Ahmet Haşim Kimdir?

Ahmet Haşim Kimdir?

Ahmet Haşim’in Hayatı  Türk edebiyatının usta kalemlerinden biri olan Ahmet Haşim  1884 yılında Irakın Bağdat şehrinde doğdu. Ahmet Haşim küçük yaşta annesini kaybetmesi üzerine babasıyla birlikte İstanbul’a göç ettiler. Ahmet Haşim ilk ve  orta öğretimden sonra İstanbul’un önemli okullarından olan Galatasaray Lisesi’ni okuyarak başarıyla bitirdi ve ardından iş hayatına atıldı. Ahmet Haşim 1920 yılında İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’ne girerek […]

Ahmet Haşim’in Hayatı

 Türk edebiyatının usta kalemlerinden biri olan Ahmet Haşim  1884 yılında Irakın Bağdat şehrinde doğdu. Ahmet Haşim küçük yaşta annesini kaybetmesi üzerine babasıyla birlikte İstanbul’a göç ettiler. Ahmet Haşim ilk ve  orta öğretimden sonra İstanbul’un önemli okullarından olan Galatasaray Lisesi’ni okuyarak başarıyla bitirdi ve ardından iş hayatına atıldı.
Ahmet Haşim’in Kişiliği

Ahmet Haşim 1920 yılında İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’ne girerek estetik eğitmeni olarak görev yaptı, ancak daha sonra buradan ayrılarak banka memurluğu görevine geçti, daha sonra yazma merakı yüzünden Akşam Gazetesinde köşe yazarlığına başlayarak fıkra yazarlığı yaptı. Ahmet Haşim hızlı ve değişken bir yaşam sonucunda, genç denilecek bir yaşta 1933 yılında hayata veda etti.

Ahmet Haşim’in Edebi Kişiliği

Ahmet Haşim şiir yönüyle Abdülhak Hamit Tevfik Fikret’in etkisinde kalmış, bu yönde şiirler yazmıştır. Ahmet Haşim ilk döneminde yazdığı yazılarda ağır bir dil kullanmış, gittikçe de izlenimci yönü ağır basar ve bu yönde şiirler yazmaya başlamıştır. O yaşadığı dönemi de temsil eden sembolizm akımının etkisinde kalmış, sembolizmin etkin örneklerini şiirlerine yansıtmıştır.

Ahmet Haşim’e ‘göre, şiir anlaşılmak için yazılmaz, duyulmak için yazılır.’ Ahmet Haşim’in şiirlerinde kelimelerin anlamlarından daha çok sözcüklerin söylenişindeki ses uyumu daha önemlidir.
Ahmet Haşim son dönemlerdeki yazdığı şiirlerde dilini ilk dönemdeki gibi ağır anlaşılmaz değil, daha sade ve anlaşılır hale getirmiştir. Yazar, şair yazdığı şiirlerinde detaycılıktan çok şiirsel bir yoğunluk ve doyuruculuk göze çarpmaktadır.
Ahmet Haşim çok fazla eser bırakmıştır. Eserleri özel olduğu için insanlar tarafından beğenilmiş ve ilgi görmüştür.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yaşlıların Dünyası 

Ahmet Haşim’in Eserleri 

Ahmet Haşim’in belli başlı eserleri olarak Piyale ve Göl Saatleri şiir olarak yazılmış eserleridir.
Fıkra türünde yazdığı eserler ise Gurabahane-i Laklakan, Bize Göre’dir.
Yazarın Almanya gezilerini anlattığı Frankfurt Seyahatnamesi adlı gezi yazısı vardır.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?