ALTIN ORAN MUCİZESİ

ALTIN ORAN MUCİZESİ

ALTIN ORAN=1,618 Kutsal kitaba inandığımız gibi yaşıyor muyuz, yoksa kendi kendimizi mi kandırıyoruz? Kur’an insanoğluna sonsuz ve mutlu bir yaşama ulaşım yolunu tarif etmektedir. Bu konuda tüm işaret ve deliller bize doğru yolu işaret etmektedir. Ebedi olmanın ve cennetin gerçekliğini ispat eden en küçük bilgi dahi kainatın en değerli bilgisidir. Altın oran ölçebilen pergel 1,618= […]

ALTIN ORAN=1,618

Kutsal kitaba inandığımız gibi yaşıyor muyuz, yoksa kendi kendimizi mi kandırıyoruz? Kur’an insanoğluna sonsuz ve mutlu bir yaşama ulaşım yolunu tarif etmektedir. Bu konuda tüm işaret ve deliller bize doğru yolu işaret etmektedir.

Ebedi olmanın ve cennetin gerçekliğini ispat eden en küçük bilgi dahi kainatın en değerli bilgisidir.

Altın oran ölçebilen pergel

1,618= Bir virgül altı yüz on sekiz, buna altın oran denmektedir. Leonardo Da Vinci bu sayıya İlahi Oran ismini vermiş ve bu gizemli sayı üzerine çeşitli çalışmalar yapmıştır. Bu sayıyı bir saplantı şeklinde sahiplen ve bağlanan Leonardo Da Vinci dünyanın ilk altın oran ölçebilen pergelini icat etmiştir. Hemen hemen her tablosunda kusursuzluğu ve dengeyi yakalamak için bu gizemli oranı kullanmaktaydı.

Gezegen yörüngesinin ekleptik yapısını keşfeden ünlü astronom Keppler de altın oran sayısı için ‘büyük bir hazine’ değerlendirmesini yapıyordu. Güneş, sisteminin yapısını altın oranı kullanarak açıklama yoluna gitmişti bulunduğu sistem içerisinde tüm canlı ve cansız objeler, simetri ve altın oran (1,618) temel baz alınarak çeşitliliği sağlayacak bir esneklik içerisinde yaratıldığı kanaatine varmışlardır.

Altın Oran

Altın oran hesaplaması

Bitkilerin yaprak dizilimlerinde ve evrendeki sayısız yerde altın orana göre dizayn edilmiş bir tasarım bulunmaktadır.

Dönen kara deliklerin de altın oranla ilişkisi olduğu keşfedildi. Altın oranın sanatta ve bilimdeki varlığı ile ilgili akademisyenlerin kaleme aldığı binlerce kitap, saygın bilim dergileri ve makaleler bulabilmek mümkündür. Bugün 16/9 olarak tasarlanan LCD televizyonlar, kredi kartları gibi pek çok imali ve endüstriyel objede insan gözüne en estetik şekilde görünen bir yapı olduğu için altın oran (1,618)kullanılmaktadır. Altın oranı Avrupalılara öğreten Müslüman bilim adamları 1 den başlayarak artan ve altın oranı doğuran gizemli bir sayı dizisinin açılımı olarak ünlenen bu sayı dizisini, yaradılışı bir sayısından doğduğunuz ifade ettiğine dair izler taşıdığını açıklamaktadır.

1 sayısı yani Arapça’daki adıyla Vahit aynı zamanda Yaratıcının Kur’andaki en önemli isimlerinden biridir. Altın oran ve 1 sayısı arasında sıra dışı bir ilişki bulunmaktadır. 1 sayısı ile kesirli toplamları iç içe geçmiş çoklu yansımaları şeklinde kendini gösteren işlem altın oranı vermektedir görünüşü 1 ile başlayan ve 1 ile devam eden yaradılışı çağrıştıran bir sayıdır. 1 sayısı kareköklerinin sonsuza doğru topladığında altın oranı vermektedir. Altın oran sayısının karesini almak için sayıya 1 eklemek yeterlidir.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kız Kulesi Hakkında Bilgi

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?