AMERİKA (ABD) NASIL KURULDU

AMERİKA (ABD) NASIL KURULDU

AMERİKA KITASI NASIL KEŞFEDİLDİ (ELE GEÇİRİLMESİ) 1492 yılında ilk defa Christoph Colomb’un öncülüğünde keşfedildi ya da yerlilerden (Kızılderili) ele geçirildi, diye bilinmektedir. Kıta adını ise 1507 yılında buraya gelen Americo Vespucci’den dolayı aldığını bilmekteyiz. İtalyan denizcilerin İspanya kralının desteği ile bu keşifleri yaptığını söyleyebiliriz.  ABD nasıl kurulduğunu biraz geriye giderek anlatalım. İSPANYA’DA MÜSLÜMAN VE YAHUDİ KIYIMI On beşinci […]

AMERİKA KITASI NASIL KEŞFEDİLDİ (ELE GEÇİRİLMESİ)

1492 yılında ilk defa Christoph Colomb’un öncülüğünde keşfedildi ya da yerlilerden (Kızılderili) ele geçirildi, diye bilinmektedir. Kıta adını ise 1507 yılında buraya gelen Americo Vespucci’den dolayı aldığını bilmekteyiz. İtalyan denizcilerin İspanya kralının desteği ile bu keşifleri yaptığını söyleyebiliriz.  ABD nasıl kurulduğunu biraz geriye giderek anlatalım.

İSPANYA’DA MÜSLÜMAN VE YAHUDİ KIYIMI

On beşinci yüzyılın sonu ile 16’nci yüzyılın başı ile birlikte dünya tarihinde önemli değişimlerin, dönüşümlerin oldu. Bu işin başını İspanyolların çektiğini bilmeniz gerekir. İspanya’nın kuruluşu ise 1492. Bu tarih aynı zamanda Müslümanların tarihi açısından da önemli bir kırılma tarihiydi. Çünkü bu tarih Endülüs’te Müslümanların yok edilmesi anlamına gelir. Aynı zamanda Endülüs Müslümanlarının  ve diğer inanç gruplarının İber Yarımadası’nda yok edildiği tarihtir.

Bu tarihi aslında yüzyıllarca İslam egemenliğinde olan İspanya toprakları, gelişen farklı olaylar sonucunda Müslüman katliamına dönüşmüştür. Bu katliam tarihte eşi ve benzeri az görülen türlerindendir. Yüz binlerce Müslüman ve Yahudi denizlere dökülerek, denizlerin ortasına bırakılarak, hunharca katledilerek öldürülmüştür. Çok az sayıda insan hayatını zor kurtarabilmiştir.

Bu dönemde Osmanlı Devleti’nin başında 2. Bayazıt bulunmaktadır. İkinci Bayezıt dönemi Osmanlılar için sıkıntılı bir dönemdir. Cem Sultan Osmanlı Devleti’ni ciddi anlamda zor duruma düşürmüştür. İçinde bulunduğu koşullar  dolayısıyla İspanya’daki Müslümanların imdadına yeterince ulaşılamamıştır. Çeşitli gemicileri ve kaptanları ile Müslümanların bölgeye sevk edilmesiyle  İspanya’daki Müslüman kıyımının önüne geçilmiştir. Müslümanları oradan kurtarmıştır. Çok az Müslüman ve Yahudi katliamdan canlarını kurtarmıştı.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Eskiden Oynanan Oyunlar
AMERİKA NASIL KURULDU

Christoph Colomb’un  Amerika’ya  ayak bastığı tarih

Osmanlı Devleti İspanya’da sadece Müslüman kıyımına değil aynı zamanda Yahudilerin de kıyımına da engel olmuş, onları da İspanya’dan alarak istedikleri bölgelere taşımıştı. Avrupa’nın farklı yerlerine, İzmir’e, Selanik’e ve istedikleri yerlere götürüp İspanya zulmünden kurtarmıştı. Bu olayın olduğu tarih, yani 1492 tarihi aynı zamanda Christoph Colomb’un  öncülüğünde Amerika’ya Avrupalıların ayak bastığı tarihtir.

