Alerji Nedir, Alerjiden Nasıl Korunulur

Alerji Nedir, Alerjiden Nasıl Korunulur

Havaların yavaş yavaş ısınmaya başlaması, ağaçların çiçek açması insanlara güzel görünse de farkında olmadıkları gizli bir tehlikesi olan alerji insanları tehdit etmeye başlıyor. Alerji Neden Olur Alerji; hassas bir yapıya sahip olan insanlarda herhangi bir etken maddeye karşı vücudun aşırı tepki göstermesi sonucunda oluşan hassasiyet reaksiyonuna verilen addır. Alerjen adını verdiğimiz, insanı rahatsız eden salınımlar kimyasallardan meydana gelmektedir. Bu kimyasalların […]

Havaların yavaş yavaş ısınmaya başlaması, ağaçların çiçek açması insanlara güzel görünse de farkında olmadıkları gizli bir tehlikesi olan alerji insanları tehdit etmeye başlıyor.

Alerji Neden Olur

Alerji; hassas bir yapıya sahip olan insanlarda herhangi bir etken maddeye karşı vücudun aşırı tepki göstermesi sonucunda oluşan hassasiyet reaksiyonuna verilen addır. Alerjen adını verdiğimiz, insanı rahatsız eden salınımlar kimyasallardan meydana gelmektedir. Bu kimyasalların biri olan histamin vücudumuzdaki damarlardan dokulara ulaşması sonucunda vücutta döküntü, kaşıntı, yanma, kızarıklık, burunda akıntı, tıkanıklık şeklinde ortaya çıkar.

Alerjiden Nasıl Korunmalıyız

Alerji rahatsızlığına yakalanmamak için öncelikle doğal beslenme yollarına gitmeli, katkı maddelerinden, koruyucu madde içeren gıdalardan uzak durmalıyız. Çünkü doğal olmayan ürünlerin alerjen madde içerdiği herkes tarafından bilinmektedir.

alerji hastalığı olan insanlar

Alerji, neden olduğu kesin olarak bilinmeyen bir rahatsızlıktır. İnsan vücudu neye tepki verdiğini tam olarak bilinmemektedir. Çünkü insan, hem ruhsal bir yapıya sahip, hem de fiziksel bir yapıya sahip olduğundan bazen sevmediğiniz bir şeye karşı vücudun verdiği tepki fiziksel olarak dışa vurabilir; bazen de vücudumuza giren herhangi bir besin maddesinin ruhsal olarak tepkimesini görebiliriz. Durum böyle olunca da insanın yaratılışı gereği neye, nasıl tepki vereceğini bilemiyoruz. Ama bildiğimiz tek gerçek bu tepki  sonucunda oluşan rahatsızlığı da verdiğiniz alerji tanımı tam olarak neden kaynaklandığı sorusuna cevap bulamamaktadır.
Bildiğimiz bir gerçek var ki bazı insanlar ilkbaharda çiçek tozlarından, çimenlerden, ağaçlardan, polenlerden rahatsız olduğu ve bunun sonucunda da  kısacası hayat kalitesi olumsuz yönde etkilendiğini bildiğimizdir. Bu sebeple ağaçların çiçek açma mevsiminde, yaz bitiminden sonbahara doğru bazı insanların rüzgar sebebiyle de yağmur sonrasında da polenlerin havada uçmasından etkilenerek rahatsız olduklarını ve alerjik rahatsızlık geçirdiklerini biliyoruz.
Polenler gözle görülemeyecek kadar küçüktür fakat polenler havaya tanışarak insanların solunum yoluyla ağzından burnundan göz ve akciğerler ne kadar gidebilirler bildiğiniz en tipik bahar nezlesi alerjik rinit şeklinde ortaya çıkar. Bunun sonunda da burun akıntısı, hapşırma, boğaz bölgesinde kaşıntılar,  gözlerde sulanma, kızarıklık ve kaşıntı yaparak alerjik konjonktivit olarak adlandırılır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Uçak ve Uzay Mühendisliği Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Alerji Nasıl Tedavi Edilir

Yazımızın en başında da söylediğimiz gibi öncelikle bu sorunu çözüme kavuşması için alerji türünün test edilerek karar verilmesi, yapılan testler sonucunda da alerjinin nasıl tedavi edileceğine karar verilmesi gerekir. Alerjinin türüne göre ilaç tedavisi ya da insanlarda alerjiye sebebiyet veren gıdaların kullandığı araç gereçleri titizlikle seçilmesi, alerji yapan besinlerin alınmaması, hatta ve hatta insanlarda diş macunu seçimi, temizlik malzemelerinin düzgün seçimi alerji rahatsızlığını ortadan kaldırabilmektedir.
Bazı alerji hastalığı olan insanlar havanın soğuk ya da sıcak olmasından bile etkilendiğinden hava durumunu iyi takip etmeli kendini rahatsız etmeyecek bir havada dışarıya çıkmalıdır.
Hayvan tüyüne karşı alerjisi olan insanların hayvanların çok olduğu ortamlarda uzak durması bu rahatsızlığı engelleyebilir.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?