’40 Deve Yükü Altın’ Çıkarılmayı Bekliyor(muş)

’40 Deve Yükü Altın’ Çıkarılmayı Bekliyor(muş)

Bigadiç ilçesinde yıllardır define işi konuşulur ama bir türlü bahse konu olan altınlar çıkarılamaz. 40 deve yükü altının gömülü olduğu inancı ile sürekli arama izni alınıp çalışma yürüten ekipler herkesi heyecanlandırıyor. Son olarak resmi makamlardan izin alınarak tekrar kazı çalışması başlatıldı. Kazı çalışmaları bu sefer farklı kişilerce devam ediliyor. Balıkesir ilinin Bigadiç ilçesine bağlı olan […]

Bigadiç ilçesinde yıllardır define işi konuşulur ama bir türlü bahse konu olan altınlar çıkarılamaz. 40 deve yükü altının gömülü olduğu inancı ile sürekli arama izni alınıp çalışma yürüten ekipler herkesi heyecanlandırıyor. Son olarak resmi makamlardan izin alınarak tekrar kazı çalışması başlatıldı. Kazı çalışmaları bu sefer farklı kişilerce devam ediliyor.

Balıkesir ilinin Bigadiç ilçesine bağlı olan Yörecekler Mahallesi’nde olduğu varsayılan altınları bulmak için defineciler pes etmiyor. Resmi makamlardan arama izni alarak yeniden başlanan Görecekler Mahallesi’ndeki bir mağarada olduğu söylenen 40 deve yükü altının bulunması için defineciler gece gündüz çalışıyor. 5 kişilik defineci ekibi altınları bulmak için durmadan çalıştığı bildirildi. Beş kafadar defineciye jandarma ekipleri de eşlik ediyor.

Sürekli farklı kişiler tarafından aranan ancak bir türlü ele geçirilemeyen altınlar için bu kez Artvin’den Muhammed Dalgıç ile Bigadiç’ten Halim Maviş adlı vatandaşlar altın bulmak için çalışmalara başladı. Resmi makamlardan gerekli izinler alınarak mağara yakınındaki Simav Çayı yatağına yapılan dalışlarda hazine avına başlandığı bildirildi. Mağaraya su altından da bir giriş olduğunu söyleyen Maviş, Jandarma ekipleri eşliğinde bölgede kepçeli kazıya başladılar. Kazı yapıldığını öğrenen vatandaşlar da çalışmaları izlemek amacıyla kazı bölgesine gittiler. Kazı çalışmaları sebebiyle müşterisi olmayan köy kahvesi bile tekrar yoğunluk yaşanması sebebiyle dolup taşmaya başladı.

Kazı Çalışması

Kazıyı yürütenlerden Halim Maviş adlı defineci yüzerken mağara altında bir kapı geçidi gördüğünü ve bu amaçla da resmi kazı yapmaya karar verdiğini söyledi. Çalışmalarını mevlit okutarak, kurban keserek ve hayır işleyerek sıra dışı bir kaza yürütmek istediğini vurgulayan Maviş, ‘en az 70 ton altın bekliyorum. Beni takip etmeye gelenleri önce dualarımla, sonra da sevgimle ödüllendireceğim. Yörecekler Köyü 20 seneden beri bana bakıyor, Allah nasip ederse altınları çıkardığım zaman ben de onları ödüllendireceğim. Köyün bütün ihtiyaçlarını gidereceğim. Buraya yerleşip ben de burada yaşayacağım.’ dedi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çocukların Gözünden Türkiye'miz

Maviş’in kazı ortağı olan Muhammed Dalgıç ise, ‘Ben Artvinliyim. Arkadaşlarımızla böyle bir çalışma başlattık. Halim abi öncülük etti, kazı yaparak biz de şansımızı deniyoruz. Kazı başarılı olursa bu bölgede yatırım yapacağım.’ dedi.

Daha önce kazı denemeleri yapanlardan biri olan İbrahim Doğru ise, ‘Fazla söylenecek bir şey olduğunu sanmıyorum. Biz de bunlardan önce çok niyetlendik, arama yaptık, ancak bir şey bulamadık. İnşallah arkadaşlar bir şeyler bulur.’ dedi. Meraklı gözlerle çalışmaları izleyen vatandaşlar define avcılarının kendilerine verdiği sözler ve yatırım vaatleri ile heyecanlı bekleyiş içine girdiler.

3 yıl önce yaşanan bu bekleyişten hiç bir sonuç çıkmadı. 40 deve yükü değil, bir çömlek dolusu bile altının bulunduğu yönünde haber alınamadı.

Bir önceki yazımız olan Çocuklar Nasıl Mutlu Edilir? başlıklı makalemizde çocuğu mutlu etmek, Çocuklar Nasıl Mutlu Olur ve ÇOCUKLARI MUTLU ETME METOTLARI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?