Ali Şir Nevai Kimdir?

Ali Şir Nevai Kimdir?

 Ali Şir Nevai’nin Hayatı Ali Şir Nevai 1441 yılında Herat şehrinde doğdu. Aslı Uygur Türklerinden ve Timur soyundan olduğu söylenmektedir. Ali Şir Nevai doğduğu şehirde 1501 yılında vefat etmiş, kendi yaptırdığı türbesine gömülmüştür. Ali Şir Nevai ünlü bir Çağatay ozanı olup Çağataycayı çok iyi kullanan bir yazardı. Bir zamanlar farsça dili ile şiir yazmak Türk gençleri […]

 Ali Şir Nevai’nin Hayatı

Ali Şir Nevai 1441 yılında Herat şehrinde doğdu. Aslı Uygur Türklerinden ve Timur soyundan olduğu söylenmektedir. Ali Şir Nevai doğduğu şehirde 1501 yılında vefat etmiş, kendi yaptırdığı türbesine gömülmüştür.

Ali Şir Nevai ünlü bir Çağatay ozanı olup Çağataycayı çok iyi kullanan bir yazardı. Bir zamanlar farsça dili ile şiir yazmak Türk gençleri arasında ilgi gördüğü zamanlar Çağatay Türkçesi ile yazmayı tercih etmiş, hatta Türk dilinin farsça dili karşısında savunan kişilerden birisi olmuştur. Çoğunun aksine Türkçe bir şiir dili olarak işlemiş bütün Türk topluluklarının dil ve edebiyat sayesinde birleştirmeyi amaçlamıştır. Zaten eserlerinde Kırım, Anadolu, Azerbaycan’da ve bütün Türk yurtlarında sevilerek okunmuştur.

Ali Şir Nevai Türk dilinin önemini bütün Türk dünyasına hatta diğer ulusları fark ettirebilmek için Bilge Kağan ve Kaşgarlı Mahmut’tan sonra dilin milli birlik konusundaki değerini görerek Türkçe’yi öne çıkarmak için savunan en önemli üçüncü şahsiyet olarak bilinmelidir. Türk edebiyatımızdaki önemli kişiler arasındaki yerini işte bu fikir etrafındaki gayretli çalışmaları sayesinde kazanmıştır.

Ali Şir Nevai’nin Hayatı

Ali Şir Nevai’nin Başlıca Eserleri:

1. Külliyât-ı Devâvîn:
Ali Şir Nevai edebiyatımızda 7 divan külliyatına sahip tek şairdir. Bunlar;
1. Bedâyiü’l- Bidâye
2. Bedâyiü’l- Vasat
3. Nevâdirü’l- Nihâye
4. Nevâdirü’ş- Şebâb
5. Fevâyiü’l- Kiber
6. Hazaniü’l- Meânî
7. Farsça Divan
2. Mecâlisü’n- Nefâis:
3. Muhakemetü’l- lugateyn:
Ali Şir Nevai’nin bu eseri onun dil alanındaki milli duruşunu sergilemesi bakımından önemlidir. Farsça ile Türkçe’yi mukayese eden bu eser de Türkçe’nin Farsça’ya üstünlüğü gözler önüne serilmek istenmiştir.
4. Mir’âtü’l- Evzân:
Aruz vezni hakkında derli toplu bilgi vermeyi amaçlayan bir kitaptır. Ali Şir Nevai’nin bu eserde aruz vezninin yayılma nedenleri arasında Kur’an-ı Kerim’deki ayetlerin bazısının bu vezne mutabık düşmesini söylemesi özgün bir tespittir.
5. Hamse:
Hamse sahibi olan şair şu mesnevîleri kaleme almıştır.
1. Hayretü’l- Ebrar
2. Leylâ ile Mecnûn
3. Ferhâd ile Şirin
4. Seba-i Seyyâre
5. Sedd-i İskenderi
6. Lisânü’t- Tayr
6. Çihil Hadis:
Ali Şir Nevai’nin hadis kitabıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ormancı Türküsünün Gerçek Hikayesi

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?