Aktüer Kimdir Aktüer Ne İş Yapar?

Aktüer Kimdir Aktüer Ne İş Yapar?

 AKTÜER NEDİR Bir sigortacılık mesleği olan aktüer finansman ve nüfus hareketlerini planlayan ve olasılık istatistik teorilerini uygulayan tablolar çizilebilen raporlar oluşturabilen kesin hesapları onaylayan kişiye verilen bir ünvandır. Aktüerin en önemli görevi sigorta programları hazırlamaktadır. Sigorta yapılan kişinin eşyanın veya bir malın ortaya çıkan hasarlarını miktarlarını en iyi şekilde hesaplaması gerekir. Bir kazada yangında ve özellikle de […]

 AKTÜER NEDİR

Bir sigortacılık mesleği olan aktüer finansman ve nüfus hareketlerini planlayan ve olasılık istatistik teorilerini uygulayan tablolar çizilebilen raporlar oluşturabilen kesin hesapları onaylayan kişiye verilen bir ünvandır.

Aktüerin en önemli görevi sigorta programları hazırlamaktadır. Sigorta yapılan kişinin eşyanın veya bir malın ortaya çıkan hasarlarını miktarlarını en iyi şekilde hesaplaması gerekir. Bir kazada yangında ve özellikle de ölümlü bir felaket sonucunda ortaya çıkabilecek bütün olasılıkları hesaplaması aktüerin en önemli görevidir.

Aktüerya personeli grafiklere ve tablolara bakarak, mensubu olduğu sigorta firmasının veya sosyal güvenlik kuruluşunun bütün yükümlülüklerini tarifelerini hesaplar. Kaynaklarını ve kar paylarını en iyi şekilde ayarlamak zorundadır. Sigorta firmasının finansman raporlarını da hazırlamak yine aktüerin görevleri arasındadır.

NASIL AKTÜER OLUNUR

Aktüer olmak isteyen bir kişinin matematik ve ekonomiyle ilgili alanlarda çok başarılı olması, analitik düşünme becerisine sahip olması, ayrıntılara önem vermesi beklenir. Çok dikkatli olması ve yeniliklere açık olması, insanlarla iletişimde sorun yaşamayan kimseler olmaları gerekmektedir.

Çalışma ortamları ise, hem büro hem de çeşitli kuruluşların sigortacılık işlemlerini yapabileceği aktif alanlardır. Çalışma saatleri ise düzenli ulu bazen hafta sonu çalışmaları da gerekebilir böyle durumlarda fazla mesai yapması gerekebilir.

Aktüerya Bölümü

Sigortacılık risk yönetimi konusunda hızla gelişmekte olan ülkemizde oluşabilecek tüm risklere karşı telafi edici ve koruyucu önlemler almak için ihtiyaçların en iyi şekilde önceden hesaplanması, sosyal güvenlik kuruluşlarının sunduğu hizmetleri de talebe göre değerlendirmek gerekmektedir. Aktüerya mesleğini yapmak isteyenlerin geniş bir çalışma yelpazesi olduğunu hatırlatmak isteriz. Bu meslek grubunda çalışmak isteyenler sigorta şirketlerinde bankacılık sektöründe ve sosyal güvenlik alanlarında çok rahat iş bulabilmektedirler.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Evde Çocuk Bakarak Para Kazanmak

Aktüer Eğitimi Maaşı

Bu ünvana sahip olabilmek için de üniversitelerin bankacılık ve sigortacılık bölümlerini bitirmesi gerekmektedir. Meslek eğitim süresi 4 yıl lisans düzeyinde olup eğitim öğretim süresi boyunca da şu dersleri okumaları gerekmektedir. Matematik ekonomi muhasebe hukuk sosyal politikalar ve maliye. Ayrıca bu bölümü bitiren ve aktüer ünvanına sahip olan kişilerin lisans eğitiminden sonra yüksek lisans doktora yapabilme şansları mevcuttur yine isterlerse kendi işyerlerini de kurma imkanına sahiptirler. Aktüer  maaşı süper denlecek kadar iyidir. Oldukça dolgun bir ücret almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?