Ahlak Doğuştan mı Gelir Sonradan mı Öğrenilir

Ahlak Doğuştan mı Gelir Sonradan mı Öğrenilir

Arapça kökenli ahlak kavramı insanların yıllardan beri kendi kendine sorduğu bir sorudur. Güzel huy, iyilik ya da ahlak doğuştan mı gelir sonradan öğrenilir mi ya da kötü veya iyi olmak tamamen çevreden öğrendiğimiz bir şey midir? Bu konu üzerine sayısız değerlendirmeler açıklamalar yapılmıştır. Şeytani, çok kötü, hoş olmayan bencil davranışlar insanlara nereden bulaşmıştır. Bu sorunun […]

Arapça kökenli ahlak kavramı insanların yıllardan beri kendi kendine sorduğu bir sorudur. Güzel huy, iyilik ya da ahlak doğuştan mı gelir sonradan öğrenilir mi ya da kötü veya iyi olmak tamamen çevreden öğrendiğimiz bir şey midir?

Bu konu üzerine sayısız değerlendirmeler açıklamalar yapılmıştır. Şeytani, çok kötü, hoş olmayan bencil davranışlar insanlara nereden bulaşmıştır. Bu sorunun cevabını bulmak için farklı araştırmalar, deneyler yapılmaktadır. Yapılan deney ve araştırmalar insanın bakış açısını değiştirmesine yardımcı olacaktır.

Bu amaçla bebekleri inceleyen, onları değerlendiren uzmanların görüşlerine dikkat etmek gerekir. Çocuklarda ahlak kavramı ve kötü davranışların nasıl ediNildiğini öğrenmek çokta kolay değil. Çünkü onlara sorular sormak, gizemli şeyleri öğrenmek gerekir. Felsefi ahlak kollarındaki araştırmaların merkezinde bulunan bebekler bazı şeyleri yapamazlar. Küçükken tek başlarına ihtiyaçlarını gidemezler, konuşamazlar.

Ahlak eğitim deneyi videosu


Bebeklerin bilişleri üzerine çalışma

Ahlak Bilgisi konularında düşünce beyan edemezler. Ama bu durum bebeklerin hiçbir şey bilmedikleri manasına gelmez. Bebeklerin bilişleri üzerine çalışma yürüten psikolog Karen Wynn yaptığı deney sonuçlarını insanlarla paylaşıyor.

Yıllarca bebeklerin sürekli mızmızlanan canlılar olduğu düşünülmüştür. Bebeklere ilk baktığınız zaman genelde hep aynı şey düşünülmüştür. Ancak bütün ihtiyaçlarını istedikleri şeyleri doğrudan elde edemediklerini unutuyoruz. İhtiyaçları olan şeyleri söyleyemezler ancak herhangi bir görsel şovu rahatlıkla izleyebilir, eğlenip, görebilirler.

İyi davranış kötü davranış doğuştan mı geliyor

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yönetici Sekreteri (Asistanı) Kimdir Ne İş Yapar Maaşı Ne Kadar

Bu sonuçlardan yola çıkarak veri toplayabiliriz. Edinilen bilgiler ışığında küçük şirinlerin kafalarında neyin döndürdüğünü öğrenme fırsatımız var. Bebeklere oyuncak kutusuna çıkarılan farklı nesneler gösteriliyor. Bu nesnelerden birisi de oyuncak kutusundan çıkmaya çalışan bir kukla. Dikkatli takip eden minik şirin kendine yardım eden koklayıp ayırt edebiliyor aynı şekilde farklı bir tişört rengi ile kutudan çıkan kukla çocuğa yaklaşınca farklı tepkiler verdiği görülüyor.

İşte iyi davranış kötü davranış doğuştan mı geliyor sonradan mı öğreniliyor gözler önüne seriliyor. Bebek kendine faydalı olan renkli kuklayı korkusuzca seyredebilirken zarar verebileceğini düşündüğü farklı renkli kukladan çekiniyor. Bu durumu konuşarak söyleyemiyor ancak sevdiği nesneyi eliyle göstererek onaylamış oluyor.

Yapılan ahlak deneyi bebeklerin çoğunun kendisine zarar vermeyen tehlikesiz kuklayı seçtiğini gösteriyor. 3 aylıktan daha küçük bebekler üzerinde yapılan ahlak deneyi farklı bakış açılarını ortaya koyuyor. 3 aylık bebek iyi kuklaya uzanmıyor ancak bakışlarıyla beğendiği, sevdiği kuklayı söyleyebiliyor.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki 3 aylık bebeklerde gözleriyle odaklanarak Neyi beğendiklerini söyleyebiliyorlar. Ahlak eğitim deneyi farklı şekillerde devam ediyor. Videoyu izleyerek insanların ahlakı doğuştan mı yoksa sonradan mı öğrendiğini kolaylıkla anlayabiliyoruz.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?