Akıllı Telefonlarda Zirve Kapışması

Akıllı Telefonlarda Zirve Kapışması

Akıllı telefonlarda kıyasıya rekabet yaşanıyor. Apple ve Samsung zirveyi Çin telefon firmalarına mı bırakıyor. Dünya genelinde akıllı telefonlarda inanılmaz bir rekabet soluksuz devam ediyor. Bir zamanlar hemen herkesin en gözde telefon markası olarak bildiği Nokia şimdilerde kayboldu. Adından söz eden yok. Sıra zirvedeki Apple ve Samsung markalarına geldi gibi görünüyor. Çünkü Çin markaları hızlı bir […]

Akıllı telefonlarda kıyasıya rekabet yaşanıyor. Apple ve Samsung zirveyi Çin telefon firmalarına mı bırakıyor. Dünya genelinde akıllı telefonlarda inanılmaz bir rekabet soluksuz devam ediyor.

Bir zamanlar hemen herkesin en gözde telefon markası olarak bildiği Nokia şimdilerde kayboldu. Adından söz eden yok. Sıra zirvedeki Apple ve Samsung markalarına geldi gibi görünüyor. Çünkü Çin markaları hızlı bir giriş yaparak akıllı telefon piyasasına allak bullak ettiler.

Apple Samsung Rekabeti

Herkesin malumu Huawei rüzgarı Amerikan başkanını bile etkiledi. Trump Huawei markasının dünya çapında satışını engellemek için Amerikan firmalarıyla işbirliği yaparak yükselişini engellemek istiyor. Facebook, Google ve Android aynı ağızdan yani Amerikan başkanı Trump’ın dilini kullanarak Huawei markası ile çalışmayacaklarını açıkladılar. Her şeye rağmen Huawei yükselişinden, hızından bir şey kaybetmedi. Dünya genelinde tüketicilerin beklentilerine cevap vererek uygun fiyata akıllı telefon satışlarını sürdürüyor. Bu gidişle de önüne kimse geçemeyecek gibi gözüküyor.

Huawei

Amerika menşeli Apple akıllı telefon satışlarında zirvede bulunuyordu. Kore markası Samsung ile hemen herkesin eline aldığı telefonlardan biri olarak dikkat çekiyordu. Şimdilerde rüzgar tersten esmeye başladı.

Çin menşeli Oppo markalı akıllı telefonlar da teknoloji mağazalarında yerlerini almaya başladı. Çin telefon markaları kapasite, özellik olarak zirvedeki telefonların gerisinde kalmadan fiyatları yarı yarıya indirerek piyasada yer edinmeye çalışıyorlar. Tüketiciler de dünya genelinde haklı olarak ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik özellikleri bulunan ucuz telefon markalarını tercih ediyor. Ürünlerin ucuz olması kalitesiz olduğu anlamına gelmiyor. Samsung, iPhone kadar olmasa da her türlü ihtiyaçlarını da karşılayabilecek özellikte ve herkesin kesesine uygun olacak biçimde satılan akıllı telefonlar tercih edilmeye başlandı.

Oppo Zamanı

En çok tercih edilen telefonlar arasında Xiaomi, Oppo ve Huawei olması rakipleri biraz tedirgin etmeye başladı. Ürün kıyaslama, karşılaştırma, fiyatını sıralama siteleri popüler cep telefonları, en çok satanlar başlıklı sıralamalarda Çin markalı telefonlar üst sıralarda yer almaya başladı. Bu durum ister istemez Nokia’nın başına gelenleri çağrıştırmıyor değil. Anlaşılan o ki, yakın gelecekte akıllı telefon satışında zirvede olan markalar tepetaklak olacak. Yerini de Çin telefon markaları Oppo, Huawei, Xiaomi gibi markalar kapacak.

