AKREDİTE OLMAK NEDİR NE İŞE YARAR

AKREDİTE OLMAK NEDİR NE İŞE YARAR

Akredite olmanın faydası nedir diye bir soru sorulduğu zaman, cevap olarak belki kendi fakültemizden, kendi fakültemizin programından örnek vermek gerekirse en önemlisi, şeffaf olmak. Bütün eğitim kurumunun bileşenleri şeffaf olmak zorundadır. Ben buyum demek zorundasınız, şunları bunları yapmak istiyorum diyorsunuz. Sonuçta bunları yaptığını ortaya koyduğu da yani hedeflerini gerçekleştirme dair kanıtlar ortaya sunuyorsunuz. Herkese göstermek […]

Akredite olmanın faydası nedir diye bir soru sorulduğu zaman, cevap olarak belki kendi fakültemizden, kendi fakültemizin programından örnek vermek gerekirse en önemlisi, şeffaf olmak. Bütün eğitim kurumunun bileşenleri şeffaf olmak zorundadır. Ben buyum demek zorundasınız, şunları bunları yapmak istiyorum diyorsunuz. Sonuçta bunları yaptığını ortaya koyduğu da yani hedeflerini gerçekleştirme dair kanıtlar ortaya sunuyorsunuz. Herkese göstermek zorundasınız, dolayısıyla bu size bir tanınırlık getiriyor. 

Akreditasyon  Nedir?

Akredite olurken uluslararası akreditasyon kurslarında onayını almak gerekiyor. Türkçe ingilizce çift dilli açıklaması da gerekmektedir. Bu belge Avrupa’da ve Amerika’da tanınır olduğunu gösteren belgedir. Bunun anlamı sizden mezun olan bu akreditasyon belgesine sahip olan programa sahip olan öğrencinin müziğin tanındığını diğer ülkelerde de tanınır olma anlamına geliyor. Çift diploma programlarında Amerika ile yapılan anlaşmalar gereği son 2 yıl Türkiye’de okuyan öğrencinin veya tam tersi son 2 yılın Amerika’da okuyan bir öğrencinin çift diploma hakkı olduğunu söyleyebiliriz. Bunu öğrenci seçme yerleştirme kılavuzunda da bu programı tercih eden öğrencilerin önceden bilmesi açısından şeffaflık olarak göstermekteyiz.

AKREDİTE OLMANIN AVANTAJLARI

Eğitim amaçlarının tanımı öğrencileri 4- 5 yıl sonra sizden aldıklarına, verdikleri, daha sonra çalışma ortamındaki bilgi ve becerilerini harmanlayarak nasıl bir konuma geliyor, bunları da ileri dönük bir takım hedefleri olarak bir kenara koymalıyız. Bunun anlamı şudur, eğitim amaçları tanımlarken mezun olanlar yüzde 20’si üretici konumuna gelecektir. Bunu da sayarak ölçerek koydun sedefin tutup tutmadığını gerçekleşip gerçekleşmediğini kanıtlamak gerekiyor. 

Bir diğeri yaz okullarında Amerika’dan bir üniversite, yaz okulu için öğrencilerine bizden ders almaları için Türkiye’ye gönderiyor. Bunun anlamı da verdiğiniz derslerin içeriği kalitesi bizim tarafımızdan da onaylanmıştır. Dolayısıyla sizin verdiğiniz sizin bölümlerin sizin derslerin öğrencilerimiz tarafından almasını istiyoruz anlamına gelmektedir. İşte bu sebeple yabancı öğrencilerin notlarını da transkript edebiliyoruz. Akreditenin getirisi sizi başka bir kurumu tanıdığı, önemsediği anlamına gelmektedir.

Bir önceki yazımız olan Atatürk İlke ve Inkılapları Konu Anlatımı başlıklı makalemizde Atatürk İlke ve İnkılapları Konusu, Atatürk İlke ve Inkılapları videolu konu anlatımı ve Atatürk'ün 6 temel ilkesi hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  AÖF - FAİZ TEORİLERİ KONU ANLATIMI

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. Kurumun ürünleri, kaliteyi gösterir. Sonuç önemlidir. Birilerinin kontrol etmesi, kaliteyi arttırmıyor. Eğer artırsaydı bazı kurumlar belli aralıklarla teftiş edilmesine rağmen zarar ediyor ve kalitesiz. Bunların kalitesi onaylanıyor teftişle. Ama ürünleri, hiç de revaçta değil.

    • Akredidite değil, formasyon istiyoruz. Formasyon alamayanı ogretmen yapmıyorlar.
      Akredite karın doyurmuyor.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?