Ailede Çocuğa Zaman Ayırmanın Önemi

Ailede Çocuğa Zaman Ayırmanın Önemi

Günümüz insanı ailede eğlence ortamı oluşturma konusunda pek başarılı değildir. Nedeni de teknolojiye yenik düşmesi olarak söylenebilir. Çünkü önceden aileler oturup birlikte çocuklarıyla farklı etkinlikler düzenlemekte iken, şimdilerde teknolojik ürünlerin hayatımıza girmesi ile çocuklarımızı ve hatta büyüklerimizi bile bireyselleştirmiştir. Aileler aynı ortamda oturup eğlenecekleri, birlikte gülebilecekleri zaman ayırmayı bırakın, çocuklarına ders ortamı hazırlamak neredeyse imkansız […]

Günümüz insanı ailede eğlence ortamı oluşturma konusunda pek başarılı değildir. Nedeni de teknolojiye yenik düşmesi olarak söylenebilir. Çünkü önceden aileler oturup birlikte çocuklarıyla farklı etkinlikler düzenlemekte iken, şimdilerde teknolojik ürünlerin hayatımıza girmesi ile çocuklarımızı ve hatta büyüklerimizi bile bireyselleştirmiştir. Aileler aynı ortamda oturup eğlenecekleri, birlikte gülebilecekleri zaman ayırmayı bırakın, çocuklarına ders ortamı hazırlamak neredeyse imkansız hale gelmiştir. Sizlere  bu durumu düzeltmek adına yapabileceğiniz basit etkinlik tavsiyelerimiz olacak. Denemekten zarar gelmez.

ÇOCUKLARLA EVDE HANGİ ETKİNLİK YAPILMALI

Çocuklar resim yapmaya bayılır. Bir anne olarak ya da baba olarak elimizden geldiğince yapabileceğiniz bir otomobilin yarım taslak halindeki resmini veya çizdiğiniz bir ağacın eksik bıraktığınız meyvelerini, yapraklarını, bir kapının kolunu, anahtar deliğini veya buna benzer yarım bırakılmış herhangi bir nesnenin çocuğunuz tarafından tamamlanarak tamamlamasını isteyebilirsiniz.

Eğer teknolojiye yenik düşmedi iseniz ya da teknolojiye karşı direniyorsanız, yalnızlaşmadıysanız ve aile içi eğlenceler düzenlemek istiyorsanız, size birkaç aile içi etkinlik tavsiyeleri de bulacağım.

Hayal gücünü ateşleyin

Çocuklarımıza sorular sorarak hayal gücünü ateşleyebilirsiniz. Bunun için de kim bilir çocuğunuzun hayatı ne kadar değişip gelişeceğini görünce şaşırabilirsiniz. Çocuklarınıza soracağınız sorular onun hayal dünyasını etkilemeli, farklı düşünme yönünü geliştirmeli, zekasına olumlu yönde katkı sağlamalıdır. Bunun için ilk yapılacak önerimiz bu olabilir.

çocuk yetiştirme üzerine

Bir başka etkinlikte ise farklı kaynak kitaplarından resimler bulup onları çocuğunuza gösterip yeteri kadar bakmasını isteyebilirsiniz. Daha sonrada bu kitabı kapatıp çocuğunuzun önceden bakıp hafızasına aldığı resimlerle ilgili sorular sorabilirsiniz. Örneğin resimde kaç tane …. nesne vardı, gibi. 

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ebe Kime Denir Görevi Nedir

Farklı bir etkinlikte ise çocuğunuza kendinizi iyice incelemesini söyleyin, sonra da bulunduğunuz ortamdan dışarı çıkıp kendi üzerimizde bir şeyler değiştirip tekrar içeriye girince bizdeki değişikliğin ne olduğunu sorabilirsiniz. Örneğin terlik girebilirsiniz, çorap değiştirebilirsiniz ya da çıkarabilirsiniz veya gömleğimizi tişörtünüzü farklı giyip çocuğunuzun karşısına çıkabilirsiniz.

Siz de hayal dünyanızı kullanarak farklı basit etkinlikler düzenleyerek çocuğunuzun aktif öğrenmesini sağlayabilir, yalnızlıktan sıkılmasına engel olabilir, en önemlisi de teknoloji bağımlısı biri olmaktan kurtarabilirsiniz.

Bu önerimiz belki çok komik gelebilir ama denemekte fayda var. Siz de göreceksiniz ki sizin umursamadığınız, komik bulduğunuz bu önerilerimiz küçük beyinler için çok değerli bulunacak, önemseme ve hatta bir alışkanlık haline gelecektir. Çünkü büyük insan, küçük insan arasındaki anlayış düşünce farklıdır. Başlangıçta çocuğunuza uyum sağlamak zor gelebilir. Çünkü çocuk seviyesine inmeyi bilmek her insanın harcı değildir. Deneyin, görün. Geleceğinizi seviyorsanız biraz fedakarlık yapmanız gerekmektedir. Bizden söylemesi!

Bir önceki yazımız olan Evde Çocuklarla Oynanacak Oyunlar başlıklı makalemizde 7 ADIM DANSI ÖĞRETİMİ, ÇOCUKLARA SINIF İÇİ OYUN ÖĞRETİMİ ve Evde çocuklarla oynanabilecek oyunlar hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?