Xiaomi

Piyasada Tutunamayan Telefon Markaları

Bu arada yine bir Kore markası olan LG can çekişen telefon markaları arasında olduğunu görüyoruz. Çünkü en çok satanlar arasında ya da piyasada satışı bulunan ürünler arasında çok nadir görebiliyoruz. Yine çoğumuzun hatırlayacağınız Sony marka telefonlar da sessiz sedasız listelerden kalkmış gözüküyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Değişen Teknoloji ve Haritalar

Bütün bu yaşananlar gösteriyor ki kendini güncelleyemeyen, tüketicilerin beklentileri yönünde hareket etmeyen firmalar zaman geliyor zor durumda kalabiliyor. Teknoloji; çağa ayak uydurabilmek, yenilenmek, silkinmek, tüketicinin beklentisine cevap vermek, diye yorumlanabilir. Aksi halde hafızalarımızı zorladığımız zaman nostalji yapabileceğimiz markalar şimdilerde ne durumda bilmiyoruz.

Sahi daha birkaç yıl öncesinde çoğu insanın beğenerek ve severek satın aldığı kullandığı ve öve öve bitiremediği HTC markalı telefonlar ne oldu? Gören, duyan, bilen var mı? Bazı kullanıcılar ellerinde bulundurdukları ve kullanmaya devam ettikleri HTC akıllı cep telefonu ile son demlerini yaşıyor olabilir. Çok beğenmiş olabilirler, gel gelelim aynı markadan yeni bir model satın almayı düşünüyorlarsa piyasada bulabilecekler mi bilmiyoruz.

NOKİA YOK YA!

Cep telefonunun ilk kullanıldığı yıllardaki markaları hatırlatırsak biraz gülümser, biraz özlemle nostalji yaşayabilirsiniz. Örneğin, Panasonic marka cep telefonları vardı. Nokta, Philips, Siemens, Ericsson, Motorola, Sharp ve diğerleri… Ne oldu yukarıda vurgulamaya çalıştığımız teknolojiye uyum sağlayamayanlar sınıfta kaldı, kapatıldılar ya da başka işler yapmaya başladılar herhalde.

Şimdi durum Çin markalarının lehine dönmüş vaziyette. Çünkü sadece üç beş tane bilindik smart telefon markası ile piyasada değil Çin. Örneğin çoğumuzun duymadığı markalarla desteklenmeye devam ediyor.

Çin Markası Cep Telefonları

Alcatel
Amoi
BBK
Coolpad
Cubot
Gfive
Gionee
Haier
Hisense
Honor
Huawei
Konka
LeEco
Lenovo
Meizu
Motorola Mobility
Ningbo Bird
OnePlus
Oppo
Smartisan
TCL Corporation
Technology Happy Life
Tecno Mobile
Vivo
Vsun
Wasam
Xiaomi
Zopo Mobile
ZTE
ZUK Mobile

Türk Telefon Markaları

Türkiye’de cep telefonu üretimi satışları ne durumda, diye merak eden varsa onu da söyleyelim. Yerli üretim, gururumuz gibi söylemlerle tüketicileri yönlendirmeye çalışan bir kaç markamız var. Marka bize ait olabilir ama aslında üretim yine Çin’de yapılıyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Uzmanı Kimdir Ne İş Yapar

Ülkemiz telefon tasarımı ve üretimi konusunda çaba harcıyor ancak istenilen seviyeye gelmiş durumda değil. Vestel çabalıyor ama istenilen başarıyı gösterebilmiş değil.

Telefon üretiminde Dünyada popüler ülkeler

Cep telefonunda en popüler markalar Uzakdoğu menşeli olarak dikkat çekiyor. Başta Çin olmak üzere Güney Kore, Tayvan, Japonya yarışta kalmaya devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri, Güney Kore ve Çin rekabetin en güçlü olduğu ülkeler olarak dikkat çekiyor.

Yukarıda belirtmek istediğimiz konu; ayakta kalabilmek, güçlü olabilmek için, teknolojiden geri kalmamak için tüketicinin beklentisini karşılamak her zaman kazananı belirleyecektir. Şimdilik Çin rekabette en güçlü ülke olarak ayakta durmayı başarıyor. Ar-Ge ve insanların ihtiyaçlarına yönelik araştırma, geliştirme çalışması yapanlar rekabette söz sahibi olmaya devam edecektir.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?