Acil Hemşiresi Kimdir, Görevleri Nelerdir

Acil Hemşiresi Kimdir, Görevleri Nelerdir

 Acil Hemşiresi Ne iş Yapar Acil hemşiresi çalıştığı kurumda genel çalışma ilkeleri doğrultusunda hareket ederek her türlü sağlık araç gereç ve ekipmanlarının etkili biçimde kullanan, iş güvenliği, işçi sağlığı ve çevre şartlarını da göz önüne alarak işini verimli bir şekilde yerine getiren elemandır. Acil Servis Hemşiresinin Görevleri Görevleri arasında sağlık kurumuna gelen hastanın şikayetini tıbbi […]

 Acil Hemşiresi Ne iş Yapar

Acil hemşiresi profesyonel meslek guruplarından sağlıkla ilgili ve yaşam bilimleri alanında görev yapan hemşirelik ve ebelik profesyonel meslek guruplarından birisidir. Bu  personel sağlık kuruluşlarında acil servis bölümünde bu bölüme gelen teşhis konmamış, acil müdahaleye ihtiyacı olan her türlü sağlık hizmetini vermek üzere hemşirelik açısından etkin bir görev üstlenen nitelikli personeldir.

Acil hemşiresi çalıştığı kurumda genel çalışma ilkeleri doğrultusunda hareket ederek her türlü sağlık araç gereç ve ekipmanlarının etkili biçimde kullanan, iş güvenliği, işçi sağlığı ve çevre şartlarını da göz önüne alarak işini verimli bir şekilde yerine getiren elemandır.

Acil hemşiresi

Acil Servis Hemşiresinin Görevleri

  • Görevleri arasında sağlık kurumuna gelen hastanın şikayetini tıbbi geçmişi hakkında ayrıntılı bilgi almak ve kaydetmek,
  • Tanıya uygun radyografik ve laboratuvar analiz sonuçlarıyla tedaviye hazır hale getirmek,
  • Gerektiğinde primer tanılama, hava yolunu açma, perfüzyon sağlama, nörolojik bakım ve bilinç pozisyonun değerlendirilmesi,
  • Muayene için elbiselerinin çıkarılması, hastanın üzerinden çıkan evrakların kaydedilmesi ve saklanması
  • Hastanın yaşam bulgularını ölçme ve değerlendirme, hastayı tedavi etmek için bakım planı hazırlamak
  • Sağlık kurumuna gelen hastanın tedavi gelişimi için uygun hekimi yönlendirmek,
  • Gerektiğinde hasta yakınları ile iletişime geçmek hastanın yakınına genel durum hakkında ve uygulamalarla ilgili bilgiler vermek
  • Hasta acil servise geldiği andan itibaren taburcu olmasına kadar geçen sürede her türlü işlemi doğru, net bir şekilde kaydetmek ve kayıtları işlemek
  • Hastanın acil serviste kullanıma hazır durumda bulunmasını sağlamak üzere malzemelerini tedarik etmek en önemli görevleri arasında bunları sayabiliriz.
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Havale, EFT, Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Bunlar dışında sayılabilecek insani vicdani görevler de sıralanabilir.

Nasıl acil servis hemşiresi olunur

Sağlıkla ilgili fakülte ya da sağlık meslek yüksek okulu bulunan üniversitelerin ilk ve acil yardım bölümünden, hemşirelik programından, hemşirelik ve sağlık hizmetleri bölümünden, acil yardım teknikerliği programlarından herhangi birini bitirmek gerekir.

Bitirmek için değil de önce girmek için gerekli hazırlıkları yapmak şarttır. Lise eğitiminden sonra üniversitelerin ilgili programları okunmalı, başarıyla mezun olunmalıdır.

Acil servis hemşiresi iş imkanları

Özel ya da kamuya ait olan sağlık kuruluşlarının acil servis bölümünde görev alınmaktadır. Genelde çok fazla tercih edilmeyen acil hemşiresi, diğer meslektaşlarına nazaran kazanç anlamında fazla gelire sahiptir.

iş genelde hekimin hastayı görünceye kadar ihtiyaç duyulan uygulamalardır. Bunlar; kanama kontrolü, yara kapatma, tıbbi araç-gereç açısından gerekli hazırlıkları yapmak, hastanın nakledilmesi gerekiyorsa hazır duruma getirmek, EKG çekimi, ritim değerlendirmesi, monitörizasyon, defibrilasyon gibi tedavileri yapmaktır.

Hastanın hekimle başbaşa kalıncaya kadar acil ilaçlar ya da sıvıları kullanarak ilk yardım çalışmalarında bulunmaktır. Bu bağlamda her türlü sağlık kuruluşunun acil servis bölümünde iş imkanı bulunmaktadır.

Acil servis hemşiresi maaşları

Yapılan çalışma, verilen emek, fedakarlık ne kadar fazla olursa olsun hizmet üretilen kurum kuruluş acil servis hemşiresinin maaşını belirlemede en önemli faktördür. Asgari ücret düzeyinde başlayıp, zamanla maaş artımı söz konusu olabilir. Genelde asgari ücretin bir buçuk katı civarında bir kazanım durumu vardır, ancak kurumsal sağlık kuruluşlarında uzun süre çalışan tecrübeli acil servis hemşiresi maaşı asgari ücret toplamının 2 katı civarını bulabilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Hızlı Makale Yazmanın Püf Noktaları

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?