A’dan Z’ye YKS-TYT (Yükseköğretim Kurumları Sınavı)

A’dan Z’ye YKS-TYT (Yükseköğretim Kurumları Sınavı)

ÖNCEKİ YILLARDA UYGULANAN SINAVLAR Bu yıla kadar Yükseköğretime Giriş Sınavı iki türlü yapılmaktaydı. Birincisine YGS ve 2.’si de  LYS  idi.  YGS ilk aşamasıydı. İkinci aşaması ise 5 oturumda gerçekleşen LYS idi. YGS adı verilen sınavda 4 türde toplam 160 soru vardı. Yine sorulara verilecek cevaplama süresi de 160 dakikaydı. Bu sınavda Türkçe, Matematik, Sosyal ve […]

ÖNCEKİ YILLARDA UYGULANAN SINAVLAR

Bu yıla kadar Yükseköğretime Giriş Sınavı iki türlü yapılmaktaydı. Birincisine YGS ve 2.’si de  LYS  idi.  YGS ilk aşamasıydı. İkinci aşaması ise 5 oturumda gerçekleşen LYS idi. YGS adı verilen sınavda 4 türde toplam 160 soru vardı. Yine sorulara verilecek cevaplama süresi de 160 dakikaydı. Bu sınavda Türkçe, Matematik, Sosyal ve Fen grubundan 40’ar olmak üzere toplam 160 soru yer alıyordu. YGS öğrencilerde muhakeme yeteneğini ölçmek amacıyla, yorumlama gücünü ve anlama becerisini ölçen sorulara dayanmaktaydı.

Sistem tamamen değişmiş gibi görünse de aslında değişen çok fazla bir şey yok.

YKS TANITIM VİDEOLARI

YKS’YE KİMLER BAŞVURABİLİRLER?

YKS’YE BAŞVURU NASIL VE NE ZAMAN YAPILIR

LİSE SON SINIFTA ÖĞRENİM GÖRENLERİN YKS BAŞVURULARI

YKS ADAY BAŞVURU FORMUNDA OTURUM BİLGİLERİNİN DOLDURULMASI

YKS’DE HANGİ OTURUMLARA KATILMAK ZORUNLUDUR?

YKS’YE BAŞVURU YAPACAK ADAYLAR İÇİN SON BAŞVURU TARİHİ

YKS ÜCRETLERİ NASIL-NEREYE YATIRILIR

 TYT (TEMEL YETERLİLİK TESTİ) NASIL YAPILACAK?

 AYT (ALAN YETERLİLİK TESTLERİ) NASIL UYGULANACAK?

 YDT (YABANCI DİL SINAVI) NASIL UYGULANACAK?

YKS’DE ADAYLAR EN GEÇ NE ZAMAN SINAV YERİNDE OLMALIDIR?

YENİ UYGULANACAK SINAV SİSTEMİ 

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)

Ayrı günde ve ayrı derslerden sınavlara son verildi. 1 günde 2 aşamalı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) geçiş yapıldı.

Son yıllarda özellikle uzun paragraf soruları çıkmaktadır. Şekil itibariyle uzun olan bu sorular yorumlama becerisini ölçmektedir. Fakat kesin olmamakla birlikte her yıl benzer ağırlıkta sorular sorulacağı tahmin edilmektedir.

 YKS’de derslere göre soru sayıları azaldı

Yaklaşık olarak Türkçe’den 5 – 6 tanesi dilbilgisi sorusu olmak üzere 40 soru, Sosyal bilimlerden ise 15 Tarih sorusu, 12 Coğrafya sorusu, 8 Felsefe ve 5 tane de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi olmak üzere toplam 40 soru. Temel Matematik dersinde ise 7 ile 9 arası Geometri olmak üzere yine 40 soru ve Fen Bilimleri bölümünde ise 14 Fizik, 13 Kimya, 13 Biyoloji olmak üzere yine toplam 40 soru sorulmaktaydı.

YKS TYT NEDİR

YGS Yerine TYT Geldi

YKS NEDİR NE İŞE YARAR

Yeni sistemde Temel Yeterlilik Testi (TYT) var. Önceki YGS yerine kullanılacak. TYT’de ise 40 Türkçe ve 40 Temel Matematik sorusu sorulacak. Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) soru sayısı toplamda 120 olarak güncellendi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tapu ve Kadastro Teknikeri Kimdir Ne İş Yapar Nasıl Olunur

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) 4 yanlış 1 doğruyu götürdüğü bilinmesi gerekmektedir. YKS puanları nerelerde ve nasıl kullanılacak, diye sorulduğu zaman şu cevapları vermek uygun olur. Alınacak puan türüne ve derecesine göre 4 yıllık lisans, 2 yıllık önlisans, astsubay meslek yüksek okulları, polis meslek yüksek okulları ve ayrıca özel yetenekle öğrenci alan üniversitelere giriş amacıyla kullanılabilecektir.

