4. SINIF TÜRKÇE PARAGRAF TESTİ

4. SINIF TÜRKÇE PARAGRAF TESTİ

1. Soru “Selami, salı günü olacağı Türkçe  sınavına ”bir gün önce  çalışırım” diye oyun oynamaya gitti. Arkadaşları ile oyun oynayıp terlediği için de sınavdan bir önceki gününü hasta olarak geçirdi ve sınavına hiç çalışamadı.”  Selami’nin bu durumunu en iyi açıklayan atasözü aşağıdakilerden hangisidir?   Hamama giren terler.  Ne ekersen, onu biçersin  Elden gelen öğün olmaz, olsa da karın […]

 1. 1. Soru

  “Selami, salı günü olacağı Türkçe  sınavına ”bir gün önce  çalışırım” diye oyun oynamaya gitti. Arkadaşları ile oyun oynayıp terlediği için de sınavdan bir önceki gününü hasta olarak geçirdi ve sınavına hiç çalışamadı.” 

  Selami’nin bu durumunu en iyi açıklayan atasözü aşağıdakilerden hangisidir? 

 2. 2. Soru

  “Kuşkucu olan insanlar çevrelerine de kuşku yayarlar. Çevresindeki kişiler bu insanlarla birlikte olmaktan kaçınırlar. Kuşku, bir kurt gibi bulunduğu yeri kemirir. Onun olduğu yerde güven olmaz” 

  Yukarıdaki paragrafta kuşku neye benzetilmiştir? 

 3. 3. Soru

  “Amacı olan insanlar başarılı olur. Ünlü bir filozof demiştir ki: “Gideceği limanı bilmeyen  gemiye, hiçbir rüzgardan yardım gelmez.” Başarılı olan birçok kişinin hayatı incelendiğinde, onların sürekli bir amaç için çalıştıkları görürsünüz.” 

  Yukarıdaki paragrafa göre, aşağıdakilerden hangisi söylenemez? 

 4. 4. Soru

  “En değerli süreçlerden birisi de vakittir. Vakit, geçtikten sonra bir daha asla geri gelmeyecek bir dilimdir. Vaktini boşa harcamak bir israftır. İnsan her saniyenin kıymetini bilerek yaşamalı.” 

  Yukarıdaki paragrafın ana fikri nedir? 

 5. 5. Soru

  “Melisa’nın uzun, siyah saçları vardı. Ela gözleri öyle sıcak bakardı ki insanın kanını kaynatırdı. Bakışları güneş gibi çok sıcaktı. Herkes tarafından çok sevilirdi. Arkadaşlarının bir sıkıntısı olsa ilk önce o yardıma koşardı.” 

  Yukarıdaki paragrafla ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez? 

 6. 6. Soru

  “Güven, bir insanda olması gereken en değerli özelliklerden birisidir. Her ne sebeple olursa olsun insan güvenini kaybetmemelidir. Güvenilir insan, çevresine umut verir, çevresi tarafından sevilir. Düzenbazlıkla kazanacağına, parasını kaybetmeyi tercih etmelidir insan.” 

  Yukarıdaki paragrafa göre, aşağıdakilerden hangisi söylenemez? 

 7. 7. Soru

  Sena ilk kez doktora gitmişti. Duvarlar sanki onun üzerine yıkılacakmış gibi geldi. Çeşit çeşit hastaları gördükçe bir an önce hastaneden kaçmak, doktor yüzü görmek istemedi. 

  Sena neden hastaneden kaçmak istemiş?

 8. 8. Soru

  ”Bin kere ölç, bir kere biç.” atasözü ile anlatılmak istenen nedir?

 9. 9. Soru

  Bir orman köyüne yerleşmiş, kimseyle görüşmek, konuşmak istemiyordu. Çünkü dermansız bir hastalığa yakalanmış, kadere boyun eğmişti. Yaşama umutları suya düşmüştü.

  Yukarıdaki anlatımda olayın kahramanı hangi ruh halinde olamaz?

 10. 10. Soru

  ”Ayağını yorganına göre uzat.” atasözü ile anlatılmak istenen nedir?

Bir önceki yazımız olan 2. SINIF TÜRKÇE TEKİL-ÇOĞUL ADLAR TESTİ başlıklı makalemizde Tekil-Çoğul  isimleri soruları ve Tekil-Çoğul Topluluk İsimleri Konu Anlatımı hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  4. Sınıf Türkçe Sınav Soruları

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

4 yorum

 1. Merhaba bu ite çok güzel teşekkür ederim kızım ünlü birisi 4. sınıflarla aylakalı bilgi aldı

  • Merhabalar Güllü,
   Sitemizi beğenmenizden memnun kaldık. Sürekli güncel konularla siz değerli ziyaretçilerimize yardımcı oluyoruz.Tekrar tekrar bekliyoruz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?