Altına Yatırım Yapma Yöntemleri

Altına Yatırım Yapma Yöntemleri

Ülkemizde faizi sevmeyen, borsadan anlamayan ve döviz alım-satımından korkan kişilerin başvurduğu yatırım aracı olan altın nasıl değerlendirilmelidir,  altına nasıl yatırım yapılmalıdır? Bu konu bilinçli olarak enine boyuna ele alındığı zaman altına yatırım yapma yöntemlerini bilenlerin daha fazla getiri sağlayacağı kesindir. Yastık altında bekleterek altından fazla kazanç beklemek amiyane tabirle safdillikten başka bir şey olamaz. Analistlerin yaptığı değerlendirmelere göre yatırımcılar […]

Ülkemizde faizi sevmeyen, borsadan anlamayan ve döviz alım-satımından korkan kişilerin başvurduğu yatırım aracı olan altın nasıl değerlendirilmelidir,  altına nasıl yatırım yapılmalıdır? Bu konu bilinçli olarak enine boyuna ele alındığı zaman altına yatırım yapma yöntemlerini bilenlerin daha fazla getiri sağlayacağı kesindir. Yastık altında bekleterek altından fazla kazanç beklemek amiyane tabirle safdillikten başka bir şey olamaz.

Analistlerin yaptığı değerlendirmelere göre yatırımcılar daha çok küçük çaplı olarak kabul edilen çeyrek altın, yarım altın veya gram ile satın alabileceği parçalara yönelmektedir. Piyasa analistleri satış imkanı ve geri dönüşü kolay ebatta olan altınların değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yapıyorlar.

Altın sertifikası yöntemi

Ekonomi çevreleri fiziki yatırım olarak kabul edilen altının iyi bir yatırım aracı olmasına karşın, hırsızlar tarafından çalınma tehlikesine karşı önlem alınması gerektiğini dile getiriyor. Bunun için de altın sertifikasının alınması tavsiye edilmektedir. Yani altın yatırımcısı evinde, üzerinde ya da herhangi bir kasada fiziki olarak altın taşımasına gerek kalmaksızın sertifika ile altın sahibi olmalarını tavsiye etmektedir. Altın sertifikası almak için bankalara gidip anlaşma yapılmalı, satın almayı düşündüğünüz miktar altın bankalar tarafından korunuyor. Bunun karşılığında size belge veriliyor. Bu belge sizin ne kadar altının olduğunu göstermektedir. Bunun karşılığında bankaların saklama bedeli, sigorta bedeli gibi ek ücretler aldığını da hatırlatalım.

Altın madeni şirket hisseleri satın almak

Vadeli piyasada altın yatırımı

Finans sektöründe bilgi sahibi olan yatırımcıların tercih ettiği vadeli piyasada altın yatırımı önceden belirlenmeyen miktarda altını yine önceden fiyatı belirlenmeden satın almak olarak yorumlanıyor. Bu satın alma işlemi de aracı kurumlar vasıtası ile yapılmaktadır. Yani vadeli işlemler borsasında altın alınıp satılıyor ve doğal olarak kar marjı değişkenlik gösteriyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Radyo ve Televizyon Teknolojisi Teknikeri Nasıl Olunur-Ne İş Yapar-Maaşı

Altın madeni şirket hisseleri satın almak

Parasını altına yatırarak daha az riskle kazanmak isteyenlerin başvurulması gereken altın madeni şirketlerine ait olan hisseleri satın almak farklı bir altın yatırımı olarak karşımıza çıkıyor. Altına yatırım yapma yöntemleri  arasında altın fiyatlarını hareketlerine bağlı olarak değişen şirketlerin hisseleri sadece altın yatırımı olarak düşünülmemelidir. Çünkü altın yatırımcıları aynı zamanda enerji maliyetleri üretim araştırma yönetim gibi farklı riskleri de beraberinde hesap ederek buna paralel kar ya da zarar açıklayabiliyor.