YKS puanları en fazla 500’e kadar olan ham puanlardan oluşmaktadır. Bu ham puana okul puanı eklenince ve maksimum 560 puan olmaktadır. Meslek lisesi veya öğretmen lisesi alanından mezun olanlar kendi alanları ile ilgili tercihler yaparlarsa fazladan maksimum 30 puan daha eklenir. Bu durumda da maksimum 500 + 60 + 30 eşittir 590 puan olabilir.

TYT PUANLARI İLE HANGİ OKULLARA GİRİLEBİLİR

TYT’den alınan puanlarla farklı okullara giriş imkanı sağlanmaktadır. Girebileceğiniz her okulun minimum TYT puan limiti vardır. Örneğin meslek yüksekokuluna yani önce önlisans programına yerleşmek için en az 150 – 180 arası puan olması gerekmektedir. Açık öğretim lisans bölümüne yani 4 yıllık ve önlisans 2 yıllık bölümlerine de tercih yapmak amacıyla ilgili  puan türünden minimum 150 puan almak gerekmektedir. Yine özel yetenek gerektiren programları kayıt yaptırabilmek için TYT puan türünden 150 alma şartı vardır. Adaylar TYT’den 200 ve üzeri puan alabilirlerse bu puanı tercih yapmadıklarında isteğe bağlı olarak bir sonraki yıl da kullanabileceklerdir.

 Meslek lisesi mezun olan adaylar ek puan verilen programlara yerleşmek için en az 180 puan almaları gerekmektedir. Polis meslek yüksek okulu için ise YKS puan türlerinden herhangi birinden minimum 260 puan alması gerekmektedir. Yalnız bu puanlar yıllara göre aşağı ya da yukarı çekilerek değişmektedir!

 Alınan puanlar biraz önce yukarıda bahsettiğim alanlara girişte baraj olarak kullanılacaktır. Yani yerleşilecek programı limit vardır. Alınan puanlar girilecek alanın limitini geçiyorsa kayıt veya bir sonraki aşamadaki sınava giriş hakkı elde edilecektir.

TYT SORU SAYILARI VE DAĞILIMI

TYT SORU TÜRLERİ SORU SAYILARI

 SINAVLARIN ADI SORU SAYISI DEĞİŞSE DE ASLINDA HİÇ BİR ŞEY DEĞİŞMEDİ DİYEBİLİRİZ.

ESKİ  SİSTEMDE İSE ŞÖYLEYDİ

 LYS SORU TÜRLERİ VE SORU SAYILARI

Lys sınavı 5 farklı oturumda gerçekleşmektedir. Her sınav ayrı ayrı yapılacaktır, isteyen her aday bütün oturum lardaki sınavları görme hakkına sahiptir. Adaylar girmek istedikleri alanlara göre en az 2 adet lys’ye katılmak zorundadır. Ygs’de herhangi bir puan türünden 180 limitini geçen aday lys’de sınava girme hakkı elde etmektedir. Lys soruları genelde lise ikinci ve üçüncü sınıftan olmak üzere çok az diğer sınıflardan da konu gelecektir.

Lys’de soru grupları şu sekildedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Paketleme İşi Yapmak İsteyenlere Öneriler

 Lys 1; matematik 2 ve geometri sorularından oluşur.

 lys 2; fizik kimya biyoloji grubundan sorularından oluşur.

 lys 3; edebiyat ve coğrafya 1 sorularından oluşur.

 lys 4; tarih coğrafya 2 felsefe ve din kültürü sorularından oluşmaktadır.

 lys 5; yabancı dil sorularını içeren sınavdır.

Lys 1, matematik, geometri sorularından oluştuğunu söylemiştik. Soru sayıları yaklaşık 50 adet matematik ve 30 adet geometri sorularından oluşmakta ve toplamda 75 dakika matematiğe, 60 dakika da geometri sorularına olmak üzere 80 soruya 135 dakika süre verilmektedir.

Lys 2, fen bilimlerinden oluşan bu sınavda 30 fizik, 30 kimya, 30 biyoloji, sorularına 45 er dakika olmak üzere 135 dakika süre verilmektedir.

