Altının Değer Kazanması

Altının Değer Kazanması

 EN ÇOK ALTIN ÜRETEN ÜLKELER Tarihin çok eski dönemlerinden beri insanoğlunun vazgeçemediği ve hem kıymetli bir maden hem de güzellik ve zenginlik sembolü olarak kullanılan bir madendir altın. Bu değerli maden aynı zamanda bir ülkenin zenginliğinin göstergesidir. Devletlerin sahip oldukları altın madeni rezervleri dünya üzerindeki ekonomik gücünü de temsil etmektedir. Bu sebeple doğal olarak da […]

 EN ÇOK ALTIN ÜRETEN ÜLKELER

Tarihin çok eski dönemlerinden beri insanoğlunun vazgeçemediği ve hem kıymetli bir maden hem de güzellik ve zenginlik sembolü olarak kullanılan bir madendir altın. Bu değerli maden aynı zamanda bir ülkenin zenginliğinin göstergesidir. Devletlerin sahip oldukları altın madeni rezervleri dünya üzerindeki ekonomik gücünü de temsil etmektedir. Bu sebeple doğal olarak da her ülke altına gereği kadar ilgi göstermek zorunda kalıyor. Malumunuz olduğu gibi zengin ülkeler dünya üzerinde söz sahibi konumdalar.
Bir yılda dünya genelinde toplam olarak üretilen demek pek doğru olmaz çıkarılan altın miktarı yaklaşık üç bin tondur. Topraklarından en fazla altın madeni çıkarılan ülke de yıllık yaklaşık beş yüz tonla Güney Afrika Cumhuriyeti’dir. Daha sonra sırasıyla Amerika Birleşik Devletleri, Latin Amerika Ülkeleri, Avustralya, Kanada, Çin, Endonezya ve Rusya sıralanır. Avrupa kıtası altın üretimi bakımından pek de zengin bir kıta değildir. Avrupa kıtasında yıllık olarak üretilen altın miktarı sadece 25 ton civarıdır.

Altının Değeri

Listede dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama en başta bulunan ülke Güney Afrika Cumhuriyeti olmasına rağmen ekonomik olarak diğer ülkelerin çok gerisindedir. Demek ki bir ülkenin altın madeni rezervlerini elinde bulundurması çok da önemli değil. Onu çıkarmak çok çok daha fazla önem arz ediyormuş. Güney Afrika Cumhuriyeti sahip olduğu altın madenini kendisi değil diğer zengin ülkelerin firmalarına çıkartmaktadır. Sadece insan faktörü kendi ülke insanına ait oluyor yani istihdam oluşuyor. Bu da yine artı değer gibi görünse de aslında ülkenin gizli gizli sömürülmesi anlamına gelmiyor mu?

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Bursalılar Üniversite Sayesinde Doğal Etle Besleniyor

Doğadaki bütün madenler bulundukları coğrafyanın  topografik özelliklerine göre, madenin topraktaki derinliğine göre ve oluşma özelliklerine göre   açık işletmeler  yani yerüstü işletme veya yeraltı yani kapalı işletmeler olarak çalıştırılır. Altın madeni çıkaracak işletmeler için uyulması gereken bir kaç prosedür vardır.  Bunlar; projelerin ekonomik olması, çevreye uyumlu olması, doğaya zarar vermemesi gibi kriterlerdir. Bütün maden işletmelerinde olduğu gibi altın  çıkarmak için de yapılacak çalışmalar projeye uymak zorundadır.

Altın madenin çıkarılması için kullanılan kimyasallarla ilgili dünyaca kabul edilen kurallar vardır ama yine de bu cevherin çıkarılması sanıldığı kadar kolay da değildir, masum da değildir. Çünkü basından takip ettiğimiz kadarıyla dünyada altın cevherinin üretimi   sodyum siyanürle yapılmaktadır. Siyanür kelimesi doğaya duyarlı insanların tüylerinin  ürpermesine mani olamaz. Çünkü iyimser bir tahminle dünya altın üretiminin %80’i siyanür sayesinde çıkarılmaktadır. Güya siyanür gibi insana ve doğaya tehlikeli atıkların kullanımına dünyada standartlar getirilmiştir ama ne olursa olsun küresel ısınmaya ve dünyanın dengesinin bozulmasına etki ettiğini herkes tahmin eder.

İNSANLAR NEDEN ALTIN SEVER

Bazen şu insanlara şaşarım. İlla bir şeylere anlam yükleyecek ve onu elde etmek için kendi yaşam alanını yok edecek tek varlıktır şu insanoğlu. Altın sarı bir metalden başka nedir ki… Bir hayvan olarak bakabilsek keşke doğaya. EĞER BİR HAYVAN GÖZÜYLE BAKSAYDIK DOĞAYA, CENNETİ  YAŞARDIK DÜNYADA.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Harekete Geçmek İçin Ne Yapılmalıdır

Dünya üzerindeki altın rezervine sahip olan bütün ülkelerde çevre felaketleri yaşanmaktadır. Doğa tahrip edilmekte, görüntü kirliliğinden tutun toprak kirliliğine, hava kirliliğine kadar insanoğlunun yaşam alanını her her geçen gün daraltıyor bu saçma değerli maden merakı…

Alınacaklarını biliyorum ama kadınları kullanarak çıkarıyorlar altın adını verdikleri bu madeni. Kullanmak derken vazgeçemedikleri takı aracından bahsediyorum. Sömürgeciler her zaman  için bir bahane vardır.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?