Ahmet Rasim Kimdir?

Ahmet Rasim Kimdir?

 Ahmed Rasim’in Hayatı 1864 yılında İstanbul’da doğan Ahmet Rasim sıkıntılı bir çocukluk dönemi geçirmiş bu sebeple 1875 yılında Darüşşafaka’da eğitimini tamamlayabilmiştir. Ünlü yazar 1932’ye kadar sürdürdüğü hayatını Heybeliada’da sonlandırmıştır. Ahmet Rasim çok çeşitli türde eserler bırakmış çok yönlü bir yazarımızdır. Tanınmış yazarlardan biri olan kahramanımız halk dilinin inceliklerini ustalıkla kullanır. Türk edebiyatının usta kalemi sıcak samimi bir […]

 Ahmed Rasim’in Hayatı
1864 yılında İstanbul’da doğan Ahmet Rasim sıkıntılı bir çocukluk dönemi geçirmiş bu sebeple 1875 yılında Darüşşafaka’da eğitimini tamamlayabilmiştir. Ünlü yazar 1932’ye kadar sürdürdüğü hayatını Heybeliada’da sonlandırmıştır. Ahmet Rasim çok çeşitli türde eserler bırakmış çok yönlü bir yazarımızdır. Tanınmış yazarlardan biri olan kahramanımız halk dilinin inceliklerini ustalıkla kullanır. Türk edebiyatının usta kalemi sıcak samimi bir ifade biçimini kullanmıştır.
Ahmet Rasim Türk halkının kültürüne katkı sağlamak amacıyla kültürel yazılar yazmıştır. Ayrıca uzun yıllar gazetecilik görevinde bulunmuş, dolayısıyla gazete yazıları ve kitaplar yazarak büyük halk kitlelerine ulaşılmış olan bir yazardır.
Ahmed Rasimin Hayatı

Ahmet Rasim’in en önemli özelliği çok iyi bir gözlemci olmasıdır. İkinci Hamit döneminde yaşadığı için İstanbul’un o dönemki sosyal yaşantısını eserlerinde yansıtmış ve sosyal içerikli 150’ye yakın kitap yazmıştır. Bu değerli insan çok yönlü bir yazar olduğundan dolayı fen bilgisi, matematik, okuma kitapları, dil bilgisi, tarih kitapları gibi farklı türde ezerler yazarak bütün halk kitlelerine ulaşma fırsatı bulmuştur. Onun eserleri okullarda ders kitapları arasında yer almış, hatta Resimli ve Haritalı Osmanlı Tarihi isimli bir kitabı da kütüphanelerin raflarında yer almaktadır.

 Ahmed Rasim’in Eserleri
Ahmet Rasim’in en bilinen eserleri, İlk Sevgi, Mektup Arkadaşım, Askeroğlu, Resimli ve Haritalı Osmanlı Tarihi, Tarih ve Muharrir, 2 Hatırlat, Güzel Eleni, İstibdattan Hakimiyeti Milliye Gecelerim, Romanya Mektupları, Şehir Mektupları ve Falaka adlı eserler olarak öne çıkmaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Devrent Deresi Türküsünün Gerçek Hikayesi

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?