Lys 3, Türk dili ve edebiyatı artı coğrafya sorularından oluşan sınavda 56 Türk dili ve edebiyatı sorusu ve 24 coğrafya 1, sorusuna toplamda 120 dakika süre verilmektedir.

Lys 4, sosyal bilimler 2, sınav grubuna ise 44 tane tarih, 14 coğrafya 2, artı 32 felsefe grubu  (din kültürü sorusu 8 soru, sosyoloji 8 soru, psikoloji 8 soru, mantık 8 soru) olmak üzere 32 felsefe grubu sorusu için toplamda 135 dakika süre verilmektedir.

Lys 5,   yabancı dil sınavında 80 soru sorulmakta ve 120 dakika süre içersinde bitirilmesi gerekmektedir. İçerik olarak da 20 soru kelime bilgisi ve dilbilgisi, 12 soru Türkçeden diğer dillere ve diğer dilden Türkçeye çeviri ağırlıklı, 48 soru ise okuduğunu anlama – cevaplama yeteneğini ölçen sorular şeklinde olacaktır.

Lys puanları yine lys puan türü ile öğrenci alan programlara yerleşmek için kullanılmaktadır. Lys testleri, lys puan türlerine katkısı maksimum yüzde 60 oranında etki etmektedir. Bu da 240 puana den gelmektedir.

YKS’DE HANGİ BÖLÜME HANGİ PUAN TÜRÜ İLE GİRİLİR?

Bu sene sınavlar yapılınca her şey netleşecektir. Aşağıda eski sisteme göre puanlar yer almaktadır.

Puan türlerinin ne işe yaradığını ve hangi bölümleri hangi puan türü ile öğrenci aldığını merak ediyorsanız kısaca bahsedelim.

MF 1 puan türü ne matematik istatistik matematik öğretmenliği matematik mühendisliği astronomi uzay bilimleri bölümleri gib bölümler eve girmek için kullanılır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Elektrik Faturasındaki Gereksiz 'Bedeller'

MF 2 puan türü fizik kimya biyoloji fen bilgisi öğretmenliği gibi bölümler için,

MF 3 tıp diş hekimliği eczacılık genetik fizyoterapi ergoterapi odyoloji gibi tıp ağırlıklı bölümler içermektedir.

MF 4 puan türü ise bilgisayar bilişim teknoloji elektronik endüstri mimarlık bölümleri içermektedir.

TM, eski adıyla eşit ağırlık puan türünün ise girilebilecek bölümler,

TM 1 iktisat, işletme, ekonomi, bankacılık, sigortacılık, iç mimarlık, otelcilik, turizm gibi

TM 2 hukuk, uluslararası ilişkiler, sınıf öğretmenliği gibi bölümler

TM 3 sosyoloji psikoloji ve rehberlik danışmanlık, sosyal hizmetler, arkeoloji gibi bölümler içermektedir.

TS soru ağırlıkları sözel adı verilen puan türleri ile ise

TS 1 puan türü ile sosyal bilgiler, coğrafya öğretmenliği, radyo televizyon, halkla ilişkiler, mutfak, gastronomi gazetecilik gibi bölümler için

TS 2 puan türü ise Türk dili ve edebiyatı, tarih, sanat, Türkçe öğretmenliği gibi bölümler için kullanılacak.

Yabancı dil puan türleri ise adı üstünde yabancı dil programları için öğrenci alacaktır.

Bunlar da genel olarak Dil 1 dediğimiz puan türü ile en iyi tercih edilen programlara yerleşilecek.

Bunlar nedir, ingilizce, almanca, fransızca öğretmenlikleri ve yine bu bölümlere paralel olan kültür ve edebiyatı, dil ve edebiyatı, çeviri, mütercimlik tercümanlık gibi en çok tercih edilen yabancı dil alanlarına giriş yapmak için kullanılacak puan türünün adına da Dil 1 adı verilmektedir.

Bütün bu faydalı bilgileri verdikten sonra, sizin yapmanız gereken tek şey, en iyi şekilde hazırlık yaparak en iyi puanları almak için çalışmaktır.

 Unutmayın çalışmadan hiç bir yere girme şansınız yoktur. Anlattığımız gibi puanlar, limitler, sınırlar ,kurallar bir sürü şartlar var. Bunlara takılmak istemiyorsanız en iyi şekilde çalışınız ve istediğiniz bölümlere giriniz…

A’dan Z’ye YKS-TYT (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) Maratonu hakkında doyurucu bilgi verdik. Herkes inşallah hayalindeki bölümlere girer.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?