Adanalı-Urfalı-Vanlı Fıkraları

Adanalı-Urfalı-Vanlı Fıkraları

Adanalı ile Urfalı Geçimini nakliyecilikle sağlayan bir Urfalı, Adana üzerinden başka bir şehre yük taşımak zorunda kalmış. Ama haberlerde Adana’da garip yaratıklar dolaştığı gibi haberler duymuş. Bu sebeple de biraz endişeliymiş. “Adana’dan geçerken başıma bir şey gelir mi acaba?” diye çekiniyormuş. Uzaylılar Adana’nın her yerinde çok sık görülmeye başlandı, söylentileri Urfalı kamyoncuyu da tedirgin ediyormuş. […]

Adanalı ile Urfalı

Geçimini nakliyecilikle sağlayan bir Urfalı, Adana üzerinden başka bir şehre yük taşımak zorunda kalmış. Ama haberlerde Adana’da garip yaratıklar dolaştığı gibi haberler duymuş. Bu sebeple de biraz endişeliymiş. “Adana’dan geçerken başıma bir şey gelir mi acaba?” diye çekiniyormuş.

Uzaylılar Adana’nın her yerinde çok sık görülmeye başlandı, söylentileri Urfalı kamyoncuyu da tedirgin ediyormuş. Kamyonu ile Adana’dan geçerken çok sıkışmış ve hacet gidermek için uygun bir yerde durmuş. Kamyondan biraz ilerleyip çalılıkların olduğu yerde işini görmek istemiş.

Durduğu yerdeki çalılıkların arasından garip sesler duymuş. Çalılıkların arasından gelen seslerden çekinmiş ve şöyle seslenmiş:

-Kamyoncuyam, Urfalıyam, kabul edersen senle arkadaş olmak istiyam.

Karşılık çalıların arasından gelmiş. Uzaylı olduğu düşündüğü çalılıkların arasından şöyle bir yanıt gelmiş:

-Ben de kamyoncuyam ama Adanalıyam. Gardaş beni bi rahat bırak da bedavaya sıçam!

Vanlı ile Adanalı Sıcaklık Yarışında

Türkiye’nin coğrafi yapısı gereği doğudaki illerimiz kışta çok soğuk olur. Buna karşın güneydeki illerimiz yazın aşırı derecede sıcaklarla cebelleşiyor.

İstanbul’da yaşayan Adanalı ile Vanlı iki arkadaş kendi memleketlerinin ne kadar sıcak ve ne kadar soğuk olduğunu anlatmak için yarışmışlar.

Adana’da yaz mevsiminde sıcaklar 40 dereceyi geçer. Bu kavurucu sıcaklarda nefes almak bile zorlaşır. Van ilimizde de tam tersi kış mevsiminde kar yağışı bol olur, beraberinde havalar insanları aşırı derecede üşütür. Eksi 30 dereceleri gören Van ili soğukları ile ünlüdür.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  SİNEMA BİLGİ YARIŞMASI

İki arkadaş bu durumu biraz abartılı bir şekilde birbirlerine anlatmaya çalışırlar. Önce Vanlı sözle başlar ve kendi memleketlerine ne kadar soğuk olduğunu dile getirmek için şu konuşmayı yapar

-Van’da havalar o kadar soğuk olur ki kış mevsiminde süt sağmak için ineklerin altına mangal koyarlar. Memeleri ısınan inekler bu sayede sağılarak süt elde edilir.

Adanalı durur mu, hemen kendi memleketinin yazın ne kadar sıcak olduğunu vurgular ve şöyle açıklar:

-O da bir şey mi be Vanlı  gardaşım! Adana’da yazın o kadar sıcaklık yükselir ki tavuk üreticileri yumurtaların haşlanmadan çıkması için tavuklarına buz yutturuyorlar.

Bir önceki yazımız olan Gazeteci Fıkraları başlıklı makalemizde benim babam, ÇAYLAK GAZETECİ ve Gazeteci ile Akademisyen hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?