Allah mı, Tanrı mı?

Allah mı, Tanrı mı?

 Allah “AHAD” oluşu dolayısıyla sınırsız-sonsuz , zerrelere cüzlere ayrılmaktan beridir…      “Allah , Samed ” oluşu dolayısıyla öyle bir varlıktır ki , ne kendisine bir varlığın girmesi veya katılması söz konusu olabilir ; ne de kendisinden ikinci bir varlığın çıkışı, meydana gelişi!… Hiçbir eksiği , noksanı ve bu yüzden de bir şeye muhtaciyeti düsünülemeyecek […]

 Allah “AHAD” oluşu dolayısıyla sınırsız-sonsuz , zerrelere cüzlere ayrılmaktan beridir…

     “Allah , Samed ” oluşu dolayısıyla öyle bir varlıktır ki , ne kendisine bir varlığın girmesi veya katılması söz konusu olabilir ; ne de kendisinden ikinci bir varlığın çıkışı, meydana gelişi!… Hiçbir eksiği , noksanı ve bu yüzden de bir şeye muhtaciyeti düsünülemeyecek olandır ALLAH.

“ALLAH” , ‘ LEM YELİD’ oluşu dolayısıyla, kendisinden meydana gelecek ikinci bir varlığın mevcudiyetinden söz edilemez.

“ALLAH” , ‘LEM YULED ‘ olması dolayısıyla , kendisinin meydana geldiği öne sürülecek ne bir Tanrı ne de herhangi bir şey alarak, ikinci bir varlık mevcut değildir.

‘LEM YEKUN LEHU KUFUVEN AHAD’ olusu dolayısıyla da mikro y CTa da makro planda O’nun dengi, misli benzeri ikinci bir varlık yoktur…

Yukarıda anlatmaya çalıştığım AHAD olan ALLAH  gene hz Muhammed Aleyhisselam tarafından bize ulaştırıldığına göre ; HAYY, ALİM , MURİD, KADİR, SEMİ, BASİR , KELİM’dir.

Demek oluyor ki, AHAD olan ALLLAH yukarıdaki isimlerle işaret edilen vasıfların da sahibidir.

Kuran-i kerimde çeşitli yerlerde “ilahımız”, ” ilahınız” gibi ifadeler geçmekte. Peki biz bu duruma bakarak yüce Allah’a tanrı ya da ilah diyebilir miyiz?!!

Şimdi elimizi vicdanımıza koyarak düşünelim…

Varlığına iman ettiğimiz, ya da inanmadigimiz, ancak her iki halde de ALLAH adını verdiğimiz Tanrı ile ; burada tarif edilen Hazreti Muhammed’in açıkladığı “ALLAH” aynı mıdır?…

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Halil İbrahim Camisinin Açılış Serüveni

“ALLAH’I HAKKIYLA İDRÂKA ÇALIŞMADILAR!.. (22-74)

İslam dininin temelini oluşturan ” LA İLAHE İLLALLAH ” sözünün manasına bakar isek durumu daha rahat kavrayabilecegimize inanıyorum.

Bu söz basit olarak ele alınırsa ; “TANRI YOKTUR SADECE ALLAH VARDIR” anlamında değerlendirilir…

{ La İLAHE };  {La} yoktur; {İlahe}, Tanrı demektir, yani tapılacak  tanrı yoktur, demektir. Akabinde bir açıklama geliyor…; {İlla} “sadece” {ALLAH} vardır!..

Yani tanrıya tapılır, Allah’a ise kulluk edilir. Netice olarak şunu belirtelim ki, alemleri tanıyarak Allah’a ermek değil; Allah’ı tanıyarak , alemlerini seyretmek ana gayemiz ve hedefimiz olmalıdır.  VESSELAM

 METE GEZER

Bir önceki yazımız olan Kendine Güvenmek başlıklı makalemizde kendinize özgü güveni geliştirme ve Özgüven hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?