Adalet Meslek Elemanı Ne İş Yapar

Adalet Meslek Elemanı Ne İş Yapar

 Adalet meslek elemanı adı verilen kişiler adliyede, infaz kurumlarında savcılara, hakimlere  ve avukatlık bürolarında yardımcı personel olarak çalışan meslek erbaplarıdır. Adalet Meslek Elemanın Asli Görevi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yaptığı başvuruları kayıt altına tutar, yapılan başvuruları yetkili mahkemelere gönderir, yargıçların verdikleri kararların uygulama sürecini takip eder, mahkeme ilamlarının icrası ve alacaklarının tahsiline gerçekleşmesi işlemlerini takip eder, […]

 Adalet meslek elemanı adı verilen kişiler adliyede, infaz kurumlarında savcılara, hakimlere  ve avukatlık bürolarında yardımcı personel olarak çalışan meslek erbaplarıdır.

Adalet Meslek Elemanın Asli Görevi

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yaptığı başvuruları kayıt altına tutar, yapılan başvuruları yetkili mahkemelere gönderir, yargıçların verdikleri kararların uygulama sürecini takip eder, mahkeme ilamlarının icrası ve alacaklarının tahsiline gerçekleşmesi işlemlerini takip eder, alınan infaz kararlarının uygulama sürecini takip eder.

Adalet Meslek Elemanın Özellikleri

Adalet meslek elemanları mesleğinin gerektirdiği hukuk ve sosyoloji alanında kendini geliştirmeli, Türk dilini iyi kullanmalı, çalışkan, dikkatli, tertipli olmalı, işinin gerektirdiği sorumluluk duygusuna haiz insanlar olmaları beklenmektedir.

Adalet Meslek Elemanı Nerelerde Çalışır

Adalet meslek elemanlarının çalışma koşulları ve ortamı genelde kapalı büro ortamı olduğu için oturduğu yerden çalışarak işler yürütürler. Dosya ve evraklarla haşır neşir oldukları ortam doğal olarak biraz nemli ve tozlu olabilir.

Adalet Meslek Elemanı  Maaşı

Adalet Meslek Elemanı Hangi Görevleri Yerine Getirir

Adalet meslek elemanları mezun oldukları andan itibaren alanlarıyla ilgili açılacak olan sınavlarda başarılı olmak şartıyla mahkemelerde yazı işleri müdürlüğü ya da yardımcılığı yapabilir icra müdürlüklerinde bulunabilir zabit katipliği görevleri istenebilir. Ayrıca infaz kurumlarında noterlerde özel bankalarda veya resmi dairelerde hukuk müşavirliği bölümlerinde çalışma şansına sahiptirler.

Hangi Eğitimi Almak Gerekir

Adalet meslek memuru olabilmek için üniversitelerin adalet meslek yüksek okulu programını Adalet bölümünü iki yılda okuyup bitirmek gerekmektedir. Ayrıca meslek lisesi, Adalet, Zabit Katipliği bölümlerinden mezun olup Adalet Meslek Yüksek Okuluna sınavsız geçiş yapmak hakkına sahip olanlar gerekli şartları taşıdığı takdirde doğrudan geçiş yapabilirler. Ayrıca normal düz liselerden veya başka herhangi liselerden mezun olanlar da yeterli kontenjan olması şartıyla ygs puanı ile bu programı seçebilirler.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kadın Futbol Hakem Sayısı Artıyor

Bu bölümü okuyup bitirebilmek için 2 yıllık önlisans eğitimi almak gerekmektedir eğitim süresince Adalet Meslek Yüksek Okulunda uygulamalı ve teorik dersler verilmektedir. Bu dersler arasında hukuk bilgisi, hukuk usulü bilgisi, ceza usulü bilgisi, icra iflas bilgisi, avukatlık ve noterlik mevzuatı, mali mevzuat, hukuk dili, yabancı dil, Türkçe, daktilografi, işletme yönetimi, dosyalama teknikleri gibi mesleğin gerektirdiği dersler teorik ve uygulamalı olarak öğretilmektedir.

 Meslekte Yükselmek İçin

Meslekte ilerlemek için önlisans programını başarı ile bitirmek şartıyla ÖSYM’nin açtığı dikey geçiş sınavında başarılı olmak  şartıyla Hukuk okumaları gerekir.
Bu bölümü bitiren öğrenciler KPSS sınavlarına girdiği takdirde aldığı puanlara göre resmi kurumlarda çalışma hakkına sahiptir bildiğiniz gibi devlet dairelerinde çalışabilmek için kamu personeli seçme sınavına girerek yeterli puanı alıp atanma şartı aranmaktadır, ancak özel sektörde çalışmak için herhangi bir sınava tabi değilsiniz. Fakat özel sektörde de kendini geliştirmiş, başarılı, çalışkan, yetenekli insanların tercih edildiğini unutmayınız. Hepinize isteğinize göre meslekler seçmeniz dileğiyle iyi tercihler.

Adalet Meslek Elemanı  Maaşı

Kamu ve özel bürolarda çalışma durumuna göre farklıdır. Adalet Meslek Elemanı  Maaşı çok fazla olsa bile çalışma koşulları itibari ile güzeldir.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?