AB ile Türkiye 1 Arpa Boyu Yol Alamadı

AB ile Türkiye 1 Arpa Boyu Yol Alamadı

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında yapılan görüşmeler sonucunda önemli kararlar alınıyor ama görünürde bir şeyler ortada yok. Türkiye Cumhuriyeti AB ile zaman zaman görüşmeler yapıyor, bunları kamuoyuna önemli başarı olarak ifade ediyor. Nasıl bir başarıysa! Avrupa Birliği Konseyi’nin toplantı salonunda gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde konsey başkanı ile basın toplantısı düzenlenir. Bu görüşmelerinin sonucu için değil, aynı […]

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında yapılan görüşmeler sonucunda önemli kararlar alınıyor ama görünürde bir şeyler ortada yok. Türkiye Cumhuriyeti AB ile zaman zaman görüşmeler yapıyor, bunları kamuoyuna önemli başarı olarak ifade ediyor. Nasıl bir başarıysa!

Avrupa Birliği Konseyi’nin toplantı salonunda gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde konsey başkanı ile basın toplantısı düzenlenir. Bu görüşmelerinin sonucu için değil, aynı zamanda farklı yöntemler kullanmaları sebebiyle önemli bir başarı hikayesi meydana geldiği vurgulanır. ‘Avrupa Birliği zirvesinde oturduk, birbirimizle endişelerimizi, görüşlerimizi, vizyonumuzu ve perspektiflerimizi paylaştık. Avrupa Birliği ve Türkiye’nin ortak kaderi ve zorlukları var. Her iki taraf da aynı gelecek kaygısını yaşamaktadır.’ denir.

Ayrıca, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne entegrasyonunun geliştirilmesi ve Suriye konusunda, AB yetkililerle yaptıkları anlaşmanın insani bir boyut taşıdığı dile getirilir.

Özellikle Suriye meselesi ile ilgili olarak yapılan bütün anlaşmaların esas hedefi şudur; İnsanlar ölmesin. Kadınlar, çocuklar, gençler, yaşlılar Ege Denizi’nde boğularak hayatlarını kaybetmesin. Bu sebeple insan tacirlerinin cesaretlerini kırmak ve yasal göçü teşvik etmek için dengeli bir biçimde yaklaşım olması konusunda iş birliğine varmak.

EU and TR

Türkiye olarak Ege’deki adalara yasa dışı yollardan gidenler geri alınacak ve diğer tarafta Avrupa ülkeleri de aynı oranda mülteciyi  yasal göçmen statüsünde kabul edecek. Bu sebeple yaptığımız anlaşmalar, son derece cesaret verici ve adil bir adım atılır. Türkiye AB ile yapılan anlaşmada mülteciler için oldukça umut verici ve önemli bir adım atamadı. Yük paylaşımı ve maliyet konularında da acil bir şekilde anlaşmaya vardı.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Büyükşehir Olmak

‘3 milyar avro gelecek, Suriyeliler için kullanılmaya başlanacak. Yapılan bu yardımlar sadece Suriyeliler için harcanacak. Bundan sonra hem Suriye içinde hem de Türkiye’de güvenli bölgelerde Suriyelilere gerekli desteği sağlanacak. Suriyeliler için önce 3 milyar avro daha sonra da 2018 yılına kadar ekstra 3 milyar avro daha yardım sağlanacak.’ şeklinde kamuoyuna açıklamalar yapan AB ve Türkiye temsilcilerini hatırlıyoruz. Peki ne oldu? Avrupa Birliği vaatlerinin ne kadarını gerçekleştirdi acaba?

AB VİZE SERBESTİSİNİ HAZİRANA KADAR HAYATA GEÇİRECEK

Başka bir çözüm bekleyen sürüncemedeki konu vize serbestisi idi. Taraflar arasında anlaşılan konular arasında entegrasyon süreci açısından vize serbestisinin de bulunduğunu, bu sebeple bir an önce vize serbestisi uygulamasının Avrupa Birliği tarafından hayata geçirileceği söylendi. Kaç kişi serbest olarak AB’ye gidiyor?

Ülkemizin AB temsilcileri yıllardır gider, görüşürler; fasıllar, kriterler konuşulur. Türkiye olarak hayata geçirmek zorunda oldukları … kriter olduğu dile getirilir. Türkiye olarak bugüne kadar … kriterin karşılandığı, .. kriter için ön koşul kaldığını dile getirilir.

Bizimkiler, bilmem, ‘şu zamana kadar her türlü gereklilikleri  yerine getirmiş oluruz. Umuyoruz ki, Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi de vize serbestisi konusunda üzerlerine düşen görevleri yerine getirirler.’ diye açıklamalar yapar.

Yıllar önce yaptıkları anlaşma ile 33. faslın da açılmasına karar verildiğini, bu sebeple Avrupa Birliği ile Türkiye arasında önemli bir sürecin yeniden başladığına işaret ettiler. Öteki fasılların da açılma işlemlerinin hızlandırılacağı dile getirildi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kadınlardan Faydalanma Günü

Teröre yönelik olarak iş birliği konusunda da ortak bir strateji belirlediklerini ifade ettiler. Yapılan toplantılarda Türkiye’de meydana gelen terör saldırılarında Avrupalı liderlerin kendine verdiği destekten dolayı teşekkürlerini sunan bakanlarımızın bu söyledikleri temenniden öte gidemedi.

İşin tuhafı ne AB ne de Türk halkı bu tür haber ve görüşmelere maalesef hiç itibar etmiyor. Kısacası, karşılıklı rollerini oynuyorlar gibi. Hoş AB kendi içinde bile birliktelik sağlayamıyor ki bize güven versin.

Bir önceki yazımız olan Selamlaşmak başlıklı makalemizde günaydın, merhaba ve selam hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?