Altın madeni şirket hisseleri

Altın yatırım fonları almak

Ekonomi analistleri tarafından altın yatırımcılarının borsada işlem görmekte olan altın yatırım fonlarına da değerlendirmesi gerektiğini ifade ediyorlar. Çünkü bu fonlar belli bir vadeye bağlı kalmaksızın ne zaman istenilirse o zaman satılabilir. Aynı şekilde ne zaman almak istenirse o zaman satın alınabilir. Bu sebeple kolaylıkla elden çıkarılabilir. Yükseldiği zaman kar getirme amaçlı olarak satış yönünde tercih yapılabilir. Çünkü buradaki yatırımlar altın fiyatlarından olumsuz yönde etkileniyor. Sebebi de altın fonları fiziki altın fiyatları ile borsada işlem görmekte olan para ile eşit tutuluyor. Altın yatırım fonlarının en önemli avantajı saklama üretim maliyeti sigorta gibi ek ücretleri ödeme zorunluluğunun bulunmamasıdır.

Altın ortak yatırım fonları almak

Altın ortak yatırım fonları da para yöneticileri tarafından ortak bir havuz içinde yönetilen karlı bir yatırım aracı olarak düşünülmelidir. En güvenli altın yatırım biçimi olarak kabul edilen altın ortak yatırım fonları sektörde çeşitlilik anlamına gelen değerli metallerin profesyonel uzman kişiler tarafından yönetilerek kağıda dönüştürülmesi sistemidir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Türkiye’de Meslek Seçiminde Yapılan Hatalar

Eğer yatırım yapma boyutunda altın sahibi iseniz sizlere altına yatırım yapma yöntemlerini özetlemeye çalıştık. Tercihinize göre uygun birini seçerek altınlarınızı değerlendirebilirsiniz ancak yastık altı adı verilen yatırım şeklinde değerlendirmek büyük riskler taşımaktadır.

Yeteri miktarda altın rezervi bulunan yatırımcılar mutlaka altına nasıl yatırım yapılır araştırıp öğrenmeli ve ona göre pozisyon almalıdır. Dünya genelinde birçok ülkenin ekonomisi için mihenk taşı olarak kabul edilen altın çok güvenilir bir yatırım aracı olarak kabul görmektedir. “Güvenilir Liman” diye nitelendirilen bu yatırım aracı uzun vadede yatırımcısına her zaman kazanç sağlamıştır.

Altın yatırım fonları almak

Altına neden yatırım yapılmalıdır

Birincisi, daima küresel talep görmesi dolayısıyla güçlü bir talep ile karşılaşır. Bu da her zaman rahatlıkla elden çıkarma ve değerinde satma olarak kabul edilir.

İkinci etken, portföyü çeşitlendirmek isteyenlere sağlam bir dayanak olarak görülür. Risklerini en aza indirmek isteyen yatırımcılar mutlaka portföy içerisine altın yatırımını dahil eder.

Üçüncüsü, uluslararası piyasalarda en çok rağbet gören döviz Amerikan Dolarının değer kaybetmesi, aynı zamanda altının da yatırımcısına kazandırması anlamına gelir. Çünkü altın Amerika Birleşik Devletleri parası olan dolar cinsinden fiyatlandırılır, bu bakımdan Türk yatırımcısı dolar değer kazandığı zaman olumlu yönde altından kâr etmiş sayılır.

4. önemli etken ise, enflasyon karşısında hiçbir değer kaybı yaşamamasıdır. Dolayısıyla ülkede ekonomik istikrarsızlık olsa bile altına yatırım yapan kişi bu olumsuzluklardan fazla etkilenmez, hatta tam tersi değer kazanır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Evden Eve Nakliyat Sektörü Modernleşiyor

5. ve son önemli avantajı, altının evrensel bir yatırım aracı olmasıdır. Dünyanın neresine giderseniz gidin altın değerinde alınır ve satılır. Yani evrensel bir yatırım aracıdır.

Altına nasıl yatırım yapılır, altından nasıl gelir sağlanır… yatırımcıların özellikle küçük yatırımcının anlayabileceği şekilde konuyu özetlemeye çalıştık.

Bir önceki yazımız olan Tıbbi Laboratuvar Teknikeri Nasıl Olunur Ne İş Yapar başlıklı makalemizde Tıbbi Laboratuvar Teknikeri, Tıbbî laboratuvar teknikeri iş imkanları ve Tıbbi laboratuvar teknikeri maaşı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?