaşların şu anda çoğunun kullandığı 3G Türkiye’nin yüzde 80’inde kullanıma devam edecek. İsteyenler 4.5G’ye geçiş yapabiliyor.

4.5G’YE GEÇMEK İÇİN NE YAPILMASI GEREKİR

Son teknoloji veri aktarım sistemi 4.5G’ye geçmek isteyenlerin yapması gerekenler oldukça basit olduğunu söyleyebiliriz. Öncelikle bağlı bulunduğunuz operatöre SMS ile onay vermeniz gerekmektedir. Zaten telefonunuz 4.5G’ye uyumlu ise bu işlemleri çok kolay ve kısa sürede yapacağınızı söyleyebiliriz. Operatörünüze 4.5G’ye geçmek için SMS ile onay verdikten sonra telefonunuzun ‘ayarlar’ bölümüne girmelisiniz. Orada bulunan 4.5G’yi seçtiğiniz zaman hızlı veri iletişim ağına sizler de dahil olacaksınız.

Ancak en önemli konulardan biri telefonlarda bulunan SIM kartların yeni nesil veri aktarım teknolojisine uyumlu olması gerekir. Yani SİM kartınız dört buçuk G’ye uyumlu olması gerekir. Eğer uyumlu değilse bağlı bulunduğunuz operatörden ücretsiz değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak için en yakın şubelere Gidip değiştirme talebinde bulunabilirsiniz.

4.5G NE DEMEKTİR

İletişimde kablosuz dördüncü nesil teknoloji adı verilen 4G dünya genelinde 50 den fazla ülkede kullanılmaktadır. 3G’ye göre on kat daha hızlı veri aktarım kapasitesine sahip olan yeni nesil iletişim teknolojisidir. 4.5G’ye geçmek mecburi değildir, isteyen aboneler mevcut 3G sistemi ile iletişime devam edebilir. Yani 4.5G’ye geçmezseniz mevcut iletişiminizde herhangi bir değişiklik olmayacaktır ve yeni nesil iletişim sistemine geçmek zorunda değilsiniz. Fakat veri aktarım hızında büyük sorun yaşıyorsanız ve sizin için zaman çok değerli ise geçmeniz sizin için karlı olabilir. Değiştirmediğiniz takdirde şu andaki kullandığınız sistemden memnun iseniz hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Teknolojinin Kaçınılmaz Kazığı

Yeni nesil akıllı cihazlarda dört buçuk G sayesinde hız 375 megabite ulaşıyor, ancak bu da sizin için yeterli gelmiyorsa operatörlerin sağladığı yeni nesil teknoloji sayesinde wi-fi ağlarını kullanarak hızınızı 1 gigabite kadar çıkarabilirsiniz. Mevcut hızınızın üç katına kadar hız artışı sağlanabilir.

dört buçuk G
4,5

Türkiye’de telefon kullanan tüketiciler bu teknolojiye uygun hareket etmek istese bile yeni nesil teknolojiye uygun telefon sahibi olanlar oldukça az. Bu sebeple yeni nesil teknoloji destekleyecek olan akıllı cihazları sayısı kısa süre içerisinde hızlı bir artış göstereceği tahmin ediliyor.

TÜRKİYE’DE MOBİL İLETİŞİMİN GEÇMİŞİ

1994 yılında cep telefonu piyasaya çıktı ve ilk görüşme yapıldı. Dönemin cumhurbaşkanı olan Süleyman Demirel, dönemin başbakanı olan Tansu Çiller ile ilk defa mobil telefonla konuştular.

1995 senesinde de ilk SMS başarıyla gönderildi.

2000 yılında ilk defa cepten internete giriş dönemi başladı. O zamanlar WAPt teknolojisi kullanılırken, daha sonra GPRS adı verilen sistem devreye girdi. Sonrasında EDEGE teknolojisi sayesinde hız biraz daha geçmişe nazaran artırıldı.

2009 yılında ülkemizde 3G teknolojisini kullanmaya başladık. Geniş banttan mobil hizmeti veren 3G akıllı telefonları ve beraberinde uygulamalar dönemi başladı. Böylece veri trafiğinin yoğunlaşmasına sebep oldu.

Nihayet 1 Nisan 2016 tarihi itibariyle 4 ve 5 arasında bir teknolojiye sahip olan ‘dört buçuk G’ adı verilen bize özgü farklı bir veri iletişim sistemine geçtik. Çünkü uzun süren 4G’ye mi geçelim, 5G’ye mi geçelim, tartışmalarından sonra ikisinin ortasında karar kılındı ve bize özgü 4.5G veri aktarım sistemine geçmiş olduk.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Airbus A380 Belgeseli

Bir önceki yazımız olan Ucuz Konut Sahibi Olmak= Prefabrik başlıklı makalemizde prefabrik ev sahibi olmak, prefabrik yapı firmaları ve Prefabrik yapılar hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?