Acil Durumlarda Ne Yapmalıyız?

Acil Durumlarda Ne Yapmalıyız?

Hiç beklemediğiniz bir anda karşınıza çıkan tehlikeli durumlara acil durum diyoruz. Böyle bir vaka tezahür ettiği zaman neler yapılması gerektiğini az çok bilmekte yarar var. Acil durumlar nelerdir? Tehlikeli durum arz eden her türlü pozisyon acil olarak adlandırılabilir. Böyle durumlarda bazen can kaybı tehlikesi olabileceği gibi ihmal edilmesi durumunda küçük olaylar artarak büyük maddi ya […]

Hiç beklemediğiniz bir anda karşınıza çıkan tehlikeli durumlara acil durum diyoruz. Böyle bir vaka tezahür ettiği zaman neler yapılması gerektiğini az çok bilmekte yarar var. Acil durumlar nelerdir? Tehlikeli durum arz eden her türlü pozisyon acil olarak adlandırılabilir. Böyle durumlarda bazen can kaybı tehlikesi olabileceği gibi ihmal edilmesi durumunda küçük olaylar artarak büyük maddi ya da manevi kayıplara sebebiyet verebilir.

Arabada  Acil Önlemler

Aracınızda lastiklerin havası yeterli seviyede değilse hızlı bir sürüş sonucunda sizi nelerin beklediğini az çok tahmin edebilirsiniz. Eğer lastiğiniz yeterli hava ile dolmamışsa veya herhangi bir cisim tarafından havası inmişse zor durumda kalabilirsiniz. Üstelik bu durum şehir içinde değil de kırsalda başımıza geldiyse olacakları tahmin bile edemezsiniz.

Yangınlarda Acil Önlemler

Yangınlar da yine istenmeyen ve hiç umulmadık zamanda insanların başına gelen acil durumlar arasında yer almaktadır. Genelde evde, mutfakta herhangi bir şey hazırlarken ocağın birden alev aldığını görürseniz ne yapmanız gerektiğini önceden bilmenizde fayda var. Eğer bilmiyorsanız sizlere kısa bir 2 ipucu ile bu tehlikeli duruma karşı hazırlıklı olmanız gerektiğini hatırlatalım. Eğer herhangi bir sebepten dolayı evinizdeki yangın küçükse bunun basit yöntemlerle söndürme yoluna gidebilirsiniz. En iyi yöntemle yangının en sevmediği madde olan karbondioksit oluşturmak olduğunu unutmayınız. Evde sizin için bu duruma çözüm olacak en kolay yöntem kabartma tozu olduğunu bir kenara not edin. Alev alan bölgelere hemen kabartma tozunu atarak yangının büyümesine engel olabilirsiniz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kolay İş Bulma Teknikleri

Uçakta  Acil Önlemler

Dünya genelinde yapılan araştırmalarda uçak kazalarının büyük çoğunluğu uçak havalanırken ya da yere iniş sırasında meydana gelmektedir. Bu sebeple de iniş ve kalkışlar sırasında sabit durmaya gayret edin. Yani inşallah olmaz ama uçak inerken ve kalkarken herhangi bir sıkıntı yaşamamak için koltuğunuzda sabit kalmakta yarar var.

Asansörde Acil Durumlar

Çok katlı binalar bütün şehirlerde artmaya başladı inip çıkarken asansör kullanmak zaruri oldu. Çoğu insanın korkulu rüyası asansörde kapalı kalmak ya da asansörde iken arıza meydana gelmesi. İşte acil durumların en çok yaşanabileceği yerlerden birisi de asansörlerdir. Asansörde olumsuz bir durumla baş başa kalırsanız sakın tuşlara dokunmayın mümkünse yakınlarınıza mesaj attın telefon edin.

Denizde Acil Durumlar

Denizi sevenler gemi ile veya tekne ile açıldıkları zaman fırtınanın gelip gelmeyeceğini önceden gösteremez. Acil durumların yaşanabileceği pozisyonlardan birisi de fırtınalı havada denizde yolculuk yapmak. Ne kadar gerçekçi bilemeyiz ama en çok tavsiye edilen yöntemlerden birisi bardağa koyduğunuz herhangi bir içeceği sallamak. Salladığınız zaman yüzeyde baloncuklar oluşuyorsa ve ve bardağın yüzeyinde etrafa dağılıyorsa hava güzel olacak demektir. Aksi durumda baloncuklar ortada kalıyor ve hiçbir yere yayılmıyorsa fırtınalı bir hava yaklaşıyor demektir.

Nefes Daralması Acil Durumları

Çoğu insanda birden nefes daralması ya da tıkanması söz konusu olabilir. Böyle durumlarda bir sandalye alın ve arkasına dayanın. Karnınızı iyice bastırın ya da şınav pozisyonu oluşturarak yere yakın dirseklerinizi yan taraflara doğru iyice açarak derin nefes alıp verin. Daha sonra kafanın havada iken ellerinizi serbest bırakın görürsünüz yere deyinceye kadar yere yapmaya çalışın. Nefesiniz tıkandıysa asla bir şeyler yiyip içmemeye ve konuşmamaya gayret edin.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çalışanların Sosyal Ağı Linkedin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kanamalı Acil Durumlar 

Yaşanabilecek acil durumlardan bir tanesi de kanama sorunudur. Burnumuzdan, ağzımızdan veya herhangi bir yerimizi kestirdiğimi zaman kanama meydana gelir. Böyle durumlarda Eğer burnunuz kanadıysa kafanızı öne doğru eğmeye gayret edin. Vücudunuzun diğer herhangi bir bölgesinde kanama meydana geldiyse kanayan bölgeyi suyla güzelce yıkayın. Daha sonra oksijenli su ile temizleyin. En son temiz bir sargı bezi ile sarın.

Yaşanabilecek acil durumlar elbette sadece bunlar değil, aklınıza gelecek her türlü olumsuz durumda tahmin etmeyeceğiniz farklı şekillerde hayat size acil durumlar yaşatabilir.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?