5 Maymun Hikayesi

5 Maymun Hikayesi

5 maymun hikayesini sürekli duyarız ama içeriğinin ne olduğunu tam olarak bilmeyiz. 5 maymun deneyi toplumsal ve kurumsal olarak negatif öğrenmeye örnek gösterilebilecek bir hikayedir. 5 Maymun Hikayesi şöyle başlıyor: 1 kafese 5 tane maymun koyarlar. Ortaya da bir merdiven konur. Merdivenin en tepesine de iple bağlanarak bir kangal muz konur. Maymunlardan herhangi biri merdivenleri […]

5 maymun hikayesini sürekli duyarız ama içeriğinin ne olduğunu tam olarak bilmeyiz. 5 maymun deneyi toplumsal ve kurumsal olarak negatif öğrenmeye örnek gösterilebilecek bir hikayedir.

5 Maymun Hikayesi şöyle başlıyor:

1 kafese 5 tane maymun koyarlar. Ortaya da bir merdiven konur. Merdivenin en tepesine de iple bağlanarak bir kangal muz konur. Maymunlardan herhangi biri merdivenleri çıkarak muzları almaya çalışırsa, üst tarafa monte edilen sistemden üzerlerine soğuk su sıkılmaktadır. Zamansız aralıklarla bütün maymunlar bilerek veya bilmeyerek bu teste tabi tutulur. Yani her bir maymun aynı denemeyi ve yapar buz gibi soğuk suya maruz kalırlar. Bütün maymunlar bu denemeler sonucunda sırılsıklam ıslanmış olurlar.

Böylelikle bir süre sonra muzlara doğru hareketlenen diğer maymunları da engelleme yolunu seçerler. Su, maymunları ıslattığı için maymunlar da artık muza yaklaşmanın doğru bir yol olmadığını ve kendilerinden başka da yaklaşan birisi olursa yine ıslanacaklarını anlarlar. İlk yaptığı iş muzlara ulaşmak için merdivene tırmanmak olan ama hiç tahmin etmediği ve ummadığı bir sürprizle karşılaşan yeni kafese konulan başka bir maymundur. Çünkü diğer maymunlar onun muzu almasına hatta almak için teşebbüs etmesine bile anında tepki verirler. O maymuna merdiveni ilk basamağında alaşağı ederler ne neye uğradığını anlamayan yeni maymun duruma alışmak zorunda kalır. Çünkü dayak yemektedir daha sonra ıslanmış maymunlardan biri daha yeni bir maymunla değiştirilir ve yeni maymun da merdivene ilk yaptığı atakta dayağa maruz kalır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çökertme Türküsünün Gerçek Hikayesi
Maymunlar

İşin ilginç yanı ise yeni gelen maymunu en şiddetli ve en istekli şekilde döven de biraz önce diğerleri tarafından engellenen ve ilk dayağı yiyen birinci yeni maymundur. ıslak maymunlardan ikincisi de değiştirilir. Bu da yine ilk atağına yaptı anda diyar maymunlar tarafından engellenir dövülür.

4 maymundan yeni gelen ikincisinin en yeni gelen maymunu niye dövdükleri konusunda hiç fikirleri yoktur. Ama en iştahlı tepki verme yine onlardır. Sonra en baştaki ıslanan maymunların dördüncü ve beşincisi de yenileri ile değiştirilir. Ama tepelerinde 1 kangal muz hala asılı olduğu halde artık hiçbiri merdivene yaklaşmaya cesaret edemez. sebebi ise ‘burada işler böyle gelmiş ve böyle devam etmektedir.’ prensibi edinmeleridir.

Bu örneği insanlara uyarlarsak, yaşadığınız yerde bazı olumsuzlukları kanıksadığımız, sonuçta hayatınızdan memnun olmayı öğrendiğimizi anlarız. Kurulu düzenin savunucusu olup, karşı çıkana da en çok ve en içten biz engel olmaya başlarız. Psikolojide bunun adına ‘öğrenilmiş çaresizlik’ denmektedir. Öğrenilmiş çaresizliklerden kurtulma umuduyla, kendinize iyi bakın…

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?