Açı – Açı Çeşitleri Nelerdir

Açı – Açı Çeşitleri Nelerdir

Açılar geometri konusunun başlangıcını teşkil ederek gelecekte daha önemli konulara giriş yapmak için eğlenceli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Açılar konusu çok zor değil çok kolay değil ama öğrencilerin severek isteyerek yaptığı bir konu olarak söylenebilir. Açı nedir diye sorulduğu zaman kaçmak kelimesinden yola çıkarak açılma açık aralama gibi kelimeleri karşılayarak 2 kabul edilen doğru […]

Açılar geometri konusunun başlangıcını teşkil ederek gelecekte daha önemli konulara giriş yapmak için eğlenceli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Açılar konusu çok zor değil çok kolay değil ama öğrencilerin severek isteyerek yaptığı bir konu olarak söylenebilir. Açı nedir diye sorulduğu zaman kaçmak kelimesinden yola çıkarak açılma açık aralama gibi kelimeleri karşılayarak 2 kabul edilen doğru parçalarının başlangıç noktasından aynı çizgi üzerinde kesiştiği noktanın oluşturduğu açı denmektedir.

AÇI ÇEŞİTLERİ 

Iki kişinin birleştiği noktaya açı bu ışınlar kesiştiği noktadan sağa yada sola doğru genişletilip daraltıldı zaman aradaki açıklık bazen büyüyecek bazen küçülecek işte bu iki kişinin kesiştiği noktanın arasında oluşan boşluğu aralığı açılımı açı adı veriyoruz diğer açılardan bunlardan birisi sabit noktadan başlayıp aynı yerden bir kere döndürerek tekrar aynı yere gelirsek toplamda 360 derecelik bir açı oluşturmuş oluruz açı çeşitleri 4a nedir 90 dereceden küçük olan açılara dar açı denilmektedir 90 derecelik dik bir durumdaki olan iki ışının arasındaki açı izle dik açı olarak adlandırılır ve derecesi tam 90 dır geniş açı ise 90 dereceyi geçen açılara denmektedir yani 90 1 dereceden başlayıp 179 dereceye kadar olan açılara geniş açı adını veriyoruz 180 derece olan iki kişinin birbirine ters yönde olduğu boşlukta oluşan 180 derecelik açı doğru açı adı üzerinde bir doğru oluşturdukları için doğru açı adı verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  RİTMİK SAYMALARIN ÖĞRETİMİ
Açılar

Açılar konusunu daha iyi öğrenebilmek için çevrenizdeki doğadaki örneklerden açı alıştırmaları yapabilirsiniz doğada dik açı çeşidi görülmez ama insanların yaptığı evlerde apartmanlarda yollarda sokaklarda kısacası insanlar tarafından oluşturulan her türlü cisimde mutlaka açı ve bütün açıları farklı şekillerde görme imkanına sahipsiniz bu konuyu daha iyi öğrenebilmek için ders videosunu izlemenizi kendinizi geliştirmenizi tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan 4. SINIF TÜRKÇE ANLAM BİLGİSİ TESTİ başlıklı makalemizde mecaz ve terim anlamlı sözcükler konu tarama testi ve mecaz ve terim anlamlı sözcükler videolu konu anlatımı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?