Google; Dünü, Bugünü, Yarını

Google; Dünü, Bugünü, Yarını

Herkesin arama motoru olarak bildiği dünya devi Google, aslında bilinenin aksine büyük bir ticari kuruluştur. Sanal dünyanın devi hakkında doğru  bildiğinizi sandığınız aslında eksik diyebileceğimiz bilgiler mevcut. Her büyük firma bir proje oluşturacağı zaman peşinen  riskleri de kabul etmiş olur. Firma da sanal dünyadaki bütün bilgileri toplama kullanıp yayınlama gibi dev şirketlerin girebileceği büyük risklerden birine girdi. Google […]

Herkesin arama motoru olarak bildiği dünya devi Google, aslında bilinenin aksine büyük bir ticari kuruluştur. Sanal dünyanın devi hakkında doğru  bildiğinizi sandığınız aslında eksik diyebileceğimiz bilgiler mevcut. Her büyük firma bir proje oluşturacağı zaman peşinen  riskleri de kabul etmiş olur. Firma da sanal dünyadaki bütün bilgileri toplama kullanıp yayınlama gibi dev şirketlerin girebileceği büyük risklerden birine girdi. Google efsanesi böyle başladı.

Google ilk olarak 1998 yılında web tasarımı üzerinde yoğunlaşarak işe başladı. Web tasarım işini bir düşünce iletişimi olarak gören proje,  bilgiyi elde etmek için teknolojiyi dolayısıyla da sanal dünyayı keşfetmeyi hedef alıyordu. İlk yola çıktığında o günkü koşullara göre basit bir arama motoru olarak yola çıksa da çağın gereklerine ayak uydurarak web dünyasıyla ilişkili ne varsa kendini güncellenmiştir. Web dünyasına paralel olarak haritalardan tutun da web site analizlerine kadar, bedava blog site oluşturma imkanlarına, çeviri aracından bedava mail hesapları oluşturulmasına, flash player taşıma yükünü ortadan kaldıran drive uygulamasına kadar pek çok kolaylık sağlamıştır. Bütün bunları yaparak akıllı telefonları bile bir küçük dünya haline getirerek insanlığın iletişim ihtiyacını karşılamak için Android uygulamalarından diğer tüm elektronik cihazları uygulamalarına kadar kendini sürekli güncelleyerek sanal dünyanın devi olmuştur.

Elbette Google’un yaptığı en önemli işlerden birisi arama motoru görevidir. Bu işi de yapmak öyle sanıldığı kadar zor değildir. Her gün yüzlerce web sitesinin tarayıp yayına sunulduğu dünya ortamında, içeriklerin dijital bir ortamda süpürgeden geçirilerek en temiz ortam hazırlamaya çalışmak çok zor görünse bile bu işi yapabilen donanımlı, kendini yetiştirmiş dehalar sayesinde pek zorlanılacağını söyleyemeyiz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Elektronik Ticaret ve Teknoloji Yönetimi Mezunları Ne İş Yapar

Elbette milyarlarca resmin, milyarlarca müzik eserinin, trilyonlarca metin belgesinin, incelenip kopya olup olmadığını araştırıp, siteleri bu kriterlere göre birinci sayfaya veya sonraki sayfalara sıralamak basit bir mantık işi değildir. Ancak dijital teknoloji sayesinde algoritma tekniği ile bu işin üstesinden gelmeyi başarmak büyük bir şirket olmanın birinci kuralı olmalıdır.

Google Efsanesi

Google kurucuları Sergey Brin ve Larry PEYK‘in en büyük amacı Google’u her şeyi bilen varlık haline getirmeye çalışmaktır. Elbette arama motorları bir zeka mantığına sahip olmalı, bu basit zeka mantığıyla hareket etmelidir. Sergey Brin ve Larry PEYK 10 yıl gibi kısa bir süre içerisinde silikon vadisinin en büyük biri haline geldi. Bu süreç içersinde farklı kültür imajları oluşturmayı başardı. Google milyarlarca kitabı tarayıp sayısallaştırıcı insanlığın hizmetine sunarken algıların değişmesine katkıda bulunuyor. Ama farklı bir sorun ortaya çıkıyor ki bu  büyümenin meyvelerini sadece Google’a vermek istemeyen yayınevleri, yazarlar telif hakları sorununu gündeme taşıyarak, Google köşeye sıkıştırmaya çalıştılar. Çünkü Google reklam gelirlerinden çok iyi para kazanmaya başladığı için doğal olarak eser üreten yazarlar ve yayınevleri Google üzerinde hak aramaya başladılar. Google bu sebeple yazılı basının suçlamalarına maruz kaldı. Çünkü video sitesi Youtube’un kendilerinin eserlerinin izin alınmadan ve telif hakkı ödenmeden yayınlamaya karşı çıktılar. 

Google’un patronları Sergey Brin ve Larry PEYK  hangi sektöre veya göreve el attıysa da sürekli karşısında haksızlık ve kargaşa ortamı buluyor ve her tartışma sonucunda kendi yetiştirdiği eski bir elemanının hoşnutsuzluk ifade eden konuşmalarına maruz kalıyordu. Gerçekte de düşünüldüğü zaman böyle değildir. Teknolojik web uzmanlarının oluşturduğu firmanın elemanlarını korumak oldukça zordur. Çünkü rakipleriniz mutlaka olacaktır ve rakiplerinizden sizin çalışma yöntemlerinizi ve başarılarınızı kopyalama ele geçirmek ve sizin önünüze geçmek isteyeceklerdir. Bunu başarmanın tek yolu da bu sistemleri oluşturabilecek zeki ayan ve birikime sahip insan gücünü ele geçirmekle mümkün gözüküyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kilyos Plajları

Ne kadar çok paranız olursa olsun, ne kadar çok altyapı ve bütçeniz ne olursa olsun, kafanızda tasarladığınız sistemleri hayata geçirebilecek zekaya sahip elemanını yoksa elimizdekilerin hiçbir değeri yoktur. İşte önemli olan altyapı, para, bütçe, donanım değil, bütün bunları bir araya getirip zeka ürünü tasarımları hayata kazandıracak gerçek zekaya sahip beyinler olması gerekiyor.

Google

Neticede Google bahsettiğimiz beyin göçüne maruz kalmış, gerçek zekayı, yapay zekaya dönüştürecek elemanlarının bazılarını elinde tutmayı başaramamış ve karşısına bir başka dünya devi olan Facebook sosyal paylaşım grubuna önemli isimlerini kaptırmıştır. Facebook dijital reklam sektörüne hızlı bir giriş yaparak rakibine meydanı boş bırakmamıştır. Özellikle reklam alma yarışı giderek büyümektedir.

Sürekli yapılan güncellemeler ile algoritmasını yenileyen arama motoru webmasterlar tarafından eleştirilse de bu işlemler zorunluluktan kaynaklanmaktadır. Ticaret, reklam, aramalar, insan ilgisi daima değişim içindedir. Sistematik yeniliklerle ihtiyaçlara uygun yenilikler Google tarafından hep yapılacaktır.

Gmail, haritalar, ücretsiz blog açma, çevirici aracı, Adwors, Adsense, Yotube, Drive ve diğer sağladığı kolaylıkları Google kullanıcılarını memnun etmektedir. Rus arama motoru Yandex rekabete dahil olmak istese de şimdilik başarılı olamadı.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?