Acıya Yenik Düşme  Hâli; İntihar

Acıya Yenik Düşme Hâli; İntihar

İnsan kapasitesinin üzerindeki acılara tahammül edemediği zaman bu acıyla baş edemez ve intihar teşebbüsünde bulunur. Hiç kimsenin tercih etmediği, ancak üstesinden gelemediği, acılarla mücadele edemediği zaman hissettiği duygu halinin ortaya çıkmasıdır intihar. Daha çok genç yaşlarda ortaya çıkan bu his çeşitli etkenler nedeniyle dışa vurur. Kimisi ekonomik. kimisi duygusal, kimileri de sosyal yandan kendini dışa […]

İnsan kapasitesinin üzerindeki acılara tahammül edemediği zaman bu acıyla baş edemez ve intihar teşebbüsünde bulunur. Hiç kimsenin tercih etmediği, ancak üstesinden gelemediği, acılarla mücadele edemediği zaman hissettiği duygu halinin ortaya çıkmasıdır intihar.

Daha çok genç yaşlarda ortaya çıkan bu his çeşitli etkenler nedeniyle dışa vurur. Kimisi ekonomik. kimisi duygusal, kimileri de sosyal yandan kendini dışa vurur. Her ne olursa olsun farklı acılar çekenler asla bu olumsuzlukların altında ezilmemelidir.

İntihar düşüncesinden nasıl uzak durulur

Bu olumsuz düşünce ile baş edebilmek için iki yol bulunmaktadır;

Birincisi, yaşanılan acıların en aza indirilmesi. İkincisi de acı ile mücadele edebilme potansiyelinin geliştirilmesidir.

Duygusal açıdan zayıf olan insanlar yaşadıklarının benzerlerinin başkaları tarafından yaşanmadığını, sadece kendisinin bu acılara maruz kaldığını içselleştirir, dolayısıyla depresyona girer. Aslında yaşanan bu süreç o anlıktır, belli süre geçtikten sonra hem düşünceler hem de ortam değişebilir. Sabırlı olan bir kişi kendine zarar vermek yerine sağlıklı düşünmeyi yeğler. Karakter olarak zayıf birinin intihar düşüncesinden sıyrılması için bulunduğu ortamı ve eşyaları değiştirmesi önerilir. Kendine zarar verebilecek her türlü obje, ilaç vesairelerin göz göze gelmeyecek şekilde ortadan kaldırılması gerekir.

Bir başka yapılabilecek güzel davranış; pozitif insanlarla arkadaşlık yapmak, onlarla konuşmak acıları paylaşmak, intihar eğilimindeki kişiyi rahatlatacaktır. Kişinin metanetsiz oluşu, sürekli negatif düşünmesi, insanlardan uzak kalması bu olumsuz düşünceyi tetikler. O halde mutlaka iyi niyetli insanlarla bir arada vakit geçirmek, onlarla konuşmak, güzel ortamlarda vakit geçirmek kişiyi bu olumsuz düşüncesinden alık olacaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  TÜSODER Nedir Ne İş Yapar

Her şeye rağmen Dünya’da ve Türkiye’de intihar girişimleri ile ilgili haberler duymaktayız. Gazetelerin üçüncü sayfalarında benzer resimler ve cinnet haberleri yer buluyor.

İntihar düşüncesinden nasıl uzak durulur

İntihar girişimine kardeş engeli

Sık sık karşılaştığımız intihara girişim olaylarından biri de Eskişehir’de yaşandı. Dört katlı bir binanın çatısına çıkarak intihar etmek isteyen 30 yaşındaki Ö.T. adındaki vatandaş uzun çabalar sonucunda etkisiz duruma getirilerek olayda can kaybı yaşanmadı.

Eskişehir’in Batıkent Mahallesinde dört katlı inşaat durumundaki binanın çatı katına çıkarak intihar etmek isteyen bir kişinin olduğu bildirildi. Akşam saatlerinde çatı katına çıkan kişiyi fark eden insanlar hemen polisi aradı. Kısa sürede olay yerine gelen polis, beraberinde sağlık ekipleri ile itfaiye olay yerine yönlendirdi. Olay yerine gelen Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı itfaiye ekipleri güvenlik önlemi olarak şişme çadırlar açtı.

Poliste intihar girişiminde bulunan Ö.T. adlı vatandaşı ikna etmek için çatıya çıktı. İntihar girişiminde bulunan kişinin uzun süreden beri işi olmadığı ve iki yıldan beri de beş yaşındaki oğlunu göremediğini söylediği bildirildi. Uzun süren ikna çabaları sonuç vermeyince eylemcinin eşi ve çocuğu olay yerine getirildi. Olay yerinde intihara kalkışan kişiye eşinin seslenerek ikna etmeye çalışmaları başarılı olamadı. Eylemci vatandaş intihar girişiminden vazgeçmeyerek aşağıya inmedi. Bunun üzerine intihar girişiminde bulunan Ö.T.’nin kardeşi olduğu bildirilen kişi çatıya çıkarak kardeşini ikna etmek istedi, ancak yine de eyleminden vazgeçmeyince, kardeşi olan bu kişi ve polis eylemciyi hızlı bir hareketle yakalayıp çekerek eylemci inşaattan aşağıya indirildi. Daha sonra intihar girişiminde bulunan Ö.T. ambulansla hastaneye götürüldü.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Horlama Neden Olur?

Benzer haberlere özne olmamak için intihar teşebbüsünden nasıl uzaklaşılır biliyorsunuz. Sadece siz acı çekmiyorsunuz, her bireyin kendine göre yaşadığı dayanılmaz acılar olur ve yaşanır, geçer. Büyütmeye hiç gerek yok.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?