AĞIRLIK VE BASINÇ FARKI

AĞIRLIK VE BASINÇ FARKI

Traktörler tarımda kullanılan iş makineleri olarak kabul edilmektedir. Çiftçilerin en önemli yardımcı aracı olan traktör köylülerin bütün iş yükünü çeken önemli araçlarından başlıcasıdır.  Ağırlık ile basınç arasındaki fark konumuza bu sefer tarladan bir le devam edeceğiz. Sadece bu örnek değil benzer bir çok fiziksel olay benzer durumla açıklanabilir.  Makine mühendisleri ve fizik mühendisleri eşgüdüm içinde önemli bir […]

Traktörler tarımda kullanılan iş makineleri olarak kabul edilmektedir. Çiftçilerin en önemli yardımcı aracı olan traktör köylülerin bütün iş yükünü çeken önemli araçlarından başlıcasıdır.  Ağırlık ile basınç arasındaki fark konumuza bu sefer tarladan bir le devam edeceğiz. Sadece bu örnek değil benzer bir çok fiziksel olay benzer durumla açıklanabilir.  Makine mühendisleri ve fizik mühendisleri eşgüdüm içinde önemli bir buluşa imza attılar.

AĞIRLIK VE BASINÇ FARKI KONU ANLATIMI

Çiftçiler genelde tarlada çalışıyorlar ve tarlaları sulamak zorundadırlar. Çiftçiler tarlalarını sularken traktörler iş yaparken bazen sulanmış bölümde çalışmak zorunda kalabildikleri zaman traktörden inip sulanmış arazide yürümek zorunda kaldıklarında tarlada gezinirken yere bastığında dizine kadar çamura saptanırlar. Bu durum çok doğal görünse de tuhaf olan bölüm aynı sulanmış tarlada tonlarca ağırlıkta olan traktör nedense sulanmış arazide çamura saplanıp kalmamaktadır.

İnsan bunun sebebini ister istemez düşünüyor ve hayretler içinde kalıyor. Bu ilginç durumun sebebini şöyle izah edebiliriz.

Traktör çamura saplanmaması ve çiftçinin çamura batmasının açıklaması tamamen ağırlık ile basınç arasındaki farkla izah edilebilir. Traktör insandan çok fazla ağır olması doğrudur fakat traktörün ağırlığı daha fazla bir taban alanına yayıldığından çiftçi çamura saplanırken traktör hiçbir şey olmadan işine devam etmektedir.

Sonuç olarak, taban alanı her bir santimetre karesi traktör tarafından taşınan yükle, yani basınçla alakalı olduğundan bu basınç çok düşük olmaktadır. Oysa çiftçinin ağırlığı traktöre nazaran çok küçük bir alan kapladığı için yoğunlaşma gerçekleşmediğinden bu durumda basıncın çok daha büyük olmasına yol açmakta ve çiftçinin çamura batmamasına sebep olmaktadır.

Kısaca, bu durumu şu şekilde açıklayabiliriz. Bir nesne kendinden çok daha ağır olduğu için değil alana daha fazla yüksek basınç verdiği için daha fazla batma olayı yaşamaya mecbur kalmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Soluk Alıp Verme Nasıl Gerçekleşir başlıklı makalemizde Soluk alıp verme esnasında hava nasıl bir yol izler, Soluk alma esnasında neler yaşanır ve Soluk alma nasıl gerçekleşir? hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Üslü Sayıların Kolay Anlatımı

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?