AMERİKA HANGİ ULUSLARDAN OLUŞUR

1500’lü yıllarında Portekizliler, 1534 yılında Fransızlar Amerika’ya gidecek, 1603 yılında ilk defa İngilizler Amerika kıtasına gitmeye başlayacaklardır. Avrupa’dan Amerika’ya gidenler genellikle Avrupa kıtasından giden, işsiz güçsüz, macera arayan insanlardır. Daha sonra düzenli aralıklarla Avrupa’nın çeşitli bölgelerinden Amerika’ya göçler devam etmiştir.

İlginç bir not ise Avrupa’nın farklı ülkelerinden Amerika’ya gelenlerin çoğunun erkek olduğu söylenmektedir. Sonrasında gemilerle Amerika’ya kadın taşınarak erkeklerin evlendirildiği söylenmektedir. Daha sonra Afrika’dan esirler zenciler getirilmeye başlanmıştır ama gittikçe bölgede Avrupalıların etkinliği artacaktır.

15’inci yüzyıl sonlarında itibarı itibaren Amerika’ya gelenler İtalyanlar, İspanyollar, İngilizler ve Fransızlar. Bunlar daha çok Amerika’nın Atlas okyanusun kıyısına bakan bölgelerinde yerleşiyorlar.

Bu kurulan, oluşan bölgeler daha sonra koloni adını alacaktır. En önemli koloniler İngilizlerin kurduğu kolonilerdir. İngilizlerin kurduğu meşhur 13 koloni vardır. İngiltere’de cari olan bütün yazılar bu 13 Amerika’daki kolonide de geçerlidir. İngilizlerin kurdukları bu kolonilerde çeşitli ekonomik kazançlar elde ettiklerini görmekteyiz. Burada yönetimi Avrupa’dan yani İngiltere’den gönderdikleri ya da oraya yerleşmiş komutanları ya da vali olarak atadığı kişileri aracılığı ile bölgede hakimiyet kuruyorlar. Bin yedi yüz altmış yılına gelindiğinde bu Yeni İngiltere adındaki kolonide bir milyon 600 bin nüfusa ulaştıklarını,  aradan bir otuz yıl geçtikten sonra 1790 tarihine geldiğinde bu nüfusun 4 milyona çıktığını öğreniyoruz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İstiklal Marşı'mızın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy

İNGİLTERE-FRANSA SAVAŞININ SEBEPLERİ

Amerika Birleşik Devletleri nasıl ortaya çıkıyor? Buna bakacak olursak, Avrupa’da rekabet ortamı oluşmuş, sonucunda Avrupa’da tarihte 30 yıl savaşları, daha sonrasında yedi yıl savaşları olarak bilinen Fransız ve İngiliz savaşları yaşanmıştır. Bu savaşı her ne kadar İngiltere kazanmış olsa da İngiltere’nin bu savaşlar sırasında ciddi ekonomik kayıplara ulaştığını öğrenmekteyiz. Bu bu ekonomik kayıplarını gidermek amacıyla daha önceden beri almaya başladığı vergi miktarını artırarak bu kayıplarını gidermeye çalışmıştır.

Amerika’daki koloniler ise bu vergileri ödemek istemediklerinden dolayı, özellikle damga pulu, çay ve tütün üzerindeki vergilerde artış olmasını kabul etmeyen Amerikadaki İngiliz kolonileri  ile İngiltere arasında savaşlar meydana gelmiştir. Bu savaşların sonucunda Amerika Birleşik Devletleri’nin kurulduğunu bilmekteyiz,  öğrenmekteyiz.

İşte Amerika’daki İngiliz kolonileri, ait oldukları ülkeye ihanet ederek, özgürlükten yana tavır koyarak, bağımsızlıklarını ilan ederek bir ülke kuruyorlar. İşte bu ülkenin adı Amerika! İsyankar İngilizlerin farkında olmadan gelecekte insanların baş belası ABD’yi kurduklarını üzülerek öğreniyorsunuz. Yeni Dünya dedikleri bu topraklar aslında Kızılderili, Türk asıllı oldukları söylenen yerlilerindir. ABD nasıl kuruldu derseniz, biraz asilik, biraz kalleşlik tohumlarının eseridir, diyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?