Alo 183 Nedir, Hangi Hizmetleri Veriyor

Alo 183 Nedir, Hangi Hizmetleri Veriyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olan Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nun alt birimi Alo 183 sosyal danışma hattı olarak ihtiyaç sahibi insanlara yardımcı olmaktadır. Alo 183 ne işe yarıyor 7/24 aralıksız hizmet veren danışma hattı başta istismar ve ihmale uğrayan çocuklar olmak üzere kadın, yaşlılar, engelliler, şehit ve gazilerle ilgili her türlü soruna […]

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olan Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nun alt birimi Alo 183 sosyal danışma hattı olarak ihtiyaç sahibi insanlara yardımcı olmaktadır.

Alo 183 ne işe yarıyor

7/24 aralıksız hizmet veren danışma hattı başta istismar ve ihmale uğrayan çocuklar olmak üzere kadın, yaşlılar, engelliler, şehit ve gazilerle ilgili her türlü soruna çözüm bulmak amacıyla destek ünitesi olarak hizmet vermektedir.

Kadına yönelik yapılan her türlü şiddete karşı hazır kıta ihbarları değerlendiren destek hattı 24 saat hizmet vermektedir ücretsiz olarak aranabilen Alo 183 kadın, çocuk ve sosyal hizmet danışma hattı Türkiye’nin her noktasından hiç bir ücret ödemeden aranabilir.

Bu hatta uzman personeller görev yapmaktadır. Problem iletildiği zaman ekonomik, cinsel, fiziksel ya da duygusal istismar ve ihmale uğramış kadınlara sosyal destek hizmeti verilmektedir. Bu birimin hizmetlerini daha ayrıntılı olarak ele alalım.

Alo 183 ne işe yarıyor

Alo 183 niçin aranır

7/24 hizmet veren bu birimde istismar ve ihmal, namus ve töre cinayetleri, şiddet olayları başta olmak üzere çocuk, kadın, yaşlı, engelli, şehit yakını ve gazilere yönelik destek hizmeti verilmektedir. Durum telefonla acilen bildirildiği takdirde olayın gerçekleştirdiği şehrin acil müdahale birimi, güvenlik güçleri ile birlikte olaya müdahale etmektedir.

Alo 183 arandığı takdirde olayın vahametine binaen, yerine göre danışmanlık, yerine göre rehberlik hizmetleri sunuluyor. İletişim birimine ulaşan çağrılar vatandaş temsilcisine, mevzuat uzmanına, mesleki uzmana, saha koordinasyon görevlisine ve şehirlerde yer alan acil müdahale ekiplerine ulaşıyor. Böylece hizmet kim tarafından en hızlı şekilde verilebileceği kararlaştırılır. Olayın boyutuna göre gerekli destek sağlanıyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çocukları Zehirlemeyin!

Olayda namus, töre, şiddet, istismar ve ihmal gibi bir durum söz konusu ise tedbir amaçlı olayın geçtiği yerde sorumlu olan jandarma ya da emniyet birimleri ile koordineli olarak gerekli müdahale yapılıyor.

Alo 183 hangi hizmetleri veriyor

5 farklı destek primi ile hizmet veren Alo 183 Sosyal Destek Hattı sorunların çözümüne yönelik çalışmalar yürütüyor. Çocuklara yönelik çalışmalar, kadına yönelik işlemler, engelliler için yapılan hizmetler, yaşlılar için yapılan hizmetler ve şehit yakınları ile gazilere sunulan hizmetler olarak 5 grupta destek sağlanıyor.

Alo 183 hizmetleri

Çocuklar için verilen hizmetler

Koruyucu aile, evlat edinme, çocuk hakları, suça yönelen ya da suçun mağduru olan çocuklara yönelik rehabilitasyon hizmetleri, çocukların aile yanında desteklenmesi, sokakta çalıştırılan ya da yaşamak zorunda kalan çocuklar için verilen hizmetler, çocukların koruma altına alınması, yuvaya yerleştirilmesi, sevgi evlerine yerleştirilmesi, çocukların herhangi bir işe yerleştirilmesi ve toplum içinde takip edilmesi, çocuklar için gönüllü hizmetler ayarlanması, çocuklara yönelik şikayetler ve tavsiyelerin değerlendirilmesi, gerekli görülmesi durumunda Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü ya da ilgili şehrin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından görevlendirilmiş acil müdahale ekip sorumlusuna olayın havale edilmesi gibi çocuklara yönelik hizmetler yapılmaktadır.

Kadınlar için verilen hizmetler

Kadına yönelik şiddete karşı ise çalışmalar aralıksız devam etmektedir. Alo 183 sosyal destek hattı vasıtasıyla töre, namus cinayetlerinin sonlandırılması için çalışmalar yapılmaktadır. Kadına yönelik bir şiddet söz konusu ile ise kadın konuk evleri, aile danışma merkezleri gibi birimlerde gerekli destek sağlamaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yapı Dekorasyon Teknisyeni Ne İş Yapar Görevleri Maaşı

Engelliler için verilen hizmetler

Engelliler için ise rehabilitasyon hizmetleri, engellilere uygun istihdam çalışmaları, engellilerin hukuksal dayanakları, engelliler için yapılan yardımlar ve bağlanan maaşlar, engellilerin koruma altına alınması, sağlık hizmeti sunulması, engelli yaşam merkezine yerleştirilmesi gibi çalışmalar yürütülmektedir.

Yaşlılar için verilen hizmetler

Yaşlılara yönelik Alo 183 hizmetleri ise huzurevlerine yerleştirilme, rehabilitasyon merkezlerine yerleştirme, yaşlılara verilen maaşlar, yaşlılar için ayrılan yaşlı dayanışma merkezi tarafından verilen hizmetler, sokakta kalan evsiz yaşlılar için yapılabilecek çalışmalar, her türlü şikayet istek ve talepler iletilebilmektedir.

Şehit yakınları ve gaziler için yapılan çalışmalar

İstihdam, tedavi, yasal haklar nelerdir, şehit yakınları ve gazilere sağlanan hukuksal haklar nelerdir, sosyal ve güvenlik hakları hakkında bilgilendirme yapılmaktadır.

Benzer sorunları yaşayan vatandaşlar Alo 183 sosyal destek hattını arayarak sorunlarına çözüm bulmaya çalışabilirler.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?