Abant İZZET BAYSAL Üniversitesi Tanıtımı

Abant İZZET BAYSAL Üniversitesi Tanıtımı

 Ankara ve İstanbul arasında yer alan ve doğal güzelliklerle kaplı Türkiye’mizin en seçkin üniversitelerinden birisi olan ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ 1992 yılında kurulmuştur. Hızla gelişip Bolu ilimizdeki 3 ilçesinde yerleşkeler bulunan üniversitenin merkez yerleşkesi ABANT İZZET BAYSAL yerleşkesidir. Bolu’ya yaklaşık 8 kilometre uzaklıktaki Gölköyde yer almaktadır. Üniversitemizin 10 tane fakültesi, 4 tane enstitüsü, 5 tane yüksekokulu, 5 tane meslek […]

 Ankara ve İstanbul arasında yer alan ve doğal güzelliklerle kaplı Türkiye’mizin en seçkin üniversitelerinden birisi olan ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ 1992 yılında kurulmuştur. Hızla gelişip Bolu ilimizdeki 3 ilçesinde yerleşkeler bulunan üniversitenin merkez yerleşkesi ABANT İZZET BAYSAL yerleşkesidir. Bolu’ya yaklaşık 8 kilometre uzaklıktaki Gölköyde yer almaktadır. Üniversitemizin 10 tane fakültesi, 4 tane enstitüsü, 5 tane yüksekokulu, 5 tane meslek yüksekokulu ve 11 tane araştırma merkezi bulunmakta olup bu birimlerinde görev yapmakta olan yaklaşık 900 öğretim görevlisi ve 500 civarında idari personeli bulunmakta olup 20 binden fazla öğrenciye çağdaş eğitim sunma fırsatı vermektedir.
İZZET BAYSAL Üniversitesi Tanıtım Videosu

ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ Türkiye’deki devlet ve vakıf üniversiteleri arasında vakıf destekli devlet üniversitesi olarak üçüncü bir model teşkil etmektedir.

Bir devlet üniversitesi olmakla birlikte kurulduğu günden beri ülkemizin en büyük hayırseverlerinden hayırseverlerin başında gelen İzzet Baysal kurmuş olduğu vakıf tarafından desteklene gelmektedir. Hem İzet Baysal Vakfı tarafından hem de devlet tarafından 2010 yılı itibarıyla toplam değeri 260 milyon lirayı geçen tesis ve donanımlarıyla üniversite kısa zamanda mükemmel bir teknolojik donanıma ulaşmıştır. Fiziki yapısını güçlendirmiş, akademisyenleri uluslararası ölçekte başarılara ulaşmış, öğrencileri burs alarak başarılı nesiller yetiştirmeye devam etmektedir.

Üniversite Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkma isteğini gerçekleştirmek üzere yurdumuzun en fazla gelişen üniversitesi olma yolunda var gücüyle çalışmaktadır. Uluslararası boyutlarda bilimsel anlamda üretim yapmaya öncelik veren bir eğitim öğretim kurumu olup yerli ve ulusal ihtiyaçları dikkate alıp bilimsel teknolojik gelişmeleri takip emektedir. Uluslararası rekabetçi anlayışa dayalı bir araştırma ortamı izleyip öğrencilerini bu ortamlarda en iyi şekilde  faydalanmasını sağlamak amacı ile sürekli kendini geliştirmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Alparslan Üniversitesi Doğunun Parlayan Yıldızı

İşte bu amaçla ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ ilk kurulduğu andan itibaren çok büyük mesafeler kat etmiş ülkemizin en fazla değişim ve gelişim gösteren üniversitelerinin başında yer almıştır.

İZZET BAYSAL Üniversitesi

ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ en çok yakın çevredeki illerin öğrencileri  tarafından tercih edilmektedir. Üniversitemizdeki öğrenci istatistiklerine bakıldığı zaman en fazla öğrenci bulunan ilimiz Ankara nüfusuna kayıtlı öğrenciler. Daha sonra İstanbul ve  Bolu çevresinde yer alan yakın illerimiz Zonguldak, Düzce, Sakarya, İzmit, Bursa  ve biraz uzak olmasına rağmen İzmir de Konya da Samsun da Mersin de  öğrenciler üniversitemizi tercih edenlerin başında yer almaktadır.

İZZET BAYSAL Üniversitesi  aktif öğrenci istatistikleri

Okullara göre aktif öğrenci istatistiklerini baz alarak rakamları söylemek gerekirse, önlisans programında Bolu Meslek Yüksek Okulunda 5 bin 86 öğrenci, Gerede Meslek Yüksek Okulunda 1947 öğrenci, Mudurnu Süreyya Astarcı Meslek Yüksekokulu’nda 458 öğrenci, Mengen Meslek Yüksekokulu’nda 189 öğrenci, Yeniçağa Yaşar Çelik Meslek Yüksek Yüksek Okulunda 355 öğrenci eğitim görmektedir.

İZZET BAYSAL Üniversitesi  Bölümleri

Lisans düzeyinde ise eğitim fakültesi 3880 öğrenci edebiyat fakültesi 3269 öğrenci, iktisadi idari bilimler fakültesi 4577 öğrenci, Karadeniz fizik tedavi ve rehabilitasyon yüksekokulunda 258, beden eğitimi ve spor yüksekokulu 458, tıp fakültesi 681, mühendislik mimarlık fakültesi 1332, güzel sanatlar fakültesi 1177, diş hekimliği fakültesi 217, Bolu turizm işletmeciliği ve yüksek okulu 121, ilahiyat fakültesi 553, Gerede uygulamalı bilimler yüksekokulu 301, ziraat ve doğa bilimleri fakültesi 31 öğrenci ile eğitime devam etmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  TEOG Sonrası Lise Tercihi Nasıl Yapılmalıdır

İZZET BAYSAL Üniversitesi Lisansüstü programlarında ise sosyal bilimler enstitüsü 819 öğrenci fen bilimleri enstitüsü 304 öğrenci sağlık bilimleri enstitüsü 116 öğrenci eğitim bilimleri enstitüsü 887 öğrenci ile eğitime devam etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Özel Okul, Devlet Okulu Tercihi başlıklı makalemizde Çocuğu hangi okula göndermeliyiz, Okul tercihi nasıl olmalı ve Özel Okul mu Devlet Okulu mu hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?