Ağız Kokusu Sadece Diş Çürüklerinden Kaynaklanmıyor!

Ağız Kokusu Sadece Diş Çürüklerinden Kaynaklanmıyor!

Medeni toplumlarda bile ağız kokusunun çok yaygın olduğu günümüzde gerekli tedbirler alınmadığı takdirde sosyal ilişkilerin sekteye uğrayacağı bilinmelidir. Ağız kokusunun sebepleri sadece diş çürükleri ile ilgisi bulunmadığını, bu durumu çürük dişler kadar, diğer kronik hastalıkların da tetikleyerek ortaya çıktığını uzmanlar söylüyor. Diş Hekimleri Odası başkanı olan Fatih Güler bu konuya dikkat çekerek ağız ve diş […]

Medeni toplumlarda bile ağız kokusunun çok yaygın olduğu günümüzde gerekli tedbirler alınmadığı takdirde sosyal ilişkilerin sekteye uğrayacağı bilinmelidir. Ağız kokusunun sebepleri sadece diş çürükleri ile ilgisi bulunmadığını, bu durumu çürük dişler kadar, diğer kronik hastalıkların da tetikleyerek ortaya çıktığını uzmanlar söylüyor.

Diş Hekimleri Odası başkanı olan Fatih Güler bu konuya dikkat çekerek ağız ve diş sağlığının çok önemli olduğunu, ancak insanların diş hekimine gitmekten çekindiği yönündeki algının yanlış olduğunu belirtti. Doktor Fatih Güler konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

Yasal düzenleme yaparak ‘çocukların diş hekimine gitmesi zorunludur’ derseniz doğal olarak çocuklar yılda sadece bir kere diş hekimine gider. Bunun yerine bütün tedavi hizmetlerini tamamen devlet öderse, ücret kaygısı olmayınca dişçi korkusu da ortadan kalkar. Böyle durumda herkes çekinmeden diş hekimine gider. Dişçi korkuyla bize gelen birçok hasta ‘hiç korktuğum gibi değilmiş, fazla abartmışım’ gibi ifadeler kullanıyorlar. İnsanlar küçük bir adım atınca gerisi geliyor ve dişçi korkusunu yeniyorlar.’

Ağız kokusunun sebepleri

Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı da olan Fatih Güler, insanların en az günde 2 defa diş fırçalamaları gerektiğini, yine yılda en az iki defa diş hekimine gidip ağız ve diş sağlığı açısından dişlerini kontrol ettirmelerinin önemli olduğunu vurgulayarak şu açıklamaları yaptı:

‘Ağız kokusu sosyal ilişkileri olumsuz yönde etkilemektedir, hatta boşanmalara yol açacak kadar ileri gittiğini düşünüyorum. Ağız kokusunun boşanma sebebi olup olmadığını tam olarak bilmiyorum. Bu konuyu hukukçulara sormakta fayda var. Ağız kokusunun sadece çürük dişlerden kaynaklandığını düşünmek yanlıştır. Çünkü bize ağız kokusu şikayeti ile başvuran hastalarımızın çoğunun diş problemi olmadığını, ağız kokusunun başka kronik rahatsızlıklardan ortaya çıktığına tanıklık ediyoruz. Biz dişlerin çürük olup olmadığını, insan dilinde herhangi bir sorun olup olmadığını ve ayrıca ağız içinde bir lezyon bulunup bulunmadığına bakarız. Eğer varsa bu problemlerin tedavisi için çalışırız. Daha ilerisi aşamalar, kulak burun boğaz ya da dahiliye uzmanlarının uzmanlık alanına girer. Çünkü insanlarda kronik solunum yolu yetmezliği olabilir, bronşit, faranjit, astım, gastrit ya da larenjit gibi rahatsızlıkları ağız kokusuna sebep olabilir. Kısacası ağız kokusunun tek sebebi diş çürükleri değildir. Birçok farklı sebebi bulunmaktadır. Biz ise sadece ağız kokusunun çözümünü bulmak için diş ve ağız sağlığı ile ilgili  kısmıyla ilgileniyoruz.’

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Zihinsel Direcin Önemi

Demek ki ağız kokusunun kaynağını sadece çürük dişlere bağlamak yanlışmış. Düzenli olarak diş hekimlerine gidip ağız ve diğer organlara bağlı olup olmayan sağlık sorunlarını öğrenmeliyiz.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?