Aile ve Tüketici Bilimleri Öğretmeni Ne İş Yapar

Aile ve Tüketici Bilimleri Öğretmeni Ne İş Yapar

Aile ve tüketici bilimleri öğretmeni görev aldığı eğitim kurumunda öğrencilerine veya yetişkinlere beslenme, ev yönetimi, gıda teknolojisi, besin alanında uygulamalı ve teorik olarak eğitim veren görevlidir. YAPMASI GEREKEN GÖREVLER Yükümlü olduğu sınıfın düzeyine göre planlar hazırlama, sorumlu olduğu çalışma ortamını eğitim almak için uygun duruma getirmek, Kendisi için ayrılan ders zaman diliminde hazırladığı planları uygulayarak […]

Aile ve tüketici bilimleri öğretmeni görev aldığı eğitim kurumunda öğrencilerine veya yetişkinlere beslenme, ev yönetimi, gıda teknolojisi, besin alanında uygulamalı ve teorik olarak eğitim veren görevlidir.

YAPMASI GEREKEN GÖREVLER

  • Yükümlü olduğu sınıfın düzeyine göre planlar hazırlama, sorumlu olduğu çalışma ortamını eğitim almak için uygun duruma getirmek,
  • Kendisi için ayrılan ders zaman diliminde hazırladığı planları uygulayarak öğrencilere gerekli bilgi ve becerileri kazandırmak,
  • Çalıştırdığı öğrencilerin başarılarını değerlendirip başarıyı artırmak için gerekli çalışmaları hazırlamak,
  • Eğitici öğretici sosyal çalışmalarda görev alarak öğrencilerinin becerilerini geliştirici etkinlikler hazırlama,
  • Öğrencilerin gelişim süreçlerini izleyip meydana gelen sorunlara çözüm yolu bulmak, kendi alanı ile ilgili seminer panel sempozyum gibi sosyal faaliyetleri takip ederek bunların çalışma alanına yansıtılmasını sağlamak,
  • Yıl içinde yaptığı çalışmaları, ürünleri uygun ortamlarda sergiler yaparak sunmak,
  • Eğitim öğretim döneminin başında ve sonunda kendisi için hazırlanan seminerlere katılmak sorumlu olduğu alanda çalıştığı kurumun düzen ve disiplinini sağlamak için gayret göstermek.
Aile ve tüketici bilimleri öğretmeni maaşı

MESLEKTE KULLANILAN MATERYALLER

Alanına göre ders kitapları, yardımcı kaynak kitaplar, fotokopi yaprakları, meslek alanı ile ilgili yayınlar, eğitim araçları olarak tepegöz, video, projeksiyon, saydam, bilgisayar, bilgisayar yazılımları, ölçüm aletleri, laboratuvar malzemeleri, kimyasal madde ve katkı maddeleri, ocak, fırın, buzdolabı, mutfak araç gereçleri

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Sosyal bilimlere ilgi duyan araştırma ve incelemeyi seven, detaylara dikkat eden, duygu ve düşüncelerini başka insanlara net bir biçimde aktarabilen, öğrenmeye meraklı olmalıdır. İşine özen gösteren, herkesle iyi iletişim kurabilen, sabırlı, anlayışlı, sempatik, çözüm üretme yollarında başarılı, öğrencilerinin duygu ve düşüncelerine tercüman olabilen gelişmeye istekli girişimci kimseler olmaları istenir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Nasıl Kendi İşimin Patronu Olurum?

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Sınıf ve atölye olduğu için genelde kapalı ortamlarda ve hayatta hareket eder çalıştığı alan temiz ve rahat hareket etmeye müsait çalışma alanlarıdır.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA İMKANLARI

Sosyal ekonomik politik meselelere meydan verebilecek olumsuz hayat koşullarına ve ailelerin bilinçlendirme amaçlı eğitim alan bu bölüm mezunları meslek liselerinde gıda teknolojisi yönetimi, besin, beslenme öğretmeni olarak görev alabilmektedirler.

İSTENEN EĞİTİMLER VE İLERLEME

Bu bölümde görev alabilmek için öncelikle lise ya da dengi bir okul mezunu olmak ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda başarılı olmak şartıyla üniversitelerde yükselmek istersen yüksek lisans yapma şansına sahiptir.

EĞİTİM SONRASI VE İŞ FIRSATLARI

Eğitim sonrasında da kamu personeli seçme sınavına girmek şartıyla yeterli puanı alarak öğretmen olarak atanma hakkına sahiptirler. Aile ve tüketici bilimleri öğretmeni maaşı çoğu çalışandan iyidir.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?