‘Afete Hazır Türkiye’ Kampanyası Başarıyla Devam Ediyor

‘Afete Hazır Türkiye’ Kampanyası Başarıyla Devam Ediyor

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi ilginç tespitler yaparak vatandaşların deprem konusunda duyarlı olmasını istedi. 1-7 Mart tarihleri arasında kutlanan deprem haftası sebebiyle kamuoyu ile paylaşılan mesajda, ülkemizin sismik hareketler bakımından yoğun bir bölgede bulunduğu, Alp-Himalaya deprem kuşağında yer alması sebebiyle dünyadaki depremselliğin incelendiği zaman Türkiye’nin de içinde bulunduğu bu kuşak üzerinde büyük sismik hareketler […]

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi ilginç tespitler yaparak vatandaşların deprem konusunda duyarlı olmasını istedi. 1-7 Mart tarihleri arasında kutlanan deprem haftası sebebiyle kamuoyu ile paylaşılan mesajda, ülkemizin sismik hareketler bakımından yoğun bir bölgede bulunduğu, Alp-Himalaya deprem kuşağında yer alması sebebiyle dünyadaki depremselliğin incelendiği zaman Türkiye’nin de içinde bulunduğu bu kuşak üzerinde büyük sismik hareketler yaşandığına dikkat çekildi.

Deprem Haftası dolayısı ile vatandaşları bilgilendirmek amacıyla yapılan açıklamada,  geçtiğimiz yüzyılda 3100 kadar hasar yapan deprem neticesinde 60 binden fazla insanımızın hayatını kaybetti. 100 binden fazla binanın da hasar görerek yıkılmasına sebep oldu. Ayrıca, 1 milyon 200 binden fazla binanın da hasar görerek kullanılamaz hale geldiğine vurgu yapıldı.

Türkiye deprem zararlarından korunmak için diğer afet türlerindeki gibi sistemli bir çalışma yürütmektedir. Oluşabilecek deprem zararları ve risklerini en aza indirmek, mümkün olduğunca zarardan korunmak için gerekli üst yapı sistemlerini kuruluyor. Gerekli projelerin hayata geçirerek vatandaşların da eğitmeye çalışıldığı belirtildi.

ULUSAL DEPREM STRATEJİLERİ EYLEM PLANI 2023

Ülkemizin deprem yol haritasında bulunan Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planı 2023 adı verilen plan kapsamında deprem risklerini azaltmak için uygulamaya alınan stratejik plan başarıyla devam ediyor. Bu konu ile ilgili olarak vatandaşlarımıza sürekli afet risklerinin farkına varabilmeleri ve bu amaçla hazırlık yapmaları için başlatılan ‘Afete Hazır Türkiye’ kampanyaları başarıyla devam ediyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Parasız Mutlu Olmanın Sırları 

Kampanya kapsamında afete karşı dirençli bir toplum oluşturma misyonuyla hareket ediliyor. Bu çerçevede afete hazır okul, afete hazır aile, afete hazır gençler, afete hazır işyerleri gibi modülleri yürütülüyor. ‘Afete Hazır Türkiye’ projesinde bugüne dek 5 milyondan fazla vatandaşımıza deprem konusunda gerekli afet bilincini vermeye çalışıldı.

Türkiye Deprem Haritası

Dünyadaki sadece iki uygulaması bulunan AFAD Derinkuyu Sismometre Ağı sayesinde yeraltındaki 7 farklı gözlem istasyonu ile büyüklükleri 5’ten daha küçük olan mikro depremleri bile takip edebilmekteyiz. Türkiye genelinde kurulan 776 deprem gözlem istasyonu sayesinde AFAD Ulusal Sismolojik Gözlem Ağları Türkiye’de meydana gelen büyüklüğü 1 bile olsa ölçebilen doğru ve anlık ölçümler yapabilen istasyonların Büyük Millet Meclisi tarafından görevlendirilen AFAD görevlileri tarafından titizlikle yapılmaktadır.
Deprem haftası sebebiyle ülke çapında hafta boyunca okullarda, AVM’lerde ve üniversitelerde vatandaşı bilinçlendirme amaçlı tatbikatlar gerçekleştiriliyor. Ayrıca vatandaşı bilgilendirme amaçlı standlar açılıyor. Doğal afetler hakkında farkındalık yaratmak amacıyla il merkezlerinde fotoğraf sergileri açarak, iki iki buçuk milyon kişiye broşür dağıtıldı. 100 binden fazla afiş dağıtılarak vatandaşlarımızın deprem konusunda bilinçlenmesi sağlandı. Bu amaçla ‘Afete Hazır Türkiye’ projesi ile sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlarla bütünleşerek afetlere karşı hazırlıklı olmak için çalışmalar hızla devam ediyor.

Bir önceki yazımız olan Geliri Yüksek Meslekler Hangileridir başlıklı makalemizde Geleceğin Meslekleri, getirisi iyi olan meslekler ve ilgi gören meslekler hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?