Ahmet Ümit’in Yazarlık Macerası

Ahmet Ümit’in Yazarlık Macerası

Son dönemin en çok okunan ve ilgiyle takip edilen polisiye roman yazarlarından olan Ahmet Ümit İzmir’de bir söyleşide ilgin açıklamalarda bulundu. İzmir Konak Belediyesi tarafından ‘Edebiyat Sevdalıları’ için başlatılan ‘kitap kokusu’ adı verilen etkinliği konuk olarak Ahmet Ümit yazarlığa başlama süreci ve yazdığı kitaplar hakkında okurlarına bilgiler verdi.

Özellikle sanat ve polisiye kurgularıyla yazdığı romanları Türk okurlar tarafından büyük ilgiyle takip edilen yazar Ahmet Ümit, Eşrefpaşa Kültür Merkezi’nde yaptığı söyleşide edebiyat severlerin büyük ilgisi ile karşılaştı. Söyleşi ünlü sanat eleştirmeni Hülya Soyşekerci’nin Ahmet Ümit ve kitapları hakkındaki kısa tanıtımı ile başlarken Ahmet Ümit’in Türkiye’nin en önemli romancılarından biri olduğu vurgulandı. Daha sonra yazarın başyapıt olarak nitelediği son kitabı ‘Elveda Güzel Vatanım’ hakkında görüş ve düşünceler açıklandı.

Ahmet Ümit Kim

12 EYLÜL’ÜN ESERİ YAZAR OLDUM

Yapılan övgülerden sonra söyleşiye katılan konuklara teşekkür eden Ahmet Ümit, özellikle yazarlığa ve polisiye türündeki roman yazılarına tesadüfen başladığını söylemesi herkesi şaşırttı. 12 Eylül döneminde yazmaya başladığını dile getiren Ahmet Ümit şu açıklamaları yaptı:

‘Ben tesadüfen yazar oldum. Özellikle polisiye türde yazmam Kenan Evren sayesinde olmuştur. O zamanlar askeri diktatörlüğe karşı antifaşist gençler olduğumuz için arkadaşlarımızdan biri tutuklandı. Mensubu olduğum örgüt de benden konu ile ilgili bir rapor yazmamı istedi. Ben de ayrıntılı bir şekilde bir yıllık serüveni rapor haline getirdim. Bu yazdığın hikaye 40 farklı dilde yayınlandı. Ben de o zamandan beri yazar olarak biliniyorum. İşte benim yazalım bu şekilde başladı. Yani Özellikle polisiye roman yazmak için yola çıkmamıştım. Bireysel tarihin beni bu yöne sevk etti, yaşadığım olaylar neticesinde de bu türde yazmak zorunda kaldım. Eğer kendi kültürümden yola çıksaydım evrensel olarak yazmaya devam ederdim. Şimdi polise yazıyorum, ancak bunu yaparken de kendi toprakları bana yardım ediyor.’ şeklinde düşüncelerini açıkladı.

Katıldığı söyleşide salonu dolduran sevenlerine sordukları bütün sorulara samimiyetle cevap vermeye çalışan Ahmet Ümit, aslında sıkıldığı için yazmaya başladığını da ifade etti. Hayat çok dolu olması sebebiyle herkesin kendini takdir ettiğini, başarılarını kutladığını, bu sebeple büyük saygı gördüğünü, hatta dış ülkelerden bile davetler olduğunu dile getiren Ümit, yine de insan her şeyden bir süre sonra sıkılıyor, dedi. ‘Tek şeyden sıkılmıyorum. O da yazmak. Bu sebeple de sürekli yazmaya çalışıyorum. Yazarken heyecanlanıyorum. Sürekli heyecanlı hikayeler yazmak geçiyor içimden.’ diye söyledi.

Özellikle son kitabı ‘Elveda Güzel Vatanım’ hakkındaki sorulara ise 10 Ekim olaylarında Ankara’da hayatını kaybeden barış savunucuları insanlara adadığını dile getiren Ümit, bu çalışmasının büyük ilgi gördüğünü söyledi.

Salonda bulunan küçük bir dinleyicisinin kendi okulunda kütüphane kurmak istediğini, bunun için herkesin desteğine ihtiyacı olduğunu dile getirmesi üzerine Ahmet Ümit, minik dinleyiciye gerekli desteği sağlayacağına söz verdi. Yapılan söyleşi sonunda Ahmet Ümit’e Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş teşekkür etti ve kendilerini İzmir’de ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu, ifade etti.

Bir önceki yazımız olan Feraye Türküsünün Gerçek Hikayesi başlıklı makalemizde Feraye Türküsünün Sözleri ve Ferayidir Kızın Adı Ferayi Dinle hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