AMATEM, ÇEMATEM Bağımlılıktan Koruyor

AMATEM, ÇEMATEM Bağımlılıktan Koruyor

Gizli tehlike madde bağımlılığı çocuklarımızı ve yetişkinleri tehdit ediyor. Artık bireysel bir sorun olmaktan çıkarak bütün toplumu ilgilendiren bir sorun olarak herkesi sinsice tehdit ediyor. Bağımlılık neden arttı Endüstri devrimi ile beraber, kullanımı artmaya başlayan tütün ve tütün türevleri sıradanlaşmış, bunun yerine sentetik uyuşturucular, eroin, esrar, morfin ve benzeri uyuşturucu maddeler gencecik insanları tuzağına düşürmektedir. […]

Gizli tehlike madde bağımlılığı çocuklarımızı ve yetişkinleri tehdit ediyor. Artık bireysel bir sorun olmaktan çıkarak bütün toplumu ilgilendiren bir sorun olarak herkesi sinsice tehdit ediyor.

Bağımlılık neden arttı

Endüstri devrimi ile beraber, kullanımı artmaya başlayan tütün ve tütün türevleri sıradanlaşmış, bunun yerine sentetik uyuşturucular, eroin, esrar, morfin ve benzeri uyuşturucu maddeler gencecik insanları tuzağına düşürmektedir. Sebep, bazen keyif almak, bazen aile tutum ve davranışlarının yanlış olmasından kaynaklanabilir. Neticede bu kötü alışkanlığa yakalanan insanların bir şekilde tedavi edilerek bağımlılıktan kurtulması için çalışmalar yapılmalıdır.

Çocuk-ergen bağımlılığı

Bu alanda ülkemizde önemli girişim, gelişmeler yaşanmaktadır. Açılan danışmanlık merkezleri sayesinde madde bağımlısı çocuklar, ergenler, yetişkinler sorunlarını profesyonel insanların yardımıyla aşmaktadır.

AMATEM’in açılımı nedir?

Amatem; Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi. Bağımlı hastalara hizmet verilmektedir

Esrar kullanımı zararsız gibi gösterilen ya da anlatılan yanlış algılar çok sık karşımıza çıkmaktadır. Oysa uyuşturucunun her türlüsü tehlikeli ve zararlıdır. Bilhassa ergenlik döneminde bağımlılık akran gruplarından kaynaklanmaktadır. Çünkü cinsel, fiziksel, duygusal ve sosyal yaşamda bireyin olgunlaşma dönemi ister istemez arkadaş gruplarının olumlu ya da olumsuz olarak bireye yansıması ile kendini göstermektedir.

Sağlık Bakanlığı ile madde bağımlılığına karşı sosyal görev üstlenen dernekler vakıflar aileye bilinç ve farkındalık kazandırarak problemler çözüme kavuşturuluyor.

ÇEMATEM nedir

Kısa adı ÇEMATEM olan, Diyarbakır Çocuk Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi yıllardır 5 binden fazla madde bağımlısı çocuğun tedavi gördüğü açıklandı. Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi alt birimi olan ÇEMATEM hakkında bilgiler veren Başhekim Dr. Şenol Gedik, merkeze sadece Güneydoğu Anadolu bölgesinden değil Türkiye’nin farklı illerinden de çocukların tedavi görmek amacıyla başvurduğunu bildirdi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Eğitimle Öğretim Arasındaki Fark

ÇEMATEM Sorumlusu olan psikiyatri uzmanı Dr. Mehmet Emin Yüksel de ailelerin çocuklarının madde bağımlısı olup olmadığını öğrenmelerinin zaman aldığını söyledi. Diyarbakır ÇEMATEM 9 yıldan beri madde bağımlısı olan ergen çocuklara yataklı tedavi hizmeti sunmaktadır. Hizmete girdiği günden beri 4 binden fazla madde bağımlısı çocuğu bu illetten kurtulmaları için ayakta ve yatarak tedavi hizmeti veriyor. Merkezde 10 yatak kapasitesi olmasına rağmen bu durum ihtiyaç durumunda 20 çocuk için imkanlar zorlanabiliyor. Tedavi görmek amacıyla buraya gelen madde bağımlısı çocuklar hem tedavi görüyor, hem de sportif ve kültürel faaliyetlere katılma fırsatı buluyor. Diyarbakır ÇEMATEM, müzik, el işi atölyeleri ve resim atölyeleri ile çocuklara kültürel faaliyet verirken, bahçede de futbol ve voleybol oynama fırsatı sunuyor. Ayrıca çocuklar  güvercinlerle vakit geçirme fırsatı yakalıyor.

En Büyük ÇEMATEM

 ÇEMATEM’de farklı bölgelerinden gelen çocukların tedavi edilmesi için yoğun çaba sarf ediliyor. Başhekim Dr. Şenol Gedik, Diyarbakır ÇEMATEM’in İstanbul’dan sonra Türkiye’deki en büyük ikinci merkez olduğunu ifade etti. Konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesinde tek ve önemli bir merkez olan ÇEMATEM daha ziyade bölge çocuklarına hizmet vermekle beraber, diğer şehirlerimizden de hastalarımız bulunmaktadır. Tedavi gören çocukları günlük hayata adapte etmek için farklı aktiviteler yapıyoruz. Bunlar, tedavinin bir parçası olarak düşünülmektedir. Müzik, resim, spor, bahçede bostan yetiştirme ve güvercinlerle vakit geçirme tedavinin basamakları arasındadır. Merkezimiz 9 yıldan beri 4 binden fazla hastaya hizmet verdi. Bu hastaların bazılarını ayakta tedavi ettik, bazıları da yatılı olarak tedavi gördü. Yatılı tedavi görmek isteyen hastalarımıza en az bir ay tedavi uyguluyoruz. Bu durum bazen iki ayı bulabiliyor. Bazı durumlarda çocukların ailelerini merkezimizde ağırlıyoruz. Hekimlerimiz bazı durumlarda ailelere eğitim vermek zorunda kalıyor. Çünkü çocukların evine döndüğü zaman ailelerin çocuklara nasıl davranması gerektiğini anlatmamız gerekiyor. Evde çocukla nasıl konuşacağını, nasıl iletişime geçeceğini, onu nasıl kontrol edeceğini ailelere verdiğimiz eğitimlerle anlatıyoruz.

ÇEMATEM DİYARBAKIR

ÇEMATEM sorumlusu olan Psikiyatri Uzmanı Dr. Mehmet Emin Yüksel de merkezleri ile ilgili olarak şunları söyledi:

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Hardal tohumu ve yağının faydaları

“Bazı çocuklar birkaç yıldan beri madde kullandığı halde ailesi bunu çok geç öğreniyor. Sonra bize geliyorlar, biz de ailelere dikkat etmesi gereken birkaç konunun üzerinde duruyoruz. Eğer çocuğunun son günlerde davranışlarında bir farklılık varsa, derslerinde başarı düşüklüğü yaşanıyorsa, çok sık gribal enfeksiyon durumları varsa, sürekli burnunu çekiyorsa, göz bebeklerinde küçülme, kızarma ya da büyüme varsa, sürekli tuvalete gidip orada uzun süre kalıyorsa ve sık sık yalan söylüyorsa, evde otururken uyku hali oluşuyorsa bize başvurmalarını tavsiye ediyoruz. Böyle durumda olan çocukların aileleri endişe etmeden bizim merkezimize başvurabilir, biz onlara gerekli yardımları yaparız.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?