4.5G Nedir, 4G Teknolojisi Hakkında

4.5G Nedir, 4G Teknolojisi Hakkında

Türkiye’nin yaklaşık 10 yıldır hizmet aldığı 3g teknolojisinin sonuna yaklaşıldı. Bunun yerine 4g, yani dördüncü nesil adı verilen yeni bir teknolojiye geçiş yapılıyor. 4g nedir diye sorulduğu zaman, çok yüksek bir şekilde veri aktarım hızı yapabilen teknoloji olarak söyleyebiliriz. Türkiye’de 4. nesil ile 5. nesil teknoloji ortası 4.5g adı verilen bir veri sistemi var. Bu durum […]

Türkiye’nin yaklaşık 10 yıldır hizmet aldığı 3g teknolojisinin sonuna yaklaşıldı. Bunun yerine 4g, yani dördüncü nesil adı verilen yeni bir teknolojiye geçiş yapılıyor. 4g nedir diye sorulduğu zaman, çok yüksek bir şekilde veri aktarım hızı yapabilen teknoloji olarak söyleyebiliriz. Türkiye’de 4. nesil ile 5. nesil teknoloji ortası 4.5g adı verilen bir veri sistemi var. Bu durum şimdilik bu şekilde hizmet üretiyor, yakın gelecekte 5. nesil veri bağlantısına hazır olmalıyız. Zaten mobil cihazlar üretilirken bu özellikler hesaba katılıyor.

Bütün telefon operatörleri yeni nesil teknoloji hazırlıklarını son hızla devam ettirirken doğal olarak 4g özellikleri olan akıllı telefonlara aşırı talep gelmeye başladı. 4g teknoloji önce Amerika’da İngiltere’de olmak üzere şu anda dünyada 120 den fazla ülkede  ve 360’tan fazla hizmet sağlayıcı firma tarafından kullanılmaktadır. Türkiye’de ise operatörler 4G teknolojisine bu sene geçmeyi planlıyorlar.

4G BAĞLANTI HIZI

4G teknolojisinin bağlantı kapasitesi ve bağlantı uzaklığı, kullandığı frekans bantlarına göre farklılık gösterdiğinden biraz kafa karışıklığı olmaktadır. Fakat bu kafa karışıklığını uzun mesafelerde daha iyi fark edebiliyoruz. Bu sebeple kırsal kesimlerden ziyade, şehir merkezleri gibi insanların yoğun yaşadığı yerlerde daha kullanışlı olacağı düşünülmektedir.

4.5G Nedir

4G İLE 3G BAĞLANTI HIZI KARŞILAŞTIRMASI

4g teknolojisi yüksek bir veri kapasitesine sahip olması sebebiyle uzun mesafedeki yerleşim birimlerine bile geniş bant hızlarıyla bağlanabilecektir. Mevcut veri hızı sayesinde bağlantı belirgin bir şekilde artacaktır. Örnek olarak söylemek gerekirse fotoğraf ve video paylaşıldığı zaman daha hızlı bir şekilde veri aktarımı olacaktır. Yani 4g ile 3g’den daha hızlı bir veri aktarımı bağlantı hızı gözle görülür bir şekilde artacaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Deprem Gerçeği Gözardı Edilmemeli

4g özellikle internet sitelerinde dolaşmayı seven ve internet üzerinden video izleyen, dosya paylaşımı yapanların işi oldukça kolaylaştıracaktır. Ancak bu durumda da satın aldığınız internet paketine göre kotanızın çabuk tükeneceğini hatırlatmakta fayda var. 3g teknolojisinin yavaşlığından şikayetçi olanlar çok yakında 5g ile hızlı bir dolaşım sağlayacaklar, ancak unutmayın ki her yenilik yeni maliyetler doğuracaktır. 3g hızında bağlanılan bir telefonla yetinirken telefonunuzun sadece sesli görüşmeler için kullananlar 4 hatta 5g bağlanarak paradan ve pil ömründen de tasarruf edebileceklerdir.

Elbette bu hızlar ağların özelliklerine göre farklılık gösterebilecektir ama şunu söylemek gerekirse; 4.5g ile 3g arasındaki farkını 10 kat daha fazla olacağını, yani 4.5g ile 3g’den 10 kat daha hızlı bir veri aktarımı olacağını düşünebilirsiniz. Her kullanıcı uygun fiyata ve kaliteli hizmeti hak eder ama teknolojik gelişmeler ekstra maliyet yükler.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?