Alışveriş Sistemindeki Olumsuzluklar Ortadan Kalkıyor

Alışveriş Sistemindeki Olumsuzluklar Ortadan Kalkıyor

Son dönemlerde sıkça gündeme gelen alışveriş merkezlerinin düzenlenmesi ve uyulması gereken yükümlülükler hakkında görüş ve düşünceler kamuoyu ile paylaşıldı. Son yapılan düzenlemeler ile yeni ihtiyaçların karşılanması amacıyla alışveriş yapılan merkezlerin belli bir sisteme kavuşturulması ve gelen taleplere cevap vermeleri için gerekli çalışmalar yapılacak. Tüketicilerin talepleri doğrultusunda AVM kurulması için yeni düzenlemeler yapıldığı bakanlık tarafından duyurdu. […]

Son dönemlerde sıkça gündeme gelen alışveriş merkezlerinin düzenlenmesi ve uyulması gereken yükümlülükler hakkında görüş ve düşünceler kamuoyu ile paylaşıldı. Son yapılan düzenlemeler ile yeni ihtiyaçların karşılanması amacıyla alışveriş yapılan merkezlerin belli bir sisteme kavuşturulması ve gelen taleplere cevap vermeleri için gerekli çalışmalar yapılacak.

Tüketicilerin talepleri doğrultusunda AVM kurulması için yeni düzenlemeler yapıldığı bakanlık tarafından duyurdu. Bu amaçla hazırlanan kanun tamamlayıcı düzenlemeler içerdiğini hatırlatan yetkililer alışveriş merkezleri yönetmeliği taslağının bittiğini belirttiler. Yapılacak olan merkezlerin hangi nitelikte özelliklere sahip olacağını, ne tür yenilikler geleceğini sorulan sorularla cevaplanmaya çalışıldı.
Konu ile ilgili görüş ve düşüncelerini açıklayan bakanlık yetkilileri en son yaptıkları düzenleme ile şu bilgilere yer verdi.
Tüketicilerin talepleri doğrultusunda ibadet alanları oluşturulacak ve sosyal aktivitelere yer verilerek AVM’lerin aynı zamanda birer kültür merkezi konumuna büründürülmesi söz konusu olacak.

AVM’lerde ibadethane zorunluluğu

Mimari açıdan da zorunlu alanların bulunması gereken yerler tespit edildi. Buna örnek olarak 5000 metrekare alana sahip bir iş merkezinin içinde belli ölçülerde hem baylar için hem de bayanlar için zorunlu ibadethane yer alması gerekiyor. Ayrıca bebekli anneler için bebek odası yapılması da zorunlu. Çocuklarıyla birlikte alışverişe giden ailelerin ihtiyaçları için de çocuk oyun alanlarının tanzim edilmesi gerekmektedir.

Outlet olarak hizmet veren alışveriş merkezlerinin bütün mağazaları ‘Outlet’ olmak zorundadır. İçimde satılan ürünlerin milyonun yüzde 70 civarında indirimli ürünleri satma zorunluluğu getiriliyor.
Taslak içerisinde bir hasıla indirimli yapılan satışların süresi, promosyon satışlarının şartları net olarak belirtilmek zorunda olacak. Örnek vermek gerekirse, indirimli ya da promosyonlu satış yapacağını açıklayan bir firma bu yaptığı promosyonun süresini içeriğini öncesini ve sonrasını net olarak yazmak zorundadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Mucize Besinler Hangileridir

‘Zararına satışlarımız başladı, kapatıyoruz’ dönemi bitiyor

‘Kapattık, Son Satışlar’ yalanına son

Mağazasını kapatmak isteyen bir işletme sahibi ya da tadilat yapacaksa, yapacağı kampanyanın içerisine dahil ederek belirtmek zorundadır. ‘Zararına satışlarımız başladı, kapatıyoruz’ gibi tüketici aldatmaya yönelik girişimler bu şekilde engellenmiş olacak. Buradaki amaç tüketiciyi aldatmaya yönelik olan zamanı, süresi, başlangıcı, sonu tam açıklanmayan ‘kapattık, son satışlar’ gibi ucu açık ve sonu belli olmayan promosyon bile diyemeyeceğimiz satışlar yasaklandı.
Yapılacak yeni düzenleme ile bilhassa zincir marketlerin ya da hızlı tüketim sektörü olarak kabul edilen mağazaların belli bir nispetinde olduğu şehrin coğrafi tescilli olan markası, yerel ürününü sattığı mağazanın raflarında bulundurma zorunluluğu getirildi.

Aidatsız kartlar

En çok merak edilen konulardan birisi de aidatsız kartlar ile ilgili. Burada oluşan bir sıkıntı aidatsız kabul eden kartlarda bir türlü istikrar sağlanamıyor. Yapılan düzenleme ile rekabet unsuru olması açısından bir düzenleme yapmadan önce kredi kartı verenlerin belirlenmesi gerekmektedir. Yasal altyapının oluşması için biraz zaman gerektiği söylendi, bekliyoruz.

Telefon dolandırıcılıkları

Gündeme gelen önemli konulardan birisi de telefon dolandırıcılıkları hakkında idi. Tüketici ile ilgili yapılan yeni düzenleme olup olmadığı yönünde idi. Bu konudaki açıklamada bu tür sorunların çözümü için daha öncesinde de farklı düzenlemeler yapıldı ancak merdiven altı üretim olarak adlandırılan hiçbir yerde kaynağına rastlanmayan firmaların yaptığı girişimler araştırılıyor. Onlar gerekli cezalara çarptırılacak.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Can Sıkıntısı Nasıl Giderilir

Vatandaşa farklı kanallardan ve SMS göndererek tüketicileri yanıltma yönelik yapılan soygunlara itibar edilmemeli. Böyle şüpheli numaraların bakanlığa acilen bildirilmesi gerekmektedir.

En çok sahtecilik yapılan ürünler

En çok sahtecilik yapılan ürünlerin başında ise çocuk oyuncakları, çocuk ayakkabıları, diş fırçaları olarak tespit edildi. Bunların da bakanlık yetkililerince sürekli gözetim ve denetim altında tutularak insanların sağlığına zarar vermemesi için ithal oyuncak ve kırtasiye malzemelerinin sürekli denetleniyor. Bu konuda vatandaşın da bilinçli olması ve kanserojen içeren ürünlerden satın almaması gerektiği unutulmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?