Almanya’da ‘Haydi Türkçe Konuş Benimle’ Projesi

Almanya’da ‘Haydi Türkçe Konuş Benimle’ Projesi

Almanya’da yaşayan Türk çocuklarına kendi dillerini öğrenmeleri amacıyla görevlendirilen Türkçe ve Türk kültürü öğretmenlerinin verdiği derslerini teşvik etmek amacıyla ‘Haydi Benimle Türkçe Konuş’ adı verilen proje devreye sokuldu. Proje kapsamında 40 civarındaki Türk okul aile birliği derneklerinin yöneticileri ve Almanya’nın farklı bölgesinde görev yapan Türkçe ve Türk Kültürü dersleri öğretmenleri de katıldı.

Türkçe’nin dünyada en çok konuşulmakta olan 5. dil olduğuna vurgu yapıldı. Türklerin varoluşu kendi dillerine sahip çıkmalarına endekslidir. Dilimizi ve kültürümüzü çocuklarımıza öğretmek zorundayız. Eğer kendi kültürümüzü, kendi dilinizi çocuklarımıza öğretemezsin bu çocuklar burada asimile olur. Her insanın kültürünü ve karakterini kendi dili yansıtır. Anadilin çok önemli olduğunu unutulmamalıdır. Önce kendi kültürümüzü tanımalıyız. Kendi kültürümüzü tanımadan başka kültürlerden bize hiçbir fayda gelmez.

‘Haydi Benimle Türkçe Konuş’ adı verilen proje temelde anadilin değeri üzerine bina ediliyor. Almanya’da doğup büyüyen çocuklar doğal olarak buranın dilini konuşuyor, ancak anne babalar, ebeveynler olarak evde sürekli Türkçe konuşursa çocuklarımız da kendi dilimizi unutmaz. Bu sebeple evde de kendi dilimiz Türkçe konuşulmalıdır.

Türkçe öğrenelim, konuşalım!

Almanya’da Türkçe konuşalım!

Telefonda Türkçe konuşun, Türklerle kendi aranızda Türkçe konuşun. Dilimizi yaşatalım. Unutmayın, sizler Türksünüz! Sizlerin arkasında Türkiye Cumhuriyeti var. Türkçe konuşursak yok olmayız.

Son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalara göre iki dilli çocuklar her aşamada çok başarılı olduğu gözlemleniyor. Eğitime ağırlık vermeliyiz. Öncelikle de Türkçe dilini önemsemeliyiz. Burada Türkçe ve Türk Kültürü derslerine çocuklarımızın katılımını artırmalıyız. Bu oran şimdi yüzde 35’lar civarındadır. Biz bunu yüzde 50 ile 60’lara çıkarmaya çalışalım. En önemli görev de anne ve babalara düşüyor.

Türkçe dersleri ile Almanca, Matematik, İngilizce ve diğer derslerin de öğrencilere kurslar yardımıyla öğretilecek. Kurslar hem öğrencilere hem de yetişkinlere hitap ediyor. Sadece dil dersleri değil, bunun yanında bağlama, ney, folklor, el sanatları gibi sosyal içerikli kurslar da açılıyor. Türkçe dersine girmeyen öğrencilere derslere katılımını sağlamak için ailelerinin destek olması gerekmektedir. Kendi kültürümüzün en güzel örneklerini burada kurslarda yaşatmak zorundayız. Çocuklarımıza hep birlikte sahip çıkalım. Türkçe ve Türk Kültürü dersleri en iyi şekilde değerlendirilmelidir.
‘Haydi Benimle Türkçe Konuş’ projesi mutlaka önemsenmeli ve kalıcı olan Türk neslinin asimilasyonu önlenmelidir.

Bir önceki yazımız olan Silah Sıkarak Eğlence mi Olur? başlıklı makalemizde maganda kurşunu, Silahla kutlama ve Silahla kutlama olur mu